Bartın'ın Amasra ilçesinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi'nde (ATİM) 43 madencinin hayatını kaybettiği grizu ve kömür tozu patlamasına ilişkin yapılan keşif hazırlıklarıyla ilgili bağımsız bilirkişi raporu dosyaya girdi. 

Raporla birlikte, ATİM'in "Keşif hazırlıkları için uygun ortam sağlanamadı" savunması çöktü. Davanın görüldüğü Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevlendirdiği bağımsız bilirkişiler, hazırladıkları raporda madendeki gaz değerlerinin, içerideki barajların açılmasına uygun olduğunu belirtti.

İLK DENEMEDE PATLAMA OLDU

İlk olarak 14 Ekim 2022 tarihli patlamadan 5 ay sonra 13 Mart 2023'te bilirkişi incelemesi için açılmak istenen ocakta tekrar patlama yaşandı. Bunun üzerine barajlar kurularak kapatılan ocaktaki gaz ölçümleri, ATİM yönetimi tarafından düzenli olarak yapıldı ve "Uygun ortam yok" denildi. 

2 PROFESÖR GAZ DEĞERLERİNİ ANALİZ ETTİ

Patlamada hayatını kaybeden madencilerin avukatları, her ay olumsuz gelen rapora yargılama sürecini uzattığı gerekçesiyle itiraz etti, mahkemeden bağımsız bilirkişi atanmasını talep etti. Bu talebin üzerine Bartın Ağır Ceza Mahkemesi, Prof. Tuğrul Ünlü ve Prof. Vedat Didari'yi görevlendirdi. 

"ÖZEL ŞİRKETİN ÇALIŞMASI RİSK TAŞIYOR" UYARISI

Ünlü ve Didari'nin 26 Nisan'da mahkemeye sunduğu rapora göre, bilirkişi heyeti inceleme yapabilecek. Raporda, aynı sahada bulunan özel bir şirkete ait maden ocağının çalışmalarını sürdürmesinin risk taşıdığına da dikkat çekildi. Raporda, TTK ve özel şirketin koordineli çalışmamasının beklenmedik riskler taşıdığı uyarısı yapıldı.

Astrolog Meral Güven'in suç dosyası kabarık çıktı Astrolog Meral Güven'in suç dosyası kabarık çıktı

AVUKAT AYDIN: ATİM SÜRÜNCEMEDE BIRAKTI

Hayatını kaybeden madencilerin aileleri adına dosyayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Derviş Emre Aydın, "Bilirkişi raporu, ATİM'in aylardır süreci sürüncemede bıraktığını gösteriyor. Bilirkişilerin incelediği gaz değerleri aylardır aynı seviyedeydi." dedi. Davanın 6. Duruşması 8 Mayıs’ta Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.