Dublin o kadar hızlı değişti ki, on yıl önce böyle bir liste Liffey Nehri'nin güneyindeki orta bölgelerdeki üç veya dört mahalleyle sınırlıydı. İyileştirilmiş toplu taşıma ve çok yüksek kiraların genç insanları şehir merkezinin dışına ittiği bu günlerde, her hafta yeni bir modern mahalle (ve onunla birlikte harika oteller, barlar ve restoranlar) ortaya çıkıyor gibi geliyor. Örnekler arasında doğuda gelişen Docklands, batıda The Liberties, kuzeyde Smithfield ve güneyde Portobello sayılabilir. Bu yüzden de şehir ne kadar pahalı olursa olsun, Dublin’de nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek bütçe dostu bir bölge bulmak kolay.

Bununla birlikte, şehre yeni gelen herkes, ilk önce zarif Georgian mimarisi, tarihi ve miras işletmeleriyle dolu tarihi merkez olan Liffey Nehri'nin hemen güneyindeki bölgeye gitmek isteyecektir. Çünkü burası, Dublin’deki turistik cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor.

Dublin’de Nerede Kalınır ?

Herhangi bir turist güzergahındaki ilk durak, ülkenin en ünlü meydanları olan Merrion Meydanı ve St. Stephen's Green olmalıdır. İlginç kolonyal ve cumhuriyetçi tarih ile dolu, kendi başlarına güzel kamusal alanlar olmakla kalmıyor, aynı zamanda bölge de Parlamento koltuğu da dahil olmak üzere ülkenin en önemli müzelerinden ve devlet kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. İkisi arasındaki sokaklar lüks restoranlar, barlar ve mağazaların yanı sıra Dublin'in 2 Michelin Yıldızlı restoranlarıyla doludur. Tüm bunlara ek olarak şehrin en iyi otobüs ve tramvay bağlantıları vardır.

Trinity College'ın batısında, Liffey Nehri'nin güney yakasına yapışan Temple Bar, Dublin'in "kültürel mahallesi" olarak yeniden canlandırıldığı 1990'lara kadar harap durumdaydı. Barlar, restoranlar, eksantrik mağazalar ve gece hayatıyla dolu bu mahalle, şehirde güzel bir gece geçirmek, benzersiz bir hediyelik eşya ya da birçok bardan çıkarken duyacağınız canlı müzik arıyorsanız kaçırılmayacak bir yer.

Tüm bu faaliyetler, bu bölgede kalmanın belirli bir düzeyde gürültüyle geldiği anlamına gelebilir, ancak öte yandan, şehirdeki en iyi yiyecek ve içeceklerden bazılarına saniyeler içinde ve nehir manzarasını görecek kadar şanslı olabilirsiniz. Temple Bar'ın pitoresk Ha'penny Köprüsü üzerinden erişebileceğiniz canlandırılmış Northside dahil olmak üzere en gözde cazibe merkezlerinin çoğuna 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Alışılmışın dışına çıkma ve daha az turistin olduğu bir mahallede kalma düşüncesinden hoşlanıyorsanız, Southside, The Liberties, Kilmainham veya Northside'ı deneyin. Bu bölgeler, özellikle ailece seyahat edenlerin Dublin’de nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerdir.

11 aylık bebeğin üzerine sıcak kakao döküldü! Yanık ünitesinde tedavi altında 11 aylık bebeğin üzerine sıcak kakao döküldü! Yanık ünitesinde tedavi altında

Southside mahallelerinden bazıları, özellikle Portobello, merkeze yürüme mesafesindedir ve dışarıda iyi bir gece geçirmek isteyen yerel halk için Temple Bar'ı hızla sollamaktadır.

1.O’Connell Caddesi

Büyük mağazalar, bankalar, barlar, restoranlar ve otellerle dolu yoğun, hareketli, geniş bir cadde olmasına rağmen, O'Connell Street, birçok tarihi simge yapısı nedeniyle ziyaretçilerin Dublin'de kalmak için favori bir seçim olmaya devam ediyor. 300 yıldan daha eski olan bu bir zamanlar küçük yerleşim yolu, ilk adı Drogheda Caddesi ve ardından Sackville Caddesi idi. Sonraki yıllarda caddenin etrafındaki arazinin çoğu spekülatörler tarafından satın alındı ve 1740/50'lerde yol Henry Caddesi'ne kadar uzatıldı.

Bu ilk ziyaretinizse, O'Connell Caddesi çevresindeki mahalleleri de içeren Dublin Şehir Merkezi bölgesinde kalmanızı tavsiye ederim. O'Connell Caddesi, Dublin'deki en geniş cadde ve Dublin'in en merkezi kısmıdır. Cadde, O'Connell Bridge nehir geçidi sayesinde hem kuzeyden hem de güneyden şehir merkezinin tam kalbinden geçiyor. Şehrin mutlak merkez noktası olarak kabul edilen Genel Postane, O'Connell Caddesi boyunca yer almaktadır. GPO simgesel noktasına yürüme mesafesinde bir otel seçerseniz, alabildiğiniz kadar merkezi bir yerde konakladığınızı bilirsiniz.

Bölgenin kendisi bir alışveriş ve misafirperverlik merkezidir. O'Connell Caddesi ve buradan çıkan yollar çok sayıda tanınmış marka ile sıralanmıştır. Bu, Dublin'deki en eski ve en ünlü alışveriş bölgelerinden biri olan ve güneyde Grafton Caddesi'nden sonra ikinci olan yayalara açık Henry Caddesi veya Parnell Caddesi'ni içerir.

Mağazalar ve butikler arasında rahat bir mola vermek için çok sayıda restoran ve geleneksel İrlanda pub'ı bulacaksınız. Akşamları sokak, çeşitli yerel sanatçıları ağırlayan canlı müzik mekanlarıyla canlanıyor.

Yine de burada bulunacak sadece alışveriş ve yemek değil. Dublin'in başlıca cazibe merkezlerinin çoğu, Liffey Nehri boyunca kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve yakın çevrede de görülecek ve yapılacak pek çok şey vardır.

O'Connell Caddesi boyunca göz atmaya değer birçok heykel ve anıt vardır. O'Connell Caddesi, adını milliyetçi politikacı Daniel O'Connell'den almıştır ve bu nedenle, O'Connell Köprüsü'nün hemen kuzey ucundaki bu anıtlardan birinin ona ithaf edilmesi uygundur. Dublin’de nerede kalınır ? Sorusuna en popüler cevaplardan biri olduğu gibi, şehirdeki en fazla oteli bulabileceğiniz yer de burasıdır.

2.Temple Bar

O'Connell Caddesi'nden Liffey Nehri'nin hemen karşısında yer alan Temple bar, Dublin şehir merkezinin tam kalbinde harika bir gece hayatı istiyorsanız kalmak için en iyi yerdir. Dublin'in en gözde turistik yerlerinin çoğuna ev sahipliği yapan bu bölge, hem gündüz hem de gece yapacak çok şey istiyorsanız, konaklamak için harika bir yerdir.

Genellikle 'Dublin'in kültürel mahallesi' olarak adlandırılan Temple Bar, tıka basa dolu pub ve barlarla doludur. Ayrıca yerel sanatçıların ve grupların performanslarını dinleyebileceğiniz tonlarca canlı müzik mekanı bulacağınız yerdir.

Burası aynı zamanda Dublin'in LGBT gece hayatı ve topluluğunun da merkezidir. Kapınızın önünde çok sayıda LGBT dostu bar ve gece kulübü olması sizin için bir öncelikse, burası kalmak için en iyi alandır. Dublin'in gelecek vaat eden müzisyenlerinin performanslarının keyfini çıkarmanın yanı sıra, İrlanda'dan gelen dünyaca ünlü çok sayıdaki performans hakkında yeni bilgiler edinmek için İrlanda Rock 'n' Roll Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Dublin'in kültürel bölgesi olma özelliğini koruyan Temple Bar, İrlanda'nın en ünlü mutfak ihracatçılarından biri olan Guinness'in evine yürüme mesafesindedir. Guinness Storehouse, St James 'Gate Brewery'de yer alır ve yedi katlı sergilere ve yiğitlere adanmış barlara sahiptir.

Guinness'in en büyük hayranı olmasanız bile, Guinness deposu yalnızca çatıdaki bar için bile ziyaret edilmeye değer. Dublin'in 360° manzarasını sunan burası, şehrin bir içki eşliğinde dinlenmek için en iyi yerlerinden biridir.

Gezi için Dublin'de nerede kalacağınızı merak ediyorsanız, Temple Bar bölgesi dikkate alınması gereken harika bir bölgedir. Trinity College, Dublin Kalesi ve Grafton Street mahallelerine yürüme mesafesinde ve şehrin en gözde turistik yerlerinden bazılarını mahallede bulacaksınız.

Temple Bar, şehrin en popüler ve turistik bölgelerinden biridir. Süper merkezi ve yapacak tonla şey var, nedenini anlamak kolay. Bununla birlikte, bu, gecelemeden konaklamaya kadar her şey için daha yüksek fiyatlar uyarısıyla birlikte gelir.

Bölgedeki bu kadar yüksek taleple, şehirdeki en iyi otellerden bazıları da dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca seçenek var. Nereye bakacağınızı biliyorsanız, bulunabilecek daha uygun fiyatlı bazı seçenekler var, ancak genel olarak, sıkı bir bütçe tutmaya çalışıyorsanız, burası kalmak için en iyi bölge değildir. Daha detaylı bir Dublin konaklama rehberi için http://gezilecekyerler-listesi.com adlı siteye göz atabilirsiniz.

3. Trinity/St. Stephen’s Green/Grafton Street

Temple Bar bölgesine sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu birleşik alanların hepsi birbirine yakındır.

Tarihi anıtlar, güzel parklar, mükemmel alışveriş fırsatları ve barlar, kafeler, kahve dükkanları ve restoranlar, günlerinizi ve akşamlarınızı doldurmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

Trinity College ve College Green'deki kampüsü, 1592'de Kraliçe I. Elizabeth tarafından kurulmuştur. Kolej ve arazisini gezdikten sonra, Suffolk Caddesi'ne bakın ve Dublin'in ünlü Molly Malone heykelini bulacaksınız.

Merrion Meydanı ve St. Stephen's Green, yeşillikler, ağaçlar, sınırlar ve geniş yürüyüş yollarıyla dolu iki muhteşem Gürcü tarzı parktır. Burada İrlandalı kahramanların çeşmelerini, göllerini ve heykellerini bulacaksınız. Burası, Dublin’de nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri, bu yüzden bu bölgeye göz atmadan karar vermeyin deriz.

Parkların yanı sıra Arnavut kaldırımlı sokaklar, rengarenk kapıları, büyük pirinç kapı tokmakları ve gösterişli giriş yolları olan 18. yüzyıldan kalma büyük şehir evleriyle çevrilidir.

Bölgede ayrıca Ulusal Kütüphane, Ulusal Galeri, Ulusal arkeoloji müzesi ve Ulusal Konser Salonu'nu da bulacaksınız. Modern bir yerel tarih müzesi olan Little Museum of Dublin ve İrlanda Edebiyat Müzesi, St Stephen's Green'de yer almaktadır. Doğa Tarihi Müzesi ise Merrion Caddesi'nde bulunabilir.

Grafton Caddesi'ni keşfederken çevredeki yolları kontrol edin. Clarendon Street, Drury Street, William Street ve South Great George's Street'te harika küçük uzman dükkanlar, bağımsız tüccarlar, modaya uygun şık butikler ve ikinci kullanıcı satış noktalarının yanı sıra kafeler, kafeler, barlar ve restoranlar bulunur.

Bu alanların çevresinde, Dublin'deki konaklamanız için her düzeyde mükemmel konaklama yerleri vardır. Son seçiminiz nerede olursa olsun, Dublin'in en gözde turistik yerlerinden, restoranlarından, alışveriş merkezlerinden ve eğlence barlarından sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde olacaksınız.

4. Merrion Meydanı ve Fitzwilliam Meydanı - Ailece Dublin’de Nerede Kalınır

Merrion Meydanı ve Fitzwilliam Meydanı, Güney Georgia Dublin bölgesinde yer almaktadır. Şehrin zengin tarihi, bölgede bulacağınız çarpıcı tarihi mimaride belirgindir. Arnavut kaldırımlı şirin sokakları ve büyüleyici tuğla evleri ile burası, Dublin'in en romantik bölgelerinden biridir.

Balayı veya romantik bir kaçamak planlıyorsanız, özellikle harika bir yerdir. Bölge, şehir merkezinden daha az turistle harika bir atmosfere sahipken, görülmeye değer başlıca yerlere ve cazibe merkezlerine kolay erişim sağlar. Daha sessiz ve daha az kalabalık olmasının yanı sıra şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan bu bölge, çocuklu aile ziyareti yapıyorsanız kalmak için harika bir yerdir. Bölgede çocuklara biraz alan sağlamak için birkaç park var ve onları manzaralara götürüp getirmekte çok fazla sorun yaşamayacaksınız.

Dublin'i ziyaret eden herhangi bir gurme kesinlikle Merrion Meydanı bölgesine uğramak isteyecektir. Bölgede ve çevresinde birkaç Michelin yıldızlı restoran bulunmaktadır. Perşembe öğleden sonraları Merrion Square Street food Market de bulunmaktadır. Ziyaretçiler, çeşitli mutfaklar ve yemekler satan çok sayıda satıcıya göz atabilir. Güzel bir günde öğle yemeği yemek ve meydanda piknik yapmak için mükemmel bir yerdir.

Merrion Meydanı, popüler cazibe merkezleri ve tesislerle çevrilidir. Doğal Tarih Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Ulusal Galeri meydanın hemen yanındadır. Edebiyatseverler, Oscar Wilde'ın bir zamanlar meydanda yaşadığını bilirler. İkamet ettiği ev müzeye dönüştürüldü. Oscar Wilde Evi, Merrion Meydanı'nın kuzeybatı köşesinde bulunabilir ve Oscar Wilde'ın bildiği tarzda döşenmiştir.

Komşu Trinity gibi, ana şehir merkezinin hemen dışında olmak, süper elverişli bir konumda kalırken, konaklama için daha düşük fiyatlardan yararlanmanıza olanak tanır. En gözde cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde çok sayıda kaliteli ve uygun fiyatlı otel bulabilirsiniz.

Tabii konaklama için daha yüksek bir bütçeniz varsa, bölgede gerçekten çok güzel oteller de var. Bir balayı ya da romantik bir hafta sonu planlıyorsanız, neden parklardan ya da büyük müzelerden birinin manzarasına sahip bir oda ayırmayasınız?

Merrion Meydanı ve Fitzwilliam Meydanı'nda Kalın Bir aile tatili planlıyor ve çocuklarınızla seyahat ediyorsanız. Dublin’de nerede kalınır ? Sorusuna cevap olabilecek daha çok sayıda mahalleden bahsetmek mümkün. Fakat bu bölgeler, 2-3 günlük bir Dublin gezisi için sanıyoruz yeterli olacaktır.