Eğer Cumhur İttifakı’nın hedefinde büyükşehri kazanmak varsa şüphesiz üzerinde durulması gereken, matematik gerçeği ete, kemiğe büründürecek, adayın kimliği ve seçmendeki karşılığıdır.

Cumhur İttifakı paydaşları AK Parti ve MHP genel merkezleri arasındaki adaylık görüşmelerinde Karacasu, Karpuzlu ve Germencik ilçelerinde 2019’daki gibi MHP’li adaylarla seçime gidilmesi kararlaştırıldı.

O seçimler ölçü alındığında MHP’nin aday çıkardığı İncirliova, Nazilli Söke ve Efeler’de 31 Mart 2024’de AK Parti’nin mi yoksa MHP’nin mi aday çıkaracağı ise henüz açıklık kazanmadı.

Hatırlanacağı üzere 2019 seçimlerini kazanan İncirliova’da İYİ Parti’den Aytekin Kaya ve Nazilli’de de yine İYİ Parti’den Kürşat Engin Özcan ilerleyen süreçte partilerinden istifa ederek AK Parti’ye katılmışlardı.

O nedenle 31 Mart 2024 seçimlerinde bu ilçelerin AK Parti tarafından MHP’ye verilmesi ihtimal dışı denecek derecede zor görünüyor.

MHP’lilerin istekleri Nazilli ve İncirliova üzerinde ısrarcı olunmaktan daha çok 2019 seçimlerinde olduğu gibi Efeler ve Söke’nin kendilerine verilmesi yönünde.

Hal böyle olunca Efeler için İl Başkanı Haluk Alıcık’ın MHP dışından aday aradığı ve buna bağlı olarak siyaset kulislerinde bazı siyasetçilerin adaylıkta adı geçiyor ancak Söke için MHP’de çıkıp da  “henüz ben adayım” diyen yok.

Diğer yandan İttifakın büyük ortağı AK Parti’de Erman Çetin, Avukat Mustafa Sabuncu, Hüsnü Erbil, Mustafa Yanık ve Engin Meriç temayül yoklamasında, kantara çıkarak, Efeler aday adaylıklarını resmileştirdiler.

Ancak ilçeler netlik kazandıktan sonra MHP’nin aday bulmada sıkıntı çekeceği de üzerinde durulmaya değer bir konu olarak görülmüyor. Ancak bir kadro partisi olan MHP’de bile adları en son akla gelecek insanların adaylıklarının gündeme gelmesi siyasette adam kıtlığının mı, yoksa omurganın hepten yok olduğunun mu bir göstergesidir, Aydın’ın da geleceği açısından üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.

Şu kadarını söyleyelim; ideal, ideoloji ve inanç tatile çıkmış, siyaset profesyonel futbolcu transferine döndürülmüşse yazık ülkenin içine düştüğü hale!

Diğer taraftan da Efeler’in MHP’ye verilmesi ihtimallerinin üzerinden gidildiğinde gerek partilerde gerek ilçe olarak Efeler’de ve büyükşehirde beklenmedik sonuçlar ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Her şeyden önce Aydın genelindeki toplam seçmenin (877 bin 145) dörtte birine (226 bin 148) sahip Efeler’de partilerin alacakları oylar büyükşehrin kapısını açmada ya da kaybetmede anahtar görevi göreceği için oldukça önemlidir.

Bunun yanında bir siyaset gerçeği daha vardır ki, kazanmak ya da kaybetmek bir matematik işidir. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Efeler’deki AK Parti oyları 52 bin 434, MHP’ninki ise 16 bin 449’dur.

Efeler’de hangi partinin aday çıkaracağını belirlerken hem ilçeyi hem büyükşehri kazanabilmek için taraflar elbette bu gerçeği de göz önünde bulunduracaklardır.

Eğer Cumhur İttifakı’nın hedefinde büyükşehri kazanmak varsa şüphesiz üzerinde durulması gereken, matematik gerçeği ete, kemiğe büründürecek, adayın kimliği ve seçmendeki karşılığıdır.

Buna dikkat edilmez de Aydın’ın siyasi kulislerinde konuşulduğu gibi MHP, CHP’den istifa eden Efeler Belediyesi mevcut başkanı Fatih Atay’ı, aday yaparsa  -velev ki, AK Parti kodamanlarının da onayı alınmış olsun- Cumhur İttifakı’nın 2019’da yaşadığı Ümmet Akın yenilgisini bu seçimde de yaşaması mukadderdir.

Çünkü siyasi partiler de canlı organizmalara benzerler ve her elbise her bedene uymaz, bazılarına ya bol gelir ya da dar gelir. Hele MHP gibi kadro partilerinde…

O takdirde Fatih Atay’ın adaylığı hem MHP hem de AK Partililerle aralarında yaşanacak doku uyuşmazlığının bir sonucu –aday olduğu takdirde-İYİ Partili Recep Taner’e yarayacaktır.

Çünkü Ülkücü seçmenin her ne kadar yolları ayrılsa da sandıkta geçmişte kader arkadaşlığı yaptıkları kendilerinden bir adaya oy verme gibi bir özellikleri vardır.

Ayrıca AK Parti seçmeninin duygudaşlıkta yakın bulacağı Recep Taner’e oy vermesi Fatih Atay’dan daha kolaydır.

Hem Fatih Atay için, Menderes Bulvarı’nda, gençliğinde karşısında mücadele ettiği bozkurt işaretini yapmak pek kolay olmayacaktır, sanırım.

Cumhur İttifakı’nın Fatih Atay’la bir an için seçimi kazandığını farz etsek bile AK Parti’de 2004 seçimleri sonrasında yaşanan İlhami Ortekin olayı-büyük ihtimalle-tekrar yaşanabilir.

İYİ Parti adayı Recep Taner’in- CHP’den adaylık için Baro’daki başkanlık görevini bırakan Anıl Yetişkin’i- aday yaptığı takdirde-CHP’den den de oy alma ihtimali vardır.

Zira geçmişte yaşanmış olaylar da göstermiştir ki, CHP seçmeni tanımadığı, huy ve düşüncesini bilmediği örgüt dışından bir adaya oy vermeyi içine sindirmede zorlanır.

Örnek 2007 seçimlerinde Recep Taner’in MHP’den milletvekili seçildiğinde Sökeli CHP’liler listenin seçimi kazanabilecek bir sırada kendilerinden aday göremeyince kullandıkları stratejik oylarla partilerini cezalandırmışlardı ve Söke’de MHP’yi birinci parti yapmışlardı.

Bütün bu olasılıklar göz önüne alındığında 31 Mart 2024’de Aydın’da 2009’da Özlem Çerçioğlu’nun aradan sıyrıldığı seçimin bir benzeri yaşanabilir, hiç beklenmedik bir aday favoriler arasından az bir farkla ipi göğüsleyebilir.

Eğer Efeler Cumhur İttifakı paylaşımında bekledikleri gibi MHP’ye düşerse bir diğer ihtimal de İl Başkanı Haluk Alıcık’ın Efeler’e adaylığı düşünebileceğidir..

Bunun geçmişte iki olumsuz örneği yaşanmıştır.

BİR: Nazilli’de Haluk Alıcık 2019’da bizzat kendisi yaşamıştır. Yerel seçimlerde ittifakın küçük ortağına ait bir aday büyük ortağın oylarının çoğunluğunu almada başarılı olamıyor ve rakip ittifakın kendinden büyük küçük ortağı karşısında seçimi kaybediyor.

Ne demek istediğimi açayım:

Genelleştirmek ne kadar doğru olur bilmemekle beraber bizde ittifakların ortaya koyduğu bir gerçek var. 2019 seçimlerinde MHP’den Nazilli Cumhur İttifakı adayı olan Haluk Alıcık avantajlı olduğu seçimde İYİ Parti’den Millet İttifakı adayı Kürşat Engin Özcan karşısında - 2018 seçimlerindeki iki parti arasındaki oy farkıyla- kaybetmişti.

İKİ: Diğer olumsuz örnek de yine 2019 seçimlerinde Efeler’de yaşanmıştı. MHP’den Cumhur İttifakı adayı olan Ümmet Akın rakiplerinin “Efeler’in mahalle ve sokaklarını tanımaz eleştirisini seçmen satın alınca kazanamamıştı.

Eğer MHP Cumhur İttifakı seçmeninin büyükşehri kaybettirdiği eleştirilerine göğüs germeyi göze alır da olayın matematiğine aldırmaz Efeler’de aday çıkarmada ısrarcı olursa Ülkücü gelenekten gelen bir yerli adayla kantara çıkarsa, belki er meydanını mağlup terk edebilir ama hak ettiği azami oyunu da almış olur.

O bile ithal adayla seçime girmekten daha iyidir.