CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Danıştay 10. Dairesi'nin İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı'nın iptali talebine tepki göstererek, "Utanç ve ibret verici bir durum. Hukuk adamlarının orta yerdeki Anayasa'nın çiğnenmesine göz yummaları hukukla bağdaştırılamaz, hukukla izah edilemez" dedi.

WhatsApp'ta görünmez olmak artık mümkün olacak! WhatsApp'ta görünmez olmak artık mümkün olacak!
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Danıştay 10. Dairesi'nin İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı'nın iptali talebini değerlendiren Altay, "Anayasa ve TBMM İçtüzük hükümleri çok açık iken, bilindiği gibi Cumhurbaşkanı tek imzayla İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin çekildiğini ilan etti. Bunun açık bir kanunu yok sayma, kanunu çiğneme olduğunu hepimiz biliyoruz. Danıştay'da karşı oy yazan iki üye de bunun hukuk devletinin ihlali sonucunu doğurduğunu, Medeni Kanun'u da çiğnemek olduğunu ve Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtiyor. Bu hukuk tanımazlık, bu Anayasa tanımazlık. Hukuk adamlarının orta yerdeki Anayasa'nın çiğnenmesine göz yummaları hukukla bağdaştırılamaz, hukukla izah edilemez. Ancak, İstanbul Sözleşmesi noktasında Türkiye'de rahatsız olan bütün toplum kesimlerine sesleniyorum. Bu sadece kadınlarla ilgili bir mesele değil, hepimizin meselesi" ifadelerini kaydetti.

'UZMAN ÖĞRETMENLİK, BAŞÖĞRETMENLİK GİBİ BU UCUBEYİ KALDIRACAĞIZ'

Altay, başta öğretmenler olmak üzere pek çok kesimden telefon geldiğini belirterek, "Ne diyor öğretmenlerimiz? Bir öğretmen bilgi ağı kuruldu, ÖBA diye. Şu anda yaz tatilinde 60 bin öğretmen 180 saat bu programa katılmak zorunda. Birebir internet üzerinden uzman öğretmen olmak için. Öğretmenliğin kendisi bizatihi zaten uzmanlık mesleğidir. Buradan öğretmenlere sesleniyorum, hiç kendinizi yormayın kardeşim. Bu programa katılmak için yaz tatilini, kendinizi heder etmeyin. Biz iktidara geldiğimizde uzman öğretmenlik, başöğretmenlik gibi bu ucubeyi kaldıracağız" diye konuştu.