Yapay zeka İstanbul depremini resmetti: Tarihi yapılar ağır hasarlı, binalar enkaz oldu Yapay zeka İstanbul depremini resmetti: Tarihi yapılar ağır hasarlı, binalar enkaz oldu
Yeni binalar her zaman güvenli midir? Hangi binaları güçlendirmeli, hangilerini yıkmalı? Zemin ve bina yapısı arasında nasıl bir bağ var? TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Nusret Suna yanıtladı.

*1999 depremi sonrasında yapılan binaların eskilere kıyasla daha güvenli olduğunu düşünüyorduk. Bu depremde yenilerin de çöktüğünü gördük. Nasıl yorumluyorsunuz bunları?

Bu durum bize doğru iş ve doğru denetim yapılmadığını gösteriyor. Her depremden sonra “Eski yönetmeliklere göre yapılan binalar riskli. Yeni yönetmeliğin şartları daha ağır; buna göre yapılan binalar daha sağlam” derler. Evet ama kuralına uygun yaparsanız... Bugünkü yönetmeliğe göre sağlam bir yapı yaparsanız 75-100 yıl ayakta kalır. Ama 1970’li yıllarda sağlam bir yapı yaptıysanız o da 75-100 yıl ayakta kalır. Yani yapıldığı dönemin yönetmeliklerine uygun şekilde projelendirilip inşa edilen ve doğru denetlenen her yapı sağlamdır.