banner116

Aydın'da partilerin ittifak hesapları ve gizli ittifakçılar?

Yerel seçimlerde de Cumhur İttifakının devam etmesi gerektiğini ilk dillendiren Devlet Bahçeli oldu.

 AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olabileceğine dair yeşil ışık yakmasıyla büyük olasılıkla ittifak yerel seçimlerde de devam edecek.

Bahçeli’nin önerisine göre MHP’nin elinde bulundurduğu ilçe ve büyükşehirlerde AK Parti MHP’yi destekleyecek diğerinde ise MHP AK Parti’yi…

AK Parti ise konu hakkındaki kesin görüşünü açıklamış değil.

Malum ittifaklar bir çıkar ilişkisidir. Ana kural güç dengesidir. Taraflar ne kadar güçlü ise masada da eli de o derece güçlüdür.

Cumhur İttifakından milletvekilliği seçiminde daha önce AK Parti’ye giden oylarını geri almakla güç dengesinde karlı çıkan MHP olmuştu.

Şayet bu seçimde de ittifak olursa iki açıdan en karlı çıkacak yine MHP olacak.

Birincisi AK Parti’yi destekleyeceği yerlerde aday çıkarmayacağı için kendini seçim sonrası başlayacak başarılı/başarısız tartışmasının dışında tutacak.

İkincisi ise en azından Adana, Mersin ve Manisa gibi büyükşehirlerde, Iğdır gibi stratejik konumdaki bir ilde ve başkanı MHP’li ilçelerde kazandığı takdirde yerel iktidarını devam ettirecek.

AK Parti ise ittifak sayesinde az bir oyla kaybetme ihtimali olan yerleri kazanmak bir de Ankara, İstanbul gibi büyükşehirleri kaybetmemek için MHP oylarına ihtiyaç duyuyor.

Zira mega kentleri kaybetmesi halinde sadece muhalefete moral kazandırmayacak bu durum AK Parti’de paniğe yol açacak.

Hele bir de oyları yüzde 40’ın altına düşecek olursa muhalefetin sesi daha da gürleşecek.

O nedenle bunları önlemek için Recep Tayyip Erdoğan işi oluruna bırakmak istemiyor, baştan sıkı tutuyor.

Eğer Bahçeli’nin önerisi gerçekleşecek olursa Aydın’da büyükşehirde MHP AK Parti’yi, Nazilli, Germencik ve İncirliova gibi MHP’li belediyelerde AK Parti MHP’ye destek olacak demektir.

Peki, Cumhur İttifakı oldu varsayalım bu Aydın’da büyükşehri kazanmaya yeter mi?

Tek kelimeyle yetmez.

AK Parti’nin daha İYİ Parti’den, CHP’den ve HDP’den de oy kapması lazım.

Bu da uygulayacağı strateji ve belirleyeceği adaya bağlı.

Cumhur İttifakında durum bu.

Peki, AK Parti karşıtı cephede durum ne?

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP’den oluşan muhalefet cenahında şu an için 24 Haziran benzeri bir ittifak gözükmüyor.

İleride olabilir mi, orası belli değil.

Kılıçdaroğlu’na kalırsa o geniş taban ittifakından yana ve örtülü de olsa CHP her hangi bir partiyle ittifak görüşmesi bile yapmayacak. (Yeniçağ,06.09.2018)

O karşıt oyların büyük parti CHP’de toplanacağı ümidini taşıyor, olmalı.

Tabi Kılıçdaroğlu’nun bu öngörüsü adayların ve örgütlerin kendi bölgelerinde örtülü/açık ittifak dâhil seçimi kazanmak için her yola başvurmalarına engel değil.

Olaya bu açıdan bakıldığında Aydın’da gerek AK Parti gerek CHP için ana hedef anahtar konumdaki İYİ Parti seçmenini etkilemek, yanına çekmektir.

Eğer bu parti bunlar karşısında güç dengesindeki avantajını MHP’nin yaptığı gibi iyi değerlendirebilirse hem seçimin hem sonrasının en karlı partisi olur.

Ama siyasi kulislerden sızan haberler tersini gösteriyor.

Bu partide kimileri erken kalkan yol alır mantığından hareketle eski alışkanlıklarının devamı olarak büyükşehirde CHP ile gizlice anlaşmışlar.

Hatta çeşitli mahfillerde, lokantalarda, kafelerde meclis listesinde yer alacaklar için toplantılar bile yapılmış, kararlar alınmış.

Hatta bazı ilçelerde eller sıkılmış, eşek sağlam kazığa bağlanmış.

Kurucu İl Başkanı Recep Taner bize İYİ Parti’nin hiçbir zaman buçuk parti olmayacağını, gerçek adaylarla seçimi kazanmak için mücadele edeceğini söylemişti.(Aydınpost,30.08.2018)

Kimin umurunda?

Bu girişim hırs ve menfaati uğruna selden kütük kapmak için yönetimlerden habersiz pazarlık yaparak partiyi ve seçmen iradesini yok saymaktır.

Bir ittifak yapılacaksa bunun birinci şartı ittifak gizli de olsa karşı tarafla müzakereyi yürüteceklerin yönetimler tarafından belirlenecek kişilerden oluşması ikinci şart da görüşmelerin her aşamasının yönetimle paylaşılmasıdır.

Bu tür insanların geçmişte de kendilerinden başka kimseye faydaları dokunmamıştı.

Şimdi de eski alışkanlıklarını sürdürmekle İYİ Parti’nin sonunu hazırlıyorlar.

Demek ki,can çıkar, huy çıkmaz sözü boşuna söylenmemiş.

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA