Oy vereceği parti hakkındaki düşüncelerini sosyal medya üzerinden oluşturan ve sayıları 15 milyonu aşan 18-30 yaş aralığındaki genç seçmen grubu her türlü sürprizi yapacak gibi duruyor.

Siyasetin Ankara boyutu her ne kadar her seçimde olduğu gibi taşrayı ateşlemeye çalışsa da Anadolu İrfanı’nın sağduyusu galip gelir ve vatandaş büyük bir olgunlukla oyunu kullanarak sonucu belirler.

O Anadolu İrfanı’nın bir ürünüdür ki, partiler düzenledikleri konvoylarda rakip parti binalarının önünden geçerken bir saygı ifadesi olarak arabalar klakson çalmaz, bir heyecan eseri yapılan taşkınlıklarda karşılıklı özürler dilenir, olay tatlıya bağlanır.

Örnek 2019 yerel seçimlerinde Yenipazar AK Parti teşkilatı mehter takımı eşliğinde bir akşam yürüyüşü düzenler.

Kortej CHP adayının evinin önünden geçerken kısa bir süreliğine duraklar ve mehter de müziği kesmez, çalmaya devam eder.

Olayın yol açabileceği rahatsızlığı tamir için AK Parti adayı sabah ilk işi özür dilemek için eşiyle birlikte soluğu CHP adayının evinin kapısını çalmak olur.

Çoğu Anadolu kentinde halen daha seçim önü propaganda dönemlerinde partilerin ilçe başkanları taşkınlık yapma eğiliminde olanları eşine, dostuna, akrabasına saygılı olmaları konusunda uyarırlar.

Sonuçta yapılacak olan tarihte ne Müslüman-Gayri Müslim(küffar) arasında yapılan Malazgirt Savaşı ne de Mohaç Meydan Muharebesidir, Ülke insanının aralarından seçecekleri milletvekilliği ya da belediye başkanlığı seçimidir.

Üstelik yapılan kutsal bir görev de değildir dünyalık bir iştir.. Bu irfan geleneği son dönemlerde siyaset dilinin sertleşmesi sonucu yara alsa da varlığını sürdürüyor.

Şunun şurasında seçime 20 gün kaldı bu geleneğin de yardımıyla Ankara’nın aksine Aydın’da partiler arası siyasi mücadele uhulet ve suhulet içerisinde devam ediyor.

Adaylar Ramazan’ın da etkisiyle günlerini rıza oluşturmaya yönelik çarşı pazar gezerek, iftarlara katılarak seçmenlere kendilerini tanıtarak geçirdiler.

Bunun yanında kazanma şansı yüksek olan adaylar dışında kalan seçilmeleri bıçak sırtı olan her partiden adaylar umutlarını diğer partilerin seçmenlerinin kullanacağı stratejik oylara bağlamış durumdalar.

Zira her partinin seçmenine göre kendi partilerinin adayları gönüllerindeki sıralamayı yansıtmıyor. Öyle olunca da küçük partiler dışında kalanlardan memnun olanı yok gibi.

Kötünün iyisi demek olan bu durum ittifak içi partilerin umutlarını artırıyor. Buna biraz da neden ittifak içi ya da dışı partililerden adaylara verilen destek sözleridir.

Ne de olsa güçlünün yanında saf tutmasını kendine ilke edinen bizim seçmenimiz insan gönlü almasını ve ne olur olmaz düşüncesiyle bir adaya vereceği umutla geleceğe yatırım yapmasını iyi bilir.

Nihayetinde bu vaatlerin ne kadarı sandığa yansır ne kadarı boşta kalır bilinmez ama bir gerçek var ki, umut fakirin olduğu kadar siyasetçinin de ekmeğidir.

Örnek MHP stratejik oylardan oldukça umutlu, öyle ki, bir milletvekilini geçtik ikinciyi AK Partili gayri memnunlardan gelecek stratejik(tepki) oylarla kazanacağı inancında.

Kuyucak’tan Metin Ertürk’ün aday yapılmamasına tepki olarak en çok kaymanın olacağı iddiasının doğruluğunu bölgeyi iyi tanıyan AK Parti’de de görev yapan bir duayen siyasetçiye sorduk, dediği şu:

“Uzun yıllar siyasetin içersindeyim, her dönem her partide adayı beğenmeyip tepki gösterenler olmuştur.

 Ama bunlar zaman içersinde sakinleşirler ve sandık başına vardıklarında elleri kolay kolay başka partiye gitmez, kendi partilerine oy verirler. O nedenle bunlara pek itibar etmemek gerekir.

Kaldı ki, benim kulağıma da MHP adayına tepkili olanların da AK Parti’ye oy verecekleri söylentisi geldi,”dedi.

Yalnız AK Parti’den gidecek oylar hakkında bir gerçek var ki, bu partiden aday adayı olan ancak aday yapılmayan Rıdvan Eşin’in son kertede BBP’den birinci sıra adayı olmasıdır.

Bilhassa Aydın’daki AK Partili Doğu ve Güney Doğu Anadolu seçmeninden oy geçişi olacağı yönde yaygın bir görüş var.

Diğer taraftan ileride siyasi arenada güçlü bir şekilde var olabilmesinin yolu bu seçimde alacağı oydan geçtiği için Rıdvan Eşin bir varlık yokluk mücadelesi verecek ve var gücüyle seçime asılacaktır.

Örnek 10 binin üzerinde beklenmedik bir oy aldığı takdirde MHP’nin beklediği olası oylar da buna eklenirse bütün bu gelişmeler AK Parti’ye bir milletvekiline mal olabilir.

CHP’nin umudu ise geçen milletvekilliği seçiminde İYİ Parti’ye kaptırdığı oyları tekrar kazanmaktır. Onları bu düşünceye sevk edense İYİ Parti ilk sıra adayının kontenjan olması nedeniyle bölge insanına olan yabancılığıdır.

Buna karşılık merak edilense bir zamanlar CHP Nazilli ilçe başkanlığı da yapan Memleket Partisi birinci sıra adayı Cavit Yenipazarlı’nın eski partisinden koparacağı oydur.

Tıpkı Rıdvan Eşin gibi onun da CHP’den örnek 10 binin üzerinde bir oy alacağını farz ettiğimizde kendisi seçilemese bile CHP’nin bir milletvekili eksik çıkarmasına neden olabilir.

Bir diğer ihtimal de CHP’den az da olsa Yeşil Sol Parti’ye tepki oyu geçeceğidir. Konuyu sorduğum CHP ve Yeni Sol Parti’yi iyi bilen bir siyasetçi de tam tersini savundu:

“Geçen seçimlerde Ülke genelinde barajı aşması için CHP’li solcu kesimden HDP’ye oy geçişi oluyordu. Bu seçimde baraj sorunu yaşamayacağı için o geçiş de söz konusu olmayacaktır,” dedi.

Adayları belli olmadan önce Sırrı Süreyya Önder ya da Sırrı Sakık’ın Aydın’dan adaylığı söylentisi üzerine aradığımda bu konuyu da sorduğum Yeşil Sol Parti İl Başkanı Aysel Batyar ise ‘kapımız herkese açıktır,” demekle yetindi.

Genel kanaat geçen seçimde il barajına takılan HDP yeni adıyla Yeşil Sol Parti’nin Aydın’dan bir milletvekili çıkaracağı yönde.

İYİ Parti’nin bel bağladığı ise CHP’den gelecek olan oylarda, bir CHP’li ise o konuda  “Bazı tepki oylarının İYİ Parti’ye gideceği düşünülebilirdi ancak kontenjan o ihtimali oradan kaldırdı,” dedi.

Görüldüğü üzere her partinin umudu bir diğerinin seçmeninde ancak yine de sonuçlar konusunda ihtiyarlı olmak gerekiyor.

Zira oy vereceği parti hakkındaki düşüncelerini sosyal medya üzerinden oluşturan ve sayıları 15 milyonu aşan 18-30 yaş aralığındaki genç seçmen grubu her türlü sürprizi yapacak gibi duruyor.

14 Mayıs Aydın adayları AK Parti’ye fazladan ne oy kazandırır? Makale: 14 Mayıs Aydın adayları AK Parti’ye fazladan ne oy kazandırır?