Değerli Okuyucularım, mübarek Kurban Bayramı’nın bugün dördüncü gününü yaşıyoruz.

Maşallah halkımız kurbanlarını kesiyor, Allah’a yalvarıp fakir fukaraya kurbanlarını dağıtıyor galiba insanlığın en güzel, İslam âleminin en mübarek günleri bu günler.

Ayrıca Kurban Bayramı’nda hac farizasını yerine getiren milyonlarca insan ise Suudi Arabistan’da İslam’ın şartlarından birini yerine getiriyorlar, bizler için dualar ediyorlar. Allah razı olsun, hacları mübarek olsun.

Kurbanın Kur’an’daki ayeti,

Enam 6/162

De ki; şüphesiz ki benim namazım kurbanım hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin rabbi Allah içindir.

    

Kurban olayı çok eski çağlara uzanır. Çok eski doğa dinlerinde, Mezopotamya’da, Anadolu’ da, Mısır, Çin ve İran’da, İbranilerde yılın belli aylarında dini törenlerde kurban sunma ve bayram yapma geleneği vardır.

Demek oluyor ki kurban esasına bakarsanız asıl amacı fakir fukarayı doyurmaktır. Allah inancının pekişmesi için yapılan bir törenidir.

  

Bu bayramda hayvan satış yerlerini dolaştım. İnsanlar işte bu dini görevini yerine getirmek için kimisi koyun kimisi büyükbaş hayvan almak için yarışıyorlardı.

En hoşuma gideni ise aileler erkek evlatları ile kurbanlık koyun almaya geliyorlardı. Artık sokaklarda köşe başlarında kurban kesilmiyor.

Değerli Okuyucularım, “Tekstil Park’ta Aydın Tekstil Camisi yıkılırsa içki ruhsatlı mekânlar açılacakmış”

Kaç haftadır www.aydinpost.com köşemde Aydın Tekstil Park içindeki caminin yıkılmaması için köşe yazıları yazıyorum.

TVDEN’de Sayın Emin Aydın ile yaptığımız canlı yayın esnasında Sn. Emin Aydın, “Abi biliyor musun Aydın Tekstil Park içindeki camiyi Aydın Büyükşehir niye yıkmak istiyor”  dedi ve ilave etti, Aydın Tekstil Park içinde bu cami olursa içkili mekânlar açılamaz iddiasında bulundu.

Başımdan kaynar sular döküldü.

Sonra yönetmelikleri açtım, okudum gerçekten de öyle olduğunu gördüm.

Eğer durum bu ise Aydın Tekstil içindeki cami yüzünden Aydın Tekstil Park içinde içkili mekânlar açabilmek için bu cami yıkılmak istendi ise olay daha vahimdir.

Ancak, Sayın Özlem Çerçioğlu’nun basına yaptığı açıklamada camiyi yıkmak istemediği beyanı yüreğimize su serpti.

Burada çok incelikli bir konu var: Aydın Tekstil Park içinde minaresi olmayan alışveriş merkezlerinde olduğu gibi kıyıda köşede bir mescit yapılırsa bu cami hüviyetinde olmadığı için içkili yerler açılabiliyormuş tıpkı alışveriş merkezlerinde olduğu gibi.

 

Hani “şeytan ayrıntıda saklıdır” derler ya. İşte burada kafama dank dedi akıllarına göre göstermelik mescit açacaklar, camiyi yıkacaklar. Bu arada içkili meyhane, gece kulübü açılacak.

 

Eğer akılları bu ise şeytana pabuç dikmesinler,  biz camimizi yıktırmayız. Hele bu durumu öğrendikten sonra.

 

İnsanların içki içmeleri beni hiç ilgilendirmiyor, herkesin düşüncesi kendine ait saygı duyarım. Bence insanların içki içmesi benim derdim değil. Kimsenin özel hayatı da kimseyi ilgilendirmez.

Geçen yazılarımda Aydın Tekstil Park Camiine Aydın CHP İl Başkanı Sn. Ali Çankır, Efeler İlçe Başkanı Sn. Polat Mersin ve Aydın Büyükşehir Belediyesi yetkililerini Cuma namazı kılmaya davet ettim.

CHP’den kimse gelmedi.

Beni dini siyasete alet etmekle suçladılar. Peki, o zaman bir sözüm var,

Aydın Büyükşehir Belediyesi içinde Cuma namazlarının kılındığı yer var. Burayı Sayın Özlem Çerçioğlu ve CHP’liler dini politikaya alet etmek için mi hizmete soktular?

 

AK Parti Milletvekili Rıza Posacı, Ak Parti Aydın Milletvekili Sn. Metin Yavuz,  İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, İl Kültür Müdürü Sn. Umut Tuncer ve diğer tüm Aydınlılar camiyi doldurdular.

 

Sayın AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile gazeteci olarak camii girişinde röportaj yapmak istedim bana şunu söyledi,

“Ahmet Ağabey, burası Allah’ın evi, burada politika yapmam. Röportaj vermem sadece ben buraya Cuma namazımı kılmaya geldim, camiyi sahip çıkmaya geldim” dedi.

cats-8

Bu sözlerin aynısını, Ak Parti Milletvekili Sn. Rıza Posacı, Efeler Ak Parti İlçe Bşk. Hüsnü Elbir ve diğer katılanlar da söyledi.

 

   

Allah aşkına, yıllarca baş örtüsü için bu ülkeyi Mecliste, toplumda, üniversitelerde tir tir titreten CHP zihniyeti değil mi?

Siz yıllarca başörtülü insanlarımızı perişan etmediniz mi? Bu düşüncenizden ötürü ocaklar söndü, ocaklar yıkıldı.

CHP dini konularda yaptığı hatayı gördü.

Aydın’da da Özlem Hanım gördü. Belediye içinde namaz kılacak yer açtı, tam karşıda Bey Cami varken.

Ayrıca tüm açılış ve temel atma törenlerinde Aydın Büyükşehir Belediyesinin kadrolu hocasına Kur’an’dan ayetler okutmadı mı?

Peki, bunları yapan CHP’li Özlem Hanım cami yıkar mı?

 

Yıkmaması lazım, şahitlerle yıkacağını söyleyince ben mi suçlu oluyorum?

Meşhur bir söz vardır,

Söz ağızdan çıkıncaya kadar size aittir, ağızdan çıkınca topluma eyleminiz olarak yansır.

Hele son duyumum da, “Aydın Tekstil Park’ta camiyi yıkacaklar, buraya da içkili meyhane gece kulübü açılacak” ise bu sevdadan vazgeçmelerini tavsiye ederim.

Kemer mahallesinde Atatürk Spor Kompleksi açıldı, alkollü restoran açtılar ama bir mescit bile açmadılar.

Gidin Kuşadası Tariş Alanına beton Saray kondurdular. Orada bir cami yapılamaz mıydı? Adnan Menderes müzesi camisi gibi, gelen yabancılara örnek olurdu. Avrupa’da her köşe başında kilise vardır, çan sesinden durulmaz.

Gelen cruise gemisi sakinleri ezan sesi duysalar olmaz mı? Bu insanlar Meryem Ana’ya duaya niye gidiyorlar? Bir düşündünüz mü Sayın CHP’liler?

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu,

Son yıllarda helalleşme diye bir slogan çıkardı, geçmişimizle “helalleşmeliyiz” diyor. Niye diyor biliyor musunuz?

CHP, geçmiş yıllarda başörtülülere, İslam’ı düşüncelerde olanlara çok eziyet çektirdi. Şimdi bu geniş halk yığınları ile helalleşmeye gidiyor. Aydın’da ise Aydın Büyükşehir Belediyesi tekstil park içindeki camiyi yıkmayı hayal ediyor.

Aydın’da CHP’li Sayın Özlem Çerçioğlu muhafazakâr kesimden ciddi manada oy almakta.

Bunun yüzde 15 oranında olduğu söyleniyor.

Ben Özlem Hanım ile 10 yıl seçim meydanlarını dolaştım, bu insanları çok yakından tanıyorum.

Şimdi yine alanı dolaşıyorum, Kuşadası, Didim, Nazilli, Efeler kayıp.

Peki, ne olacak şimdi?

***

Değerli Okuyucularım,

Aydın Tekstil Park proje sahibi ve proje kontrolörü ETM Mimarlık Sn. Ethem Ülküdaş ile telefonda konuştum. Bayramdan sonra proje ile ilgili bana röportaj verecek.

Ayrıca, Aydın Tekstil Park müteahhitlik yetkilisi olan Sn. Özgür Gönül ile konuştum, enine boyuna bu projeyi kendileri ile konuşacağım.

Ayrıca Aydın Valimiz Sn. Hüseyin Aksoy ile Aydın ili üzerine çok güzel sohbet ettik. Bunları da önümüzdeki haftalarda yazacağım.