BŞB adaylığı hakkında konuştuğumuz herkes, söz birliği etmişçesine, “CHP’nin aylar öncesinden adayı belliyken Cumhur İttifakı  iki ay gibi seçime az bir süre kala adayını açıklarsa bu onun seçimi kaybedeceğinin bir göstergesidir”, dedi.

Aydın AK Parti İl Örgütü yeni il binası açılışı için düzenlenen törene günlerini dinlenmeye ayırdıkları pazar günü soğuk havaya rağmen eski yeni milletvekilleri ve  kadınlı erkekli çok sayıda partili katıldı.

(Binanın mülkiyeti iş insanı Yalçın Pekgüzel’e ait Buradan hareketle yerel basında Pekgüzel’in 31 Mart 2024’de Efeler’e adaylığı bile yazıldı, çizildi. Kendisini bu iş için aradığımda yurtdışında fuardaydı ve dört yıl önce bu defteri kapattığını söyledi. Bu ayrıntıyı şunun için belirmek istedim. Eğer aday olsaydı 2014'deki rakiplerinden Recep Taner bu seçimde İYİ Parti Efeler adayı. Aralarında ilginç bir yarış yaşanırdı.)

Açılışın saat 16’00’da yapılacağı duyurulmasına rağmen AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir iki saat rötarlı gelince bir kısım partili soğuktan, uzak ilçelerden gelenler de dönüşte gecikecekleri endişesiyle, erken ayrılmak zorunda kaldılar.

Gecikme açılışın heyecanı yok etmekle kalmadı il yönetiminin çektiği emek boşa gitti,partililerin morali bozuldu..Seçim kazanmak isteyen bir partinin üst yöneticileri seçmen iradesine etki edecek bu tür hareketlerine nasıl  dikkat etmezler?

Ayrıca Erkan Kandemir  açılış sonrası toplantıya parti il yönetimi ve eski/yeni milletvekilleri dışında basınla birlikte ne temsilci vatandaş ne de belediye meclis üyeleri alındı.

Demek ki, teşkilat başkanı dertlerini ve aksayan icraatlarını dile getirecek insanlara ayıracağı vakti vatandaşlarla resim çektirmeye ayırmayı daha önemli gördü.

Öyle olunca başta Cumhuriyet İkramiyesi adı altında çalışmayan emeklilere verilen 5 bin TL’nin ÇKS kaydı var diye- örnek üç dekarlık arazisi olana verilmeyişinin-yol açtığı haksızlıkları dinlemeden gitti.

Bir partilinin dediği de şu: Verdikleri görüntüye bakıldığında bu partinin Reis’in dışındaki tepe yöneticilerinde sanki “olduğu kadar olur” diyen bir önemsemezlik var.

Taşranın siyaset sosyolojisini biraz olsun anlasalardı ve davranışlarında gereken özen ve dikkati gösterselerdi seçmenlerin de AK Parti’ye bakışları her halde daha farklı olabilirdi..

Siyasetçiler, seçim dönemlerinde kalabalığın artması için mitinglere bilerek gecikmeli gelmeleri neyse de bari bu gibi açılışlarda halkın durumuna ve hava koşullarına  dikkat etmeliler.

Çünkü günümüz insanlarının vakti de nakdi kadar kıymetli. Kimi partili kadın/ erkek çocuğunu, torununu okuldan alacak, kimileri evine döneceği son arabaya yetişecek, kaçırırsa dönüşü tehlikeye girecek, kimileri gün batmadan evlerine kavuşacak.

Ayrıca törenlere geçerli bir mazeret olmaksızın-o da konuşmada belirtilir ve özür dilenir- vaktinde gelmemek yalnız partililerdeki heyecanı yok etmez,  düzenleyen yönetimleri de demoralize eder..

Ayrıca kimliği ne olursa olsun insanların davet edilen yere gecikmeleri hakları olamaz bilakis vaktinde davete icabet etmek karşıdakine saygının bir göstergesidir.

Velhasıl teşkilat başkanının umursamaz tavrı partililerin seçimlere yönelik umudunu kırdı

****

Açılış için toplanan AK Partililerin şahit olduğumuz konuşmalarında en fazla sözünü ettikleri Cumhur İttifakı BŞB Başkanı adayının kim olacağı konusuydu. Yenile aday adaylığını açıklayan geçen dönem milletvekili Rıza Posacı mı yoksa bir başkası mı?

Rıza Posacı’nın aslında Efeler Belediyesine adaylığı istediği, ilçeler paylaşımında Efeler’in MHP’ye verilme ihtimaline karşı BŞB adaylığını garantilemek için adaylık başvurusunda bulundu, diyenler, var.

Bazıları ise BŞB adayı bundan önce iki kez şansını deneyen Mustafa Savaş olur, görüşünde. İl yönetiminden Kerim Toker’e yakınlığı bilinen “Mehmet Erdem BŞB’ ye adaylık düşünüyor mu”,dedik.”Reis Mehmet Bey Aydın’da BŞB’ye aday ol derse olur, yoksa adayım diyerek ortaya çıkmaz,” dedi.

Aynı karşılığı eski milletvekili Abdurrahman Öz’e “BŞB’ye adaylık söz konusu mu” sorusunu yönelttiğimizde de almıştık.

Eski milletvekili Ahmet Ertürk’e “siz de BŞB’ ye adaylık düşünmüyor musunuz diyerek takıldığımızda tebessüm ederek “adaylığı düşünen çok arkadaşımız var”, diyerek karşıladı.

Kısaca sergilenen bir AK Parti klasiği..herkeste niyet var,”ben adayım” deme cesareti yok

BŞB adaylığı hakkında konuştuğumuz herkes, söz birliği etmişçesine, “CHP’nin aylar öncesinden adayı belliyken Cumhur İttifakı iki ay gibi seçime az bir süre kala adayını açıklarsa bu onun seçimi kaybedeceğinin bir göstergesidir”, dedi.

Bu arada bir partili geçen dönem milletvekili Bekir Kuvvet Erim’in Nazilli Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu söyledi.

(2009 yerel seçimlerinde milletvekiliyken o günkü adıyla Aydın Belediye başkanlığına aday olan ve seçilen Özlem Çerçioğlu’nun 2014’de de BŞB Başkanı olması sonucu vekillerin BŞB ve ilçe belediye başkanı olmaları moda oldu.)

Adlarının açıklanmasını istemeyen bazı partililer de “eski/yeni milletvekillerinin BŞB veya büyük ilçeler Efeler, Nazilli gibi belediyelere adaylığı kendi haklarıymış gibi görmeleri yanlıştır, Çünkü rahatlar, kaybetseler de hayatlarında değişen bir şey olmuyor.

Milletvekili ise parlamentodaki görevine dönüyor, emekli ise dolgun emekli maaşını almaya devam ediyor,” dedi.

Nazilli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ertürk “AK Parti BŞB’yi kazanmaya bu seçimde daha yakın gibi görünüyor. Aydın’ın iktidardan hakkı olan yatırımları ve hizmetleri alabilmesinin yolu yerel iktidarla genel iktidarın yönünün aynı olmasından geçiyor.

O nedenle Nazilli ve Efeler gibi büyük ilçelerde Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanması için realist davranmalı, en fazla oy alabilecek kazanacağı adayları sahaya sürmelidir..

 Kaldı ki, sayıları çok olacak gibi görünen kararsız seçmenler-sandığa gittikleri takdirde- 31 Mart 2024’de tercihlerini partiye değil adaya kullanacaklardır”, dedi.

AK Parti ilçe başkanı Volkan Beyazıt da ;“Cumhur İttifakı’nın BŞB’yi kazanabilmesi için Nazilli, Söke, Efeler gibi oy yoğunluğu olan ilçelerden en az ikisinde seçimi alması gerekir”, dedi.

***

Açılış aynı zamanda ilçe aday adaylarının da görücüye çıktıklarına imkân verdi. Bu arada aday adaylık başvuruları AK Parti’de çarşamba günü sona eriyor. Pazar günü de temayül yoklaması yapılacak.

Toplantıda demokrasinin güzelliklerini de gördük.

Bir ara Efeler Belediyesi AK Parti aday adayı aydınpost editörü Erman Çetin ile yine aday adaylarından meclis üyesi Avukat Mustafa Sabuncu’nun samimi sohbetine şahit olduk. İki Yenipazar aday adayı Mehmet Gümüş ile Kıvanç İşbilen’i aralarında muhabbet ederken yakaladık.

Sorduğumuzda “rakip değiliz, biz her şey bir yana dostuz,” yanıtını aldık.Emekli öğretmen Serpil Şahbudak da Kuyucak aday adaylığı için nabız yokluyordu.

İlçelerin paylaşımında hangi ilçelerin AK Parti’ye hangilerinin MHP’ye verileceği belirsizliğini koruduğu için ilçelerde durum net değil.Paylaşımda partililer arasında görüş farkı olduğunu da gördük..

2019 paylaşımında MHP’nin payına düşen İncirliova ve Nazilli başkanları AK Parti’ye katıldıklarından gözden çıkarılması düşünülemeyeceği için bu ilçeler yerine ya başkaları MHP’ye verilecek ya da yeni bir paylaşma formülü devreye girecek..

Bazı partililer 2019 seçimlerindeki Karpuzlu Formülü gündeme getirdi. Bilindiği üzere 2019 seçimlerinde MHP bu ilçede Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Seyfettin Tosun’u aday gösterdi, O istemeyince iki parti anlaştı AK Partili Hilmi Dönmez MHP’den aday oldu ve kazandı.

Hilmi Dönmez beş yıldır da MHP’de ve görevine devam ediyor. Bu seçimde de aynı formül uygulanır, ilçelerde iki parti kazanacak aday alış verişinde bulunurlarsa seçimin Aydın’da en fazla başkanlık kazanan partileri olurlar.

 Eski milletvekillerinden Ahmet Ertürk ve İncirliova eski AK Parti İlçe başkanı Kazım Günaydın seçim kazanmada en isabetli formülün bu olduğu görüşündeler.

Hâsılı kelam AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan KandemirAydın’da bir destan yazacağız, vakti geldi” dedi ama Aydın’da partililere o havayı veremediği gibi soğukta insanları iki saat bekletince il teşkilatının ve partililerin daha da morallerini bozdu,gitti.

Aydın’ın en büyük talihsizliği kavgayı siyaset aracı yapanlardır Makale: Aydın’ın en büyük talihsizliği kavgayı siyaset aracı yapanlardır