Rapora göre, müşteri sayısına göre yapılan sıralamada ilk beş uygulama arasında olduğu belirtilen Zoom’un tekil kullanıcılara göre yapılan sıralamada da APAC'ta en hızlı büyüyen uygulama olduğunun altı çiziliyor. Tekil kullanıcılara göre markanın popülerliği incelendiğinde, Zoom’un, 2020 yılındaki %195'lik büyümesiyle bu alanda bir önceki yıla göre %42'lik bir artış gösterdiği görülüyor.

Zoom'un küresel yaygınlığının artış gösterdiğini vurgulayan rapor, markanın video konferans alanındaki gücünü, bir önceki yıla göre APAC'ta %37, EMEA'da ise %45 büyüterek bölgesel müşteriler arasında yükselişini sürdürmekte olduğunu ortaya koyuyor.

APAC bölgesinde kısa sürede %231'lik artışla bölgede ‘tekil kullanıcı sayısına göre’ en hızlı büyüyen uygulama unvanını kazanan Zoom’un popülerliğinin sağlık, farmasötik, finans, bankacılık, eğitim ve kâr amacı gütmeyen sektörlerde daha fazla arttığı ve uygulamanın bu sektörlerde en popüler üçüncü uygulama olarak karşımıza çıktığı açıklanıyor.

Microsoft 365 kullanıcılarının %45'inin Zoom’u kullandıklarını gösteren rapor verilerine göre, çok sayıda yeni üye kazanmaya devam eden markanın, Okta tarafından; ‘Google Workspace, Zoom ve Slack’ten oluşan “iş birliğinin güçlü üçlüsü” olarak adlandırılan grubun öne çıkan bir üyesi olduğunun da altı çiziliyor.

Eğitim sektöründe Google Workspace ve Zoom iş birliğine odaklanan rapor, 2020 Businesses at Work (from Home) raporunda Zoom'un 23 Mart 2020'de eğitim sektöründeki müşteriler arasında 28 gün öncesine kıyasla %1941 büyüme kaydettiğini gösteriyor.

Raporda ayrıca, “Teknoloji sektöründe, bahsi geçen ‘iş birliğinin güçlü üçlüsü’ tarafında bir önceki yıla göre hâlâ ciddi büyüme kaydedildiğini, Google Workspace’in %32, Zoom’un %33 ve Slack’in de %34 oranında büyüdüğüne dikkat çekiliyor.