• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Zehirlenme uyarısı

  20.11.2008 12:08
  Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, başlayan kış mevsimi ile beraber vatandaşları duman (Karbonmonoksit) zehirlenmelerine karşı uyardı.
  Zehirlenme uyarısı
  Zehirlenme uyarısı Zehirlenme uyarısı Zehirlenme uyarısı

  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, yaptığı yazılı açıklamada, birçok il, ilçe ve köyde özellikle akşam saatlerinde ısınmak amacıyla sobaların yakıldığının altını çizerek şunları belirtti “Doğal gaz ve elektrik zamlarının ardından, yurttaşlar yeniden odun ve kömür ile ısınmaya yöneliyor. Buda hava kirliliğinin fazlalaşmasına ve en önemli acil sağlık sorunu olan duman zehirlenmelerini arttrıyor. Duman zehirlenmeleri yani karbonmonoksit zehirlenmeleri çok kolay gerçekleşebilir. Özellikle trafik polisleri, itfaiye çalışanları, kapalı garajlarda çalışanlar, boya temizleme işinde faaliyet gösterenler, kalorifer kazan dairesinde çalışanlar, otomobil tamircileri meslek olarak risk altındadırlar. Ayrıca karbonmonoksit zehirlenmeleri çocuklar, yaşlılar, kalp hastaları, akciğer hastaları ve gebe kadınlar için risk teşkil etmektedir”
  Karbonmonoksit gazının renksiz, kokusuz, tatsız olduğunu vurgulayan Dr. Tırpancı, şiddetli baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, görme kaybı, dikkat bozukluğu gibi belirtileri olanların, 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne başvurmalarını istedi. Açıklamada duman zehirlenmesinden korunmak için uygulanması gereken tedbirlere de değinen Dr. Tırpancı “Bacalarınızın temiz olduğundan ve gece yatmadan önce sobanın tamamen söndüğünden emin olun. Kovalı soba kullanıyorsanız, sönmüş kömür dolu kovayı evin dışına çıkarın. Banyo ve mutfakta su ısıtmak için kullandığınız tüpün evin dolabında olması gerekir. Buradaki bacanın da iyi çektiğinden ve temiz olduğundan emin olmalısınız. En ufak bir duman zehirlenmesi şüphesinde kapı ve pencereyi hemen açmalısınız” ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim