banner339
banner274

Şili'de 'Elif', 'Veronica'yı geçti

Güney Amerika ülkesi Şili'de Türk yapımı televizyon dizileri son yılarda büyük ilgi görüyor. Ulusal televizyonlarda yayınlanan ve çok yüksek izlenme oranlarına ulaşan Türk dizileri sayesinde son yıllarda bebeklere Türk isimleri verilmeye başlandı.

Şili'de 'Elif', 'Veronica'yı geçti
banner401
banner427

Ülkede özellikle geçen yıl dünyaya gelenlere isim verilirken Türk televizyon dizilerindeki karakterlerin etkili olduğu aktarıldı.

Şili Nüfus Kayıt Merkezinin verilerine göre, 2016 yılında doğan birçok kıza 'Elif' ismi verildi. 'Elif', Latin Amerika'da kullanılan 'Loreto' ve 'Veronica' gibi geleneksel isimleri geride bıraktı.

Nüfus kayıtlarından alınan ve 10 binden fazla çocuğun ismi sıralanarak yapılan listede, Şili'de en çok tercih edilen isimler kız bebeklerde 'Sofia' oldu. Şili'de 2016'da doğan 4 bin 11 bebeğe Sofia ismi verildi. Erkeklerde ise 4 bin 106 bebeğe verilen 'Agustin' ismi ilk sırada yer aldı.

Ülkede geçen yıl 59 kıza, Türk televizyon dizisi 'Elif'te yer alan karakterin ismi koyuldu. 'Elif', Şili'de geçen yıl en çok koyulan isimler sıralamasında 200. oldu.

Bunun dışında yine aynı dizideki bir başka karakter olan 'Nilüfer' de tercih edilen kız isimleri arasında yer aldı. Şili'de geçen yıl 9 bebeğe 'Nilüfer' adı verildi. Ayrıca birer bebeğe de 'Melek' ve 'Fatmagül' ismi konuldu.

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Pargalı İbrahim karakterinden esinlenen 16 aile ise yeni doğan erkek bebeklerine 'İbrahim' adını uygun gördü.

Şili'de 2014'ten itibaren yayınlanan ve en çok izlenen Türk dizileri arasında Muhteşem Yüzyıl, Elif, Binbir Gece, Ezel, Sıla, Fatmagül'ün Suçu Ne, Kara Para Aşk gibi yapımlar yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 15:40
banner218