banner339
banner274

AÖF'de yeni dönem belli oldu: Kayıtlar ve sınavlar nasıl olacak?

AÖF Bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri bugün başladı. AÖF kayıt yenileme işlemleri, harç ücretleri ve sınav dönemleri ile ilgili ayrıntılar da belli oldu.

AÖF'de yeni dönem belli oldu: Kayıtlar ve sınavlar nasıl olacak?
banner401
banner427

 AÖF Bahar dönemi için yapılacak kayıt yenileme işlemleri bugün başladı. İşlemler 24 Şubat 2017 günü mesai saati bitimine kadar sürecek. İşlemler için başvuru belgesi, fotoğraflı ve imzalı form, öğrenci bilgi formu, askerlik durum belgesi, öğrenim belgesi isteniyor. Mazeretli öğrenciler için ise kayıt yenileme günü 24 Şubat 2017.

2017 yılı bahar döneminde AÖF sınav tarihleri de belli oldu. AÖF Bahar Dönemi Ara sınavları 15 Nisan 16 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenecek, AÖF Bahar Dönemi Final sınavları 27 28 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenecek, tek ders sınavları için belirtilen tarih ise 15 Temmuz 2017.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Öğrencilerin AÖF kayıt yenileme işlemlerini yaparken dikkat etmeleri gereken birçok konu bulunuyor. Bunlardan birisi seçilebilen kredi sayısı. Öğrenci, kayıt yenileme işlemlerini yaparken fakültenin sisteme koyduğu dersleri seçip, silerek ekleme yapabilir ancak bu derslerin kredisi 45 AKTS’yi geçmemelidir.

Önemli bir konu da ders silme konusu. Öğrenciler yanlış ders seçtiklerinde, ders silme işlemini yapamadıkları durumda kayıtlarında bir sorun olabilir veya seçmeleri gereken ders daha sonra mezuniyet yaklaştığında bir soruna dönüşebilir. AÖF kayıt yenileme işlemleri yapılırken eğer harç ücreti ödenirse, öğrenci ders silme ve ekleme işlemlerini yapamaz. Bu nedenle, öğrencinin öncelikle sorumlu olduğu dersleri dikkatle incelemesi ve kayıt yenileme ile harç ödeme işlemlerini ona göre yapması gerekiyor.

HARÇ ÖDEME

Öğrencilerin öncelikle ders ekle sil işlemini yapmaları gerekiyor, daha sonra ise ziraat ATM’leri aracılığı ile kartlı veya kartlı işlemler menülerinden harç ücreti ödenebilir. 24 Şubat 2017 günü saat 23.30’a kadar ödemeler yapılabilir, mobil bankacılık ve internet bankacılığı da harç ücretlerini öderken kullanılabilir. Kayıt yenileme işlemleri için belirlenen tarihlerin son günü, provizyon işlemleri nedeniyle kredi kartıyla ödeme yapılması mümkün olmayacak. Öğrencilerin, geçmiş dönem borçları varsa yalnızca bunları ödemeleri de AÖF bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri için bir resmiyet oluşturmuyor. Öğrencilerin ödeme belgelerini kontrol edip, ödediklerinin öğrenci katkı payı ödemesi olup olmadığını kontrol etmeleri kayıt yenileme işlemlerinin sağlıklı yürümesi için önemli.

AÇIK UÇLU SORU

AÖF’te bu dönem yeni uygulanacak olan açık uçlu sınav soru sistemine dikkat etmek gerekiyor. 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Anadolu  Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, açıköğretim sınavlarında çoktan seçmeli  soruların yanında açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip sorular da sorulacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 09:59
banner218