Daha çok uzun saatler masa başında çalışan geçiren ofis çalışanlarını etkileyen miyosafiyal ağrı sendromuna yakalanmamak için bilgisayar kullanırken oturma ve vücut pozisyonunuza dikkat edip dinlenmek için yeterli süre ayırmalısınız.

Uzun süre hareketsiz kalmak bedeni olumsuz olarak etkiler. Özellikle de, rahatsız edici kas ağrıları, sonu gelmeyen kramplar ve günlük hayatı etkileyen daha birçok sonuca neden olan Miyosafiyal Ağrı Sendromu günlük hayatı çekilmez bir hale getirebilir. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Narangerel Tseveendorj, Miyosafiyal Ağrı Sendromu’nun, iskelet kaslarının akut veya kronik travması sonucu oluşan bir hastalık olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi: 

Telefonla böyle konuşmayın

“Vücuttaki yayılımı, mekanik bir yayılım şekilde olabileceği gibi lokalize bir problem olarak da kalabilir. Tedavi edilmediği takdirde kas yapısında mikro düzeyde harabiyet bulgularına rastlanabilir. Masa başında uzun süre çalışmak, bilgisayar kullanmak, telefonu baş ile boyun arasına sıkıştırarak konuşmak, duruş bozuklukları, Stres, ağır yük taşımak, uzun süre ayakta kalmak hastalığı tetikliyor. Miyofasiyal ağrı sendromu genellikle bel, boyun ve sırt bölgesinde görülse de aslında kas olan her yerde görülebilir. Trigger point, diğer adıyla tetik nokta (kulunç) kas fibrillerinin normal fonksiyonel ilişkisinin bozulduğu alandaki hassasiyetin bölgesel bir dağılım karakterlerinde olduğu ağrılı kas alanıdır. Bu noktalar, kası zayıf ve gergin hale getirerek etkiler ve kas grubunda güçlü kasılmalara neden olur. Devamlı kasılma halinde olan kaslar kemiklere de baskı uygulayarak komşu eklemlerde de bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Nasıl tedavi edilir?

Ağrının giderilmesi için; sıcak-soğuk tedavileri, fizik tedavi ajanları, tetik nokta enjeksiyonları, kuru iğne tedavisi, nöralterapi, germe-gevşeme egzersizleri, ozon terapi ve manuel terapi seçeneklerinden hastaya uygun olanlar seçilerek tedavisi yapılır. Daha çok uzun saatler masa başında vakit geçiren ofis çalışanlarını etkileyen miyosafiyal ağrı sendromuna karşı yapılacak birkaç düzeltme ile önlem almak mümkündür. Bunlar;

-Bilgisayar kullanırken oturma ve vücut pozisyonunuza dikkat edin.

-Ergonomik eşyalar kullanmaya özen gösterin,

-Dinlenmek size çok iyi gelecektir. Bu sebeple dinlenmek için yeterli süre ayırın,

-İş yerinde çalışma koşullarınızı düzenleyin,

-Aşırı spor yapmaktan kaçının,

-Stres bu hastalığın en büyük düşmanı... Tam da bu sebeple stresten uzak durun,

-Özellikle aerobik ve germe ve gevşeme egzersizleri yapmaya özen gösterin,

Bensu Soral'dan dolandırıcılara karşı uyarı! Bensu Soral'dan dolandırıcılara karşı uyarı!

-Kendiniz için sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun,

-İyi bir uyku düzeni oluşturun.