Türkiye'de gündeme sabah erken saatlerde düşen Engelliler Bakanlığı kurulacağı haberleri büyük heyecan yarattı. Seçim sonrasında bürokraside dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya başladı. Bu süreçte en dikkat çeken açıklamalardan birisi de şüphesiz yeni bakanlık kurulacağı oldu.

AK Parti, yeni bakanlığa dair de açıklamalar yaptı. TBMM 28. dönem milletvekili listeleri açıklandı. Seçim sonrasında kaydını yapan AK Parti kanadından İstanbul Milletvekili seçilen Serkan Bayram, bu süreçte de kendi gibi engeli olan ortopedik engelli Mükremin Turan ve görme engelli Burak Coşkun ile bir araya geldi.

Bu süreçte kayda doğru gelen Bayram basın mensupları ile açıklamalarda bulundu. Bayram tarafından yapılan açıklama da ise yarın açıklanacak olan yeni kabine ile ilgili de, "İnşallah bundan sonraki 'Türkiye Yüzyılı'; engelli valimizi de büyükelçimizi de, engelliler bakanlığımızı da göreceğimiz bir yüzyıl olacak. 6 Şubat depreminde nice kardeşlerimiz engelli kaldı, onların da yaralarını saracağız.

Bu işin mağduru olarak geçmişte 84 puan aldım. HSK Kanunu'nun 8'inci maddesinde, 'Alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı vücut bozukluğu bulunmaması' ibaresinden elenmiştim. Sağ olsun, Cumhurbaşkanı'mızın riyasetinde 5'inci Yargı Paketi'nde, bütün partilerimizin de katılımıyla bu maddeyi Meclis'imizde değiştirdik. Artık engelli kardeşlerimize de hakimlik ve savcılık yolu açılmıştı. İlk sınav yapıldı ve sınavda şu anda yanımda olan engelli kardeşlerimiz mülakatı kazandılar. Türk siyaseti ve insanlık onuru açısından çok önemli bir gelişmedir. İnşallah bundan sonraki 'Türkiye Yüzyılı'; engelli valimizi de büyükelçimizi de engelliler bakanlığımızı da göreceğimiz bir yüzyıl olacak. 6 Şubat depreminde nice kardeşlerimiz engelli kadı, onların da yaralarını saracağız" dedi.