• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Yaşamın sırrı çözüldü!

  14.05.2009 10:36
  Tüm bilimadamlarının üzerinde hemfikir olduğu bir şey var ki, dünyada ortaya çıkan ilk canlılar, kendi kendilerini yenileyebilen, RNA taşıyan minik bakterilerdi.
  Yaşamın sırrı çözüldü!
  Yaşamın sırrı çözüldü! Yaşamın sırrı çözüldü! Yaşamın sırrı çözüldü!

  Ancak bu bakterlerin nasıl oluştuğu ise, insanlığın en büyük gizemlerinden birini oluşturuyor: Yaşamın kökeni...

  Önceki gün açıklanan bir bilimsel gelişme, bu soruyu büyük ölçüde cevapladı. İngiltere'deki Manchester Üniversitesi uzmanların, yaşam için gerekli olan RNA'nın 4 yapı taşı maddesinden, ikisini laboratuvar ortamında diğer kimyasal maddeleri kullanarak elde ettiklerini açıkladı...

  Araştırmayı yapan John Sutherland " Biz yaşım kaynağı olan RNA'nın yapı taşlarını, dünyada 4 milyar yıl önce de bulunan maddelerden elde etmeyi başardık. bu maddeler, şu anda Satürn'ün uydusu Titan'da da bulunuyor. Yaşamın şifresini çözdük" dedi.

  Bilimadamları, 40 yıl önceye ortaya atılan ve bugün aşağı yukarı kanıtlanmış olarak kabul edilen RNA teorisinde, dünyadaki ilk canlıların, RNA'dan geldiğine inanıyor. DNA'nın "yakından akrabası" olan RNA da yaşam için gerekli görevleri denetliyor ve kalıtımı bir diğer jenerasyona aktarıyor. RNA, DNA'dan çok daha basit olduğu için önce RNA'nın sonra da DNA'nın ortaya çıktığına inanıyor. Bilimadamları, şimdiye kadar ne kadar uğraşsalar da, RNA'nın üç yapı taşı olan şeker, bazlar ve fosfatı teker teker bir araya getirerek ortaya RNA çıkarmayı başaramadı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim