• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Yasağa ‘baca’lı çözüm

  04.06.2009 08:36
  Sigara yasağı için geri sayım sürerken işletmeler yasağa ilginç bir çözüm geliştirdi
  Yasağa ‘baca’lı çözüm
  Yasağa ‘baca’lı çözüm Yasağa ‘baca’lı çözüm Yasağa ‘baca’lı çözüm

  Sigara yasağına 45 gün kaldı. 19 Ocak 2008"de yürürlüğe giren yasak 4 ay sonra kamu kurum ve kuruluşlarıyla alışveriş merkezleri ve kapalı yerlerde uygulandı. Sigara yasağı 19 Temmuz 2009"dan itibaren ise umuma açık yerleri de kapsayacak. Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerde sigara içilemeyecek. Çadır ve güneşlikler de “kapalı alan” sayılacak. Restoran ve cafe işletmecileri mekanlarına açık alan ve yasağa alternatif şemsiye uygularken, şemsiye üreticileri özellikle sigara dumanını bacası sayesinde çeken "Bacalı şemsiye"nin satışının arttığını belirtiyor. Bacalı şemsiyeler, çatıları özel bir kapakla açılarak imal ediliyor. Böylece tentenin altında otururken yükselen sigara dumanı, havalandırmanın da etkisiyle üstteki boşluktan çıkıyor. Şemsiyenin çatısındaki açıklık, o bölgeyi "kapalı alan" olmaktan kurtarıyor.

  Türkiye"de yüzde 95"lik bir pazar payına sahip şemsiye üreticilerinden Celal Birsen şemsiyelerinin Satış Müdürü Murat Kuğu, bacalı şemsiye satışlarının geçen seneye oranla yüzde 20 arttığını söyledi. Kuğu, bacalı şemsiye ile ilgili şu bilgileri verdi: “Biz 4 yıldır bacalı şemsiyeyi üretiyoruz. Amacımız insanların açık havada şemsiye altında sigara dumanında etkilenmemesiydi. Bacalı şemsiyede rüzgar olmasa bile, duman yukarıdan çıkıyor. Normal şemsiyelere oranla daha pahalı olan bu modellerin satışı geçen yıla oranla yüzde 20 arttı.”

  Şemsiye alanında önde gelen üreticilerden Zengin Şemsiye Pazarlama"nın ve Satış Müdürü Sinan Zengin geçen yıl 500 tane sattıkları bacalı şemsiyelerden bu yıl 1000 adet sattıklarını belirtti. Zengin, fiyatlar hakkında da şu ifadelere yer verdi: “Yoğun İstek üzerine kuleli şemsiyelerin daha büyük versiyonlarını da üreteceğiz. 4"e 4 boyutlarında kuleli şemsiye fiyatı bin sekiz yüz TL"dir. 3"e 3 boyutu, bin beş yüz TL oluyor.”

  İşletmeci ne diyor?

  Sinan Ağzıaçık-Cafe Quik İşletmecisi: “Bacalı şemsiyeler sigara yasağı için. Tanesi 2 bin liradan 6 tane aldık. Şemsiyedeki baca dumanı çekiyor. Bize gelen çalışanlar arasında sigara içmeyen yok. Az önce bir müşteri, "Yasak olursa buraya kahve içmeye bile gelmeyiz" dedi.”

  Ali Özkanca-İstinye Park Masa Restoran İşletmecisi: “Bu şemsiyelerin varlığı açık alanda sigara yasağına alternatif. Diğer işletmelerime de yaptıracağım. Şemsiyelerin tepesindeki baca sayesinde duman geçiyor. Yazın sigara yasağının bizde müşteri kaybına neden olacağını sanmıyorum. Ancak kışın etkileniriz.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim