• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Yangın kontrol altında

  16.08.2009 15:30
  Aydın Merkez Zeytinköy Yaylası’nda dün meydana gelen orman yangını kontrol altına alındı.
  Yangın kontrol altında
  Yangın kontrol altında Yangın kontrol altında Yangın kontrol altında

  Bölgede çok sayıda ekibin soğutma çalışmalarına devam ettiği bildirildi.
  Bilindiği gibi dün öğlen saatlerinde Aydın merkez Paşa Yaylası'nın alt kısmında bulunan Güz Dağı'nda henüz tespit edilemeyen bir nedenden dolayı yangın çıkmış, sarp arazideki kızılçam ormanlık alanında çıkan yangın kısa sürede büyümüştü. Zeytinköy üzerinde bulunan yaylaya doğru ilerleyen yangın bir çok yayla evini ve yaylada otlayan binlerce hayvanı tehdit etti. Köylülerin bir kısmı yangına müdahale ederken bir kısmı da yangının önünde otlamakta olan hayvanları sürerek hayvanları alevlerden korumaya çalıştı. Yangın sırasında Ege ve Akdeniz Bölgesi"nde başka hiçbir yangının olmaması büyük bir şans olarak değerlendirildi. Muğla Oran Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışan tüm helikopter ve arazözler bölgeye sevk edildi. Arazinin çok sarp olması ve bölgenin stratejik önemi nedeniyle Aydın, Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa illerinden bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Son yıllarda ormanlık alanlara yapılan söndürme havuzları sayesinde söndürme çalışmalarına katılan helikopterler ortalama 5-6 dakikada bir yanan alana su döktü. 3 uçak ve 6 helikopter hava kararıncaya kadar alevlere teslim olan Güz Dağı ormanlarına su döktüler.
  Orman yangını söndürme ekipleri ile köylerde yaşayan bayan erkek herkesin gösterdiği yoğun mücadele sonucu yangın kontrol altına alındı. Dün akşam hava karardıktan sonra çalışmalarına ara veren helikopterler, yangın kontrol altına alındığı için sabah göreve çağrılmadı.
  Helikopteri ile olay yerine gelerek söndürme çalışmalarını havadan takip eden Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, kritik durum ortadan kalkıncaya kadar bölgede kaldı. Telsiz ile ekipleri yönlendiren Aydın, hem oranlık alanın, hem de yanan alanın hemen çevresinde bulunan yayla evlerinin yanmaması için büyük çaba sarf etti. Uzun süren çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alındı. Çevre illerden gelen söndürme ekipleri de bölgelerine gönderildi.

  YAYANGINI GÖRÜNCE DİLİ TUTULAN BİR KADIN HASTANEYE KALDIRILDI
  Bu arada yangını gören ve aşırı korkan Konuklu Köyü"nden ismi açıklanmayan bir kadının korkudan dili tutuldu. Konuşamaz olan kadın bulunduğu yayladan diğer köylüler tarafından aşağıya indirildi. Hastaneye kaldırılan kadının durumunun iyi olduğu bildirildi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim