İki dönem boyunca Üsküdar Belediye Başkanlığı yapan ve 31 Mart yerel seçimlerinde koltuğunu CHP'li Sinem Dedetaş'a kaptıran AK Partili Hilmi Türkmen, ilçedeki bazı kaçak yapılarla ilgili mülk sahibi tarafından açılan davada yargılanacak. İlk yargılamada Türkmen ile belediye yetkililerinin beraat etmesi sonrasında yapılan itiraz istinafta kabul edildi; Türkmen'in yeniden yargılanmasının önü açıldı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, kaçak yapıların inşa edildiği arazinin sahibi olan Faruk Kıyım, Hilmi Türkmen ile belediye yöneticileri Bayram Kaya, Duran Kurnaz, Abdullah Ayaz ve Volkan Raşit Özcan hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçunu işlediklerini belirterek şikâyetçi olmuştu. Kıyım, sahibi olduğu arazideki kaçak yapıları yıkmayan belediye yöneticilerinin suç işlediğini ve bu yapılara göz yumulduğunu ifade etmişti.

Ancak ilk derece mahkemesi, Türkmen ile “Yıkılacak bina çok fazlaydı ve belediyenin olanakları sınırlıydı” şeklinde savunma yapan belediye yöneticileri hakkında beraat karar verdi. Arazi sahibinin beraat kararına itirazını inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13. Ceza Dairesi ise Bayram Kaya, Duran Kurnaz, Abdullah Ayaz ve Volkan Raşit Özcan'ın görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmalarına karar verilmesi gerektiğine yönelik istinaf başvurusunun esastan reddine karar verdi. Ancak mahkeme, Hilmi Türkmen’in yeniden yargılanmasına karar verdi.

2 Mayıs’ta verilen bu kararın gerekçesi ise “Türkmen’in ilk yargılamadaki duruşmada savunmasının alınmaması, yazılı şekilde beraat hükmü kurulmasının hukuka aykırı olması” şeklinde açıklandı. Kıyım’ın başvurusunun yerinde olduğuna vurgu yapılan kararda Türkmen için hükmün bozulmasına karar verildiği belirtildi.

KIYIM'IN AVUKATI: İLK CEZASINI ALACAK

Faruk Kıyım’ın avukatı Onur Cingil ise şunları söyledi:

CHP'li Tanrıkulu: Kararı kınıyoruz, kabul etmiyoruz CHP'li Tanrıkulu: Kararı kınıyoruz, kabul etmiyoruz

“Müvekkilimin uzun yıllardır süren bir mücadelesi var. Babası ile başlayan mücadele müvekkilimle devam etti. Belediye Başkanı birçok garibanı kentsel dönüşüm adı altında, rant alanı açmak için evinden etti, polisler eşliğinde skandal görüntülere imza attı. Müvekkilimin sürecinde de birçok hukuksuz işlem yaptı. Uzun süre sonra yargılama başladı ve dönemin sanık Belediye Başkanı Hilmi Türkmen mahkeme huzuruna hiç çıkmadı ve sanıkların da çoğu gelmedi. Böyle bir yargılama ortamında beraat kararı verildi. Biz bu kararın döneceğini biliyorduk, istinaf mahkemesi kararı bozarak ‘hukuka aykırılık var ve sanıkları cezalandırman gerekmekte’ dedi. Eski Belediye Başkanı Türkmen’in bu yargılama sonucunda cezalandırılacağı görülüyor. Diğer ihale vb. gibi işlemler için ceza alır mı bilemiyoruz ama ilk cezasını bu davadan alacak.”

SÜLEYMAN SOYLU KORUMUŞTU

AKP’li Süleyman Soylu da İçişleri Bakanı olduğu dönemde Hilmi Türkmen için soruşturma izni vermemişti. Üsküdar Belediyesi’nin Ensar Vakfı bağlantılı şirkete milyonlarca liralık ihale vermesi yargıya taşınmış fakat Soylu 2022 yılında bu soruşturmayı engellemişti.

Artı Gerçek