• BIST 108.197
 • Altın 153,753
 • Dolar 3,8399
 • Euro 4,5165

  Ülker, küresel tecrübeyi tattı

  23.07.2009 09:15
  Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Godiva'nın iyi bir referans olduğunu belirtirken, üst düzey yöneticileri artık rahatlıkla transfer edebildiklerini söyledi. Ülker, Rusya ve Çin'de 150 milyon kişilik müşteri potansiyeli olduğunu söyledi
  Ülker, küresel tecrübeyi tattı
  Ülker, küresel tecrübeyi tattı Ülker, küresel tecrübeyi tattı Ülker, küresel tecrübeyi tattı

  Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Godiva'nın Ülker için iyi bir referans olduğunu belirtirken, üst düzey yöneticileri artık rahatlıkla transfer edebildiklerini söyledi. Krize karşı tedbirler aldıklarını, organizasyonlarını gözden geçirdiklerini ve değişimi uyguladıklarını anlatan Ülker, "Bunu yapmayanlar, dünyanın en köklü firmaları bile olsa, GM gibi, oyun dışı kalıyorlar" dedi.

  GODİVA NİTELİKLİ İŞGÜCÜ ÇEKTİ

  Ülker'in pazarlamada olduğu gibi teknik yatırımlarının da olduğunu anlatan Ülker, bu değişimlerin markalarda görüleceğini ifade etti.

  Bu değişim sayesinde değil adam çıkarmak, nitelikli işgücü almaya devam ettiklerini vurgulayan Ülker, "Bunda belki Godiva'nın da faydası var. Daha önce biz bilhassa yurtdışından yönetici bulmakta zorlanırdık. Şimdi yurt dışından da üst düzey yöneticiler alabiliyoruz. Ülker tanınan bir firma ancak Godiva da iyi bir referans oldu" dedi.

  ÜLKER'LE YÜZDE 6.5 BÜYÜDÜ

  Godiva'yi almalarının çok faydalı olduğunu, kendilerine küresel tecrübe sağladığını anlatan Murat Ülker, alındığında Campbell'in iştiraki gibi olan Godiva'yı 1 yıldan kısa sürede ayakları üzerinde duran bir şirket haline getirdiklerini vurguladı.

  Murat Ülker, "Krize rağmen de büyümeye (yüzde 6.5) devam etti. Biz Godiva'yı aldığımızda sanırım 470 milyon dolar civarındaydı. Şimdi yarım milyar dolar civarında" diye konuştu.

  Global marka Godiva sayesinde krizin gidişatını daha kolay gözlemlediklerini ifade eden Ülker, "Kriz Japon'ya vardığında, Amerika'daki işler yeniden düzelmeye başladı. Global olmanın böyle bir avantajı olabiliyor. Bunu da Godiva'yla biz öğrenmiş olu-yoruz. Herhalde bir Türk firması için iyi bir tecrübe olduğunu düşünüyorum" dedi.


  Rusya ve Çin pazarında 150 milyon hazır müşteri

  Godiva'yı daha ulaşılabilir kılmaya çalıştıklarını ifade eden Murat Ülker, "Rusya'da ve Çin'de creme-de-la-creme diyeceğimiz, Godiva'nın kaçınılmaz müşterisi diyeceğimiz neredeyse 150 milyon kişi yaşıyor. Ama onlarla buluşmamız gerekiyor. Bunun için yeni çeşitlerle, şekillerle kategorileri genişletmeye çalışıyoruz" dedi.

  Türkiye'den bir marka çıkarma konusunda da çalışmaları olduğunu anlatan Murat Ülker, "Piyasa boşluğu sevmez. Golden'in bol fındıklı ve bol fıstıklısını çıkardık. Tüketici de çok beğendi. Yine Lovells diye bir markamız var. Duty Free'lerde satılıyor. Çok eski İngiliz markasıydı. 1800'lerden kalmıştı. Godiva'yı satın almadan önce almıştık. Ona yatırım yaptık ve çok da beğenildi" diye konuştu.


  Patrondan bağımsız yönetim kurulu

  Godiva ile bir ilk daha gerçekleştirip, bağımsız yönetim kurulu üyeleri aldıklarını belirten Ülker, "Bunu ben arzu ettim. Amerikalılar öyle diyorlar; toplantıda sizin söylediğiniz yapılacaksa neden toplantı yapıyorsunuz. Godiva'da ben yönetim kurulu başkanı olmama rağmen toplantıları idare eden bir Lead Director Yönetim Kurulu üyesi var. Bu yönetim kurulu üyesinin faydası şu, ben de üyelerden birisiymişim gibi davranıyor, en son bana söz veriyor veya hatta söz vermiyor ve bu şekilde herkes düşüncesini rahatlıkla ortaya koyuyor. Ben şahsen istifade ediyorum." Godiva'nın yönetim kurulunda Coca-Cola'dan Cem Kozlu, Frito-Lay'den Jim Zaza, P&G'den emekli Christian Von Stieglitz, Rose Marie Bravo, Jay Margolis, Peter Saunders, Stefan Heidenreich, Mahmut Kuşçulu, Jim Goldman, Stefan Heidenreich, Atilla Kurama gibi ünlü isimler yer alıyor.

  Yenişafak

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim