• BIST 109.050
 • Altın 153,732
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Türkler asıl şimdi öldürüldü

  21.10.2010 21:33
  "Eşime sordum geceleri rahat uyuyormuşum" diyen savcı: Dava kapansın!
  Türkler asıl şimdi öldürüldü
  Türkler asıl şimdi öldürüldü Türkler asıl şimdi öldürüldü Türkler asıl şimdi öldürüldü

  DİSK genel başkanlarından Kemal Türkler'in öldürülmesine ilişkin Ünal Osmanağaoğlu'nun yargılandığı davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Yalçın Ezerçe, zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın ortadan kaldırılmasını istedi.

  Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, başka suçtan tutuklu bulunan sanık Ünal Osmanağaoğlu ile Kemal Türkler'in eşi Hatice Sebahat Türkler, kızları Yasemin Türkler Akpınar, Nilgün Türkler Soydan ile taraf avukatları ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi hazır bulundu. Duruşmaya, Türkler'in torunu Burç Akpınar da annesi ve teyzesi adına müdahil avukatı olarak katıldı.

  Duruşmada söz alan müdahil avukatlarından Ömer Kavilli, dosyayı teslim aldıklarını, ancak dosyanın kendilerine eksik olarak verildiğini iddia etti.

  Mahkeme heyeti tarafından sanığın bağlantılı suç dosyasının mahkemeye uzun yıllar sonra kendi ısrarları sonucu getirildiğini öne süren Kavilli, ''Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinden celp olunan 52 klasör dosya, 4 saat gibi bir zaman içerisinde müdahil avukatların haberi olmaksızın olağanüstü bir okuma yeteneğiyle okunarak, müdahil avukatlardan belge gizlenip, 56 klasör olduğu belirtilerek mahkemeye iade edilmiştir'' dedi.

  Müdahil avukatlardan Rasim Öz de 72 yıllık yaşamının 42 yılını, dostu olan Kemal Türkler'le geçirdiğini ifade ederek, hiçbir usulu işleme girilmeksizin mahkumiyet kararı verilmesini ve bu dosyada tutuksuz yargılanan sanığın tutuklanmasını istedi.

  Müdahil avukatlardan Zeynel Öztürk ise 12 Eylüle giden süreçte hazırlanan senaryoda toplumda korku ve panik yaratmak amacıyla kanlı saldırılar düzenlediğini hatırlattı. Bu amaçla, 1978'de İstanbul Üniversitesinin, 1 Mayıs 1977'de de Taksim'de işçi sınıfının kutlama törenlerinin bombalandığını ifade eden Öztürk, Türkiye'de muhalefetin öncüsü ve sendikal hareketin liderlerinden DİSK kurucu genel başkanı Kemal Türkler'in katledildiğini kaydetti.

  Öztürk, ''Bu davayı takip etmedeki en önemli amaçlarımızdan biri, Türkiye toplumunu tarihi ile yüzleştirmektir'' dedi.

  Tekrar söz alan avukat Ömer Kavilli, sanığın, Kemal Türkler'i öldürdükten sonra ''Tamer'' sahte ismiyle yurt dışına kaçırıldığını, Avusturya'da uluslararası uyuşturucu ticareti suçuyla ilgili olarak yakalandığını ve yargılandığını belirterek, şöyle devam etti:

  ''Sanık Bakırköy'de yargılanmasına rağmen Bandırma Cezaevine gönderilmiş, cezaevi müdürünün Bakırköy'de yargılanan sanığın daha yakın bir cezaevine gönderilmesi yönündeki talebine Adalet Bakanlığınca cevap verilmemiştir.

  Dosyada zaman aşımının gerçekleştiğinden bahsedilmektedir. Sanığın öldürme eylemi münferit değil, örgütlü bir suçtur. Kaldı ki suç örgütlü bir suç olduğundan, zaman aşımı da bu örgütün son eylem tarihinden itibaren hesaplanacağından, örgütün ortaya çıkarılması bu açıdan da ayrıca önemlidir.''

  Kavilli, sanığın mensup olduğu örgütün ortaya çıkarılmasını sağlamak amacıyla, Genelkurmay Başkanlığında bulunan ve Orgeneral Ali Keskin imzasıyla 25 Mayıs 1964'te yürürlüğe giren ''Sahra'' talimnamesinin aslının getirilmesini, getirilmeyecekse emekli Yarbay Talat Turhan'ın, o örgüt hakkında ayrıntılı bilgisine başvurulmak üzere tanık olarak çağrılmasını talep etti.

  Avukat Burç Akpınar da Ünal Osmanağaoğlu'nun Ceza Genel Kurulu karşısında sanık değil fail olduğunu, sanığın olaydan sonra 19 yıl kaçtığını ifade ederek, ''Her ne kadar zaman aşımı kavramından bahsedilmekteyse de dava basit bir öldürme olayı değil, örgütlü bir öldürme olayıdır. Bu nedenle zaman aşımı gerçekleşmemiştir'' şeklinde konuştu.

  Cumhuriyet Savcısı Yalçın Ezerçe, Genelkurmay Başkanlığından belge istenmesi, Talat Turhan'ın tanık olarak dinlenmesi ve sanığın tutuklanması yönündeki taleplerin reddini istedi.

  -SAVCININ ESAS HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ-

  Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Ezerçe, bir önceki celsede müdahil Nilgün Türkler Soydan tarafından savcılık makamına devamlı olarak kin ve nefretle, rahatsız edici şekilde bakıldığını, kendisine yönelik ''vicdanının rahat olup olmadığı, akşam evde rahat uyuyup uyuyamadığı'' gibi ifadeler kullanıldığını söyledi.

  Ezerçe, vicdanının rahat olup olmadığını, akşam rahat uyuyup uyuyamadığını eşine sorduğunu, eşinin de geceleyin rahat uyuduğunu söylediğini kaydetti.

  Bazen vicdansızlıkla itham edildiğini söyleyen Ezerçe, cezanın belirlenmesi ve tedbirlerin uygulanmasında sertlik taraftarı olmadığını, bir suçun yanında başka suçların da oluşabileceğini düşünmesi sebebiyle hakim arkadaşları tarafından ''Erol Taş (Taş yürekli)'' olarak nitelendirilğini söyledi.

  Ancak bunun genellikle sanıklara yönelik olduğunu, mağdur veya yakını tarafından vicdansızlıkla hiç itham edilmediğini ifade eden Ezerçe, ''Şerefsiz bir yaşamdansa şerefli bir ölümü tercih ederim. Ayakkabıcı bir baba ve köylü bir anneden olma halk çocuğu olarak, olayların olduğu tarihte 16 yaşında olduğumdan, ne 12 Eylül olaylarından ne de Kemal Türkler'in öldürülmesinden sorumlu tutulmam mümkün değildir'' diye konuştu.

  Ezerçe, suç 22 Temmuz 1980'de gerçekleştirildiğinden, sanık Ünal Osmanağaoğlu hakkındaki davanın zaman aşımı sebebiyle sanığın lehine olan TCK maddeleri gereğince ortadan kaldırılmasına karar verilmesini talep etti.

  -OSMANAĞAOĞLU'NUN SAVUNMASI-

  Sanık Ünal Osmanağaoğlu da esas hakkındaki savunmasında, Anayasa'nın 90. maddesine göre, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ile temel iç hukuk kuralları hükümlerinin çatışması halinde, uluslararası anlaşma hükümlerinin uygulanacağını belirtti.

  Bahçelievler katliamında 7 kişinin öldürüldüğü olayda mahkum olduğunu söyleyen Osmanağaoğlu, buna ilişkin başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, hakkında ceza verilemeyeceği kararı aldığını ifade etti.

  Osmanağaoğlu, ''Atılı suçu işlemedim, ben mağdurum. 12 yıldır haksız olarak yargılanıyorum. Beni mağdur edenleri ilahi adalete havale ediyorum'' dedi.

  Sanığa savunması sırasında Kemal Türkler'in kızı Nilgün Türkler Soydan, ''Katilsin, alçaksın'' diye bağırdı. Sanık Osmanağaoğlu da ''Sen de yalancısın'' şeklinde karşılık verdi.

  Sanık avukatı Selçuk Sunay da müvekkiliyle ilgili olarak zaman aşımı hükümlerinin uygulanmasını ve kamu davasının ortadan kaldırılmasını istedi.

  Söz alan üye hakim Semra Kanlı, mahkeme başkanı Ali Asker Kazak'ın senelik izne ayrılması nedeniyle heyeti oluşturmak üzere bugün kendisine görev verildiğini, dosya kapsamı dikkate alındığında içeriği incelemesi mümkün olmadığından, karar verilmek üzere dosyanın heyet değişikliği nedeniyle incelemeye alınmasını talep etti.

  Avukat Kavilli'nin Genelkurmay Başkanlığından ''Sahra'' talimnamesinin aslının getirilmesi, eğer getirilmeyecekse emekli Yarbay Talat Turhan'ın tanık olarak duruşmaya çağrılması yönündeki talebinin reddine karar veren mahkeme heyeti, sanığın tutuklanması yönündeki talebin de suçun niteliği, mevcut delil durumu ve yargılamanın bulunduğu aşama itibarıyla reddine hükmetti.

  Mahkeme heyeti, dosyanın heyet değişikliği nedeniyle incelemeye alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

  -DİSK GENEL BAŞKANI ÇELEBİ-

  Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, bugün davanın sonuçlanacağını düşündüklerini belirterek, ''Her davada yeni bir yargıç atanıyor. Hiçbir yargıç da davanın sorumluluğunu üstlenemiyor. Bizim açımızdan, DİSK açısından bu dava henüz sonuçlanmamıştır. 1 Aralık günü tekrar burada olacağız. İsteğimiz, adaletin bir an önce yerini bulmasıdır'' dedi.

  Kemal Türkler'in kızı Nilgün Türkler Soydan da ''Sanık Ünal Osmanağaoğlu babamın katilidir. Babamın katili cezalandırılmamış olsa da şu anda dava istedikleri gibi sonlanamıyor. Ben mahkemenin asıl yargıcını göreve davet ediyorum'' diye konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim