banner158

Eğitim-Sen'den açıklama

KESK'e bağlı Eğitim Sen Didim Temsilciliği, yaptığı yazılı açıklamada, kamu çalışanlarına yönelik %1'lik enflasyon farkı ödeneceği açıklamasını eleştirdi.

Eğitim-Sen'den açıklama
banner192

Eğitim Sen Didim Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, kamu emekçilerine yönelik açıklamaların demagojiden öteye gitmediği ve açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı vurgusu yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisi Paneli açılışında gazetecilerin memurlara yapılacak ek ödemeye ilişkin sorusu üzerine 'kamu emekçilerine % 1 civarında enflasyon farkı' ödeneceğini açıklamıştır. Enflasyona endeksli ücret artışı modelinin kabul edilir
bir yanı yoktur. Bu model sadece kamu emekçilerinin yoksulluğunu sabitleyen bir sistem olarak işlemektedir. Oysa yapılması gereken milli gelir içerisinde emekçilerin payını artırıcı, emekçileri yoksulluktan kurtaracak bir ücret modelinin benimsenmesidir."
Kamu emekçilerinin yüzde 90'ının yoksulluk sınırı altında bir ücretle yaşam mücadelesi verdiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "İktidarın, emekçileri enflasyona karşı koruyoruz diye böbürlenmesi demagojiden ibarettir. Kamu emekçileri korunmayı değil haklarını talep ediyor; insanca bir ücret mücadelesi veriyor. Bakan Şimşek'in emekçilerin reel ücretlerinin arttığına ilişkin açıklaması maalesef gerçeği yansıtmamaktadır."
Açıklamada ayrıca, kamu emekçilerini yoksulluktan kurtaracak çözümün toplu sözleşmede geçtiği belirtilirken "Siyasi iktidar bu anlayışı terk etmeli, 2011 yılı için toplu sözleşme masasına oturacağını açıklamalıdır" ifadeleri kullanıldı. iha

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2010, 13:07
banner184