banner116
banner92

Didim'e 30 yıl sonra kar yağdı

Didim ilçesinde 30 yıl sonra kar yağdı. Kar yağışı Didim’e bağlı Akyeniköy Beldesi ile Akköy, Balat ve Batıköy’de etkili olurken kalınlığı 3 cm’ye ulaşan kar yağışı bölge halkını sevindirdi.

Didim'e 30 yıl sonra kar yağdı
banner94
banner26

Didim’e 30 yıl sonra kar yağdı. Tüm yurtta etkili olan kar yağışı Didim’e bağlı Akyeniköy Beldesi ile Akköy, Balat ve Batıköy’de etkili olduğu görülürken köy ve beldeleri çevreleyen dağlar beyaz örtüye büründü. Kar yağışının yolları kapatmadığı görülürken Akyeniköy şehir merkezinde evlerin çatılarının karlarla kaplı olduğu görüldü. Kar yağışına en fazla çocukların sevindiği görülürken, kar yağışı üreticileri de memnun etti. Didim Kent merkezine ve Akbük Beldesinde ise kar etkili olmazken kar yerine sabah saatlerinden itibaren yağışlı hava etkisini gösterdi.
Kar yağışının etkili olduğu Didim Ovası geçtiğimiz haftadan bu yana sular altında kalırken yağışların ardından gelen kar ise üreticileri memnun etti. Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, uzun yıllar sonra yağan kardan memnun olduğunu belirterek, “Şiddetli yağmurların sonucunda Didim ovasında su baskınları ekili alanlara zarar verdi. Bu yıl arpa, buğday ve yulaf ekili alanlar sular altında kaldı. Bu gün kar yağış oldu. Yaklaşık 3 cm tabanda kar var. Bu kar yağışı önümüzdeki yılın bereketli olacağının işaretidir. Turizm ilçe olarak anılan Didim kar’ı da gördü. Mutluyuz sevinçliyiz ve bereketli bir yıl olacağını umut ediyorum” dedi.
Gökdemir son yağışların ardından Didim Ovasının sular altında kaldığını vurgulayarak Yağışların sonucunda ekili alanlar 50 santimetreye zaman zaman 1 metre suyun altında kaldığını belirtti. Bu yıl Zeytin açısında bereketli bir yıl yaşadıklarını da belirten Gökdemir “Önümüzdeki yıl da zeytinde bereketli bir yıl olacağını düşünüyorum, bir tarafta süzüntülüyüz topraklar su altında diğer yandan kar yağıyor sevinçliyiz. Biz sular altında kalan alanlar için de destek bekliyoruz. Tespitlerimizi yaptık. İlgili kurumlara bunu ileteceğiz” diye konuştu.
Didim’e bağlı Akköy’de oturan Şenol Duman adlı vatandaş kar yağışı sonrası kızıyla birlikte kardan adam yaptıkları görülürken Duman 30 yıl sonra ilk kez karı gördüğünü ve kızıyla birlikte karına keyfini çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 14:37
banner118