banner274

Akıllı telefon satışlarında lider marka belli oldu!

Akıllı telefon satışlarında lider marka belli oldu!


Counterpoint Technology Market Research tarafından yapılan araştırmaya göre, yılın üçüncü çeyreğinde en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung oldu.

Counterpoint Technology Market Research tarafından yayınlanan yeni rapor, Ağustos 2020'de akıllı telefon sektörünün liderinin Samsung olduğunu gösterdi.

ABD yaptırımları nedeni ile pazar payında kayıplar yaşayan Huawei, ikinci sıraya gerilerken, Apple yine üçüncü sırada yer aldı.

Üreticilerin pazar paylarının karşılaştırıldığı rapor, yalnızca Nisan 2020 ile Ağustos 2020 aylarına ait satış rakamlarını dikkate alarak hazırlandı. Buna ek olarak hazırlanan raporda, akıllı telefon pazarında güç kaybeden ve pazar payını artıran şirketler de yer aldı.

Rapor, Huawei'nin akıllı telefon pazarındaki payının, aynı yılın nisan ayına göre %5 azalarak %16 seviyesine gerilediğini gösterdi. Huawei, 2020 yılının Nisan ayında ilk sırada yer alan üretici konumundayken, Ağustos ayında ise 2'nci sıraya gerilediği görüldü. ABD yaptırımlarının etkili olduğu bu düşüş, Samsung'a yaradı, Güney Koreli şirket %22 oranıyla liderliği yeniden kazandı.

Counterpoint Research'ün raporuna göre ise, 2020 yılının Nisan ayı ile Ağustos ayı arasındaki akıllı telefon pazar payı karşılaştırması aşağıdaki gibi.Analistlere göre ABD yaptırımları nedeni ile Huawei’nin akıllı telefon pazarındaki düşüşü devam edecek. Bunun sonucu olarak Huawei önümüzdeki yıl en büyük akıllı telefon üreticileri sıralamasında 7. sıraya gerileyecek olması öngörülüyor. Huawei’nin pazar payını kaybetmesi dolayısı ile diğer akıllı telefon şirketlerinin pazar payını arttırmasına sebep olacak.