Osman Yıldırımkaya’nın asıl bileğini bükecek olansa birincisi hitap ettikleri seçmen kitleleri geçirgen olan Erdinç Çeliksoy’un Cumhur İttifakı adaylığı… İkincisi de İYİ Parti’dir.

Ülke 31 Mart 2024’de yapılacak farklı bir yerel seçime hazırlanıyor. Öncekilerde estirdiği rüzgârla aslan payını iktidar partisi ve kalan yerlerde muhalefete ait adaylar alırlardı.

Yapılan kamuoyu yoklamalarına bakıldığında 31 Martta seçimin sürükleyicileri partiler olmayacak gibi görünüyor. İktidar, AK Parti’nin 2002’den bu yana genel seçimlere göre yerelde oylarının eksildiği olurdu ama 14 Mayıs genel seçimlerinde de oyları yüzde 35’ler seviyesine düştü.

Kamuoyu yoklamaları ölçü alındığında bu oran günümüzde daha da eksilmiş görünüyor. Muhalefet partileri deseniz ona hakeza, yüzde 20 üzerinde oyu olan parti yok, partisini terk eden seçmen, güvenilir liman, sığınacak parti bulamayınca tercihi-geçici süreliğine de olsa-kararsızlar kümesi oluyor.

Bunun bir sonucu kararsızlarda kümelenen seçmen  günümüze kadar nadir görülen oranlarda, yüzde 40’lara dayanmış durumda.

Bu da demektir ki,31 Mart 2024 seçimlerinde asıl yük boyunduruğun altına girecek adayların sırtında olacaktır. O nedenle ister iktidar, ister muhalefet, büyük olsun, küçük olsun partiler ince eleyip sık dokuyarak, sermayesi bilgi ve vizyonu olan, ufku geniş, kaliteli adaylarla milletin huzuruna çıkarlarsa seçimin de kazananı, adayları sayesinde, o partiler olacaktır.

 Bu sonuçtan hareketle, büyük olasılıkla seçimlerde bir ilk yaşanacak partilerin yapacağı mitingler ya da üst düzey ziyaretler, yarardan çok zarara yol açabileceği  için adaylar tarafından istenmeyebilecek, bu duruma partiler hazırlıklı olmalılar.

***

Bu tespitler ışığında asıl konumuz olan partilerin Sultanhisar seçimleri hazırlığı ve aday adaylarına gelebiliriz.

Sultanhisar’da da partilerden ziyade-yerel seçimlerin genel özelliği- yerelde karşılık oranı yüksek, dürüst, halka güven veren adaylarla milletin karşısına çıkan  partiler seçimin kazananı olacaktır.

Sultanhisar’daki bu yarışta iktidar AK Parti’de 31 Mart’a yönelik başvuruda bulunan dört aday adayı bulunuyor.

Bunlar:

Erdinç Çeliksoy…Atçalı…İş insanı ve esnaf…Sultanhisar’da çilek marka olmuşsa onun katkısı büyüktür…Sultanhisar’ı Doğru Yol Partisi ve AK Parti’den il genel meclisi üyesi olarak temsil etti…Atçaspor Kulüp Başkanlığı görevlerinde bulunan Erdinç Çeliksoy siyasetin tozunu yutan…sosyal sorumluluğunu yerine getirmekten geri durmayan bir yüz.  

Serkan Yalçınkaya…Atçalı… İncir işletme aile şirketleri var….Genç bir iş insanı…

Erdinç Güner,..Atçalı…Bürokrat…Sultanhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü.. Siyasete geçiş yapan yeni bir yüz…

Önceki başkanlardan Ertegün Ünal ise adaylık başvurusunda bulunmadı iddiaya göre kendini ağır adam yerine koyan çoğu AK Partili gibi Ertegün Ünal da kararı Ankara versin diyenlerden.

Yeri gelmişken bürokrasiden siyasete geçişi düşünenlerin kulaklarına küpe olması adına bir hatırlatmada bulunmak, bir gerçeğin altını çizmek isterim.

Bürokratken siyasete heveslenenler iyi, dürüst, haramı helali bilen yüksek idealleri olan Aydın’ın gelişmesi,kalkınmasına yönelik projeleri olan aydınlar olabilirler, iyi de tanınabilirler ve tercihlerinde partililerin ve yakın çevrelerinin rolleri de olabilir..

Ancak akıldan çıkarmamaları gereken siyasetin başka bir kimliği olduğu gerçeğidir.

Eğer söz konusu siyasetse başarıda ölçü  farklı kiriterlerdir.Onların başında da insanlara dokunmak gelir.Onun yolu da mahalle,kahve,lokanta,sokak ve çarşı pazar kültürünü iyi bilmekten geçer.

Bazen dokunmak da yeterli olmayabilir.

(Atça’da uzun yıllar doktorluk yapan ve insanlara tedavi hizmeti veren, eşi de Atça’da  eczacı olan Dr. Süleyman İçkin 2004 seçimlerinde AK Parti’den belediye başkanı adayı olduğunda rakibi  DYP adayı Osman Yıldırımkaya’nın aldığı 2 bin 800 küsur oya karşılık aldığı 700 küsur oyla seçimi kaybetmişti.)

CHP’de aday adaylığı başvuru süresi devam ediyor ancak bu güne kadar adaylık açıklamasında bulunmayan mevcut başkan Osman Yıldırımkaya da dâhil aday  çıkmış değil.

(İki Osman’ı Aydın kamuoyu CHP’nin “ortanın solu siyasetine” sağ seçmenin ortadoks  siyasete aykırı bulması ve cephe alması sonucu oluşan iki kutuplu parti siyasetinin yerini hizmeti merkeze alan siyasi dönüşümün yaşandığı 1994 yerel seçimlerinde tanımıştı.

1950’den o tarihe kadar sol partilerin belediye başkanlığı kazanamadığı Çine’de CHP’den Osman Aydın, yine 1950’den 1994’e gelene kadar,demokrasinin kesintiye uğradığı ihtilallar dışında sağ partilerin seçim kazanamadığı Atça’da da DYP’den Osman Yıldırımkaya belediye başkanlıklarını kazanarak değişimin habercisi olmuşlardı)

Daha sonraları AK Parti’ye geçen 2014’te de CHP’den Sultanhisar Belediye başkanı seçilen Osman Yıldırımkaya’nın bu kez işi zor görünüyor. Nedeni de:

BİR: Belediyedeki parasızlığa dayalı imkansızlıkların doğal bir sonucu başkanlardaki  yıpranmışlık ve buna bağlı yüz eskimesi…

2014 seçimleriyle birlikte uygulanmaya başlanan  BŞB yasasıyla sorumlulk alanı ilçe sınırlarını içine alacak şekilde genişleyen, buna karşılık su, reklam, park, bahçe işletmeciği gibi gelir kaynakları ellerinden alınan, üstüne üstlük gelirlerinin yüzde 40’ı BŞB’ ye aktarılan ilçe belediyeleri bu yasayla muhtarlık seviyesine indirilmiştir.

İKİ: Seçimlerde ortaya çıkan aritmetik…

14 Mayıs Milletvekilliğinde AK Parti,4 bin 317,CHP 4 bin 9,İYİ Parti 2 bin 134,MHP Bin 258 oy almış.

Bu sonuçlar ölçü alındığında Sultanhisar’da Cumhur İttifakı’nın oyları CHP’nin bir buçuk katına çıkıyor. Eğer AK Parti ya da MHP hangisi çıkarırsa halkta karşılığı olan bir adayla seçmen karşısına çıkarsa oyları iki katına da çıkabilir.

Şayet Cumhur İttifakı’nda ilçelerin paylaşımında Sultanhisar henüz adayı belirsiz olan MHP’ye verilirse iddia o ki, MHP  eski il genel meclisi üyelerinden,döneminde aracılık ettiği hizmetlerlerle  Sultanhisar’da  karşılığı olan Orhan Karasulu’yu aday gösterebilir.

Cumhur İttifakı’nda oyları bölecek olansa aday çıkardığı takdirde Yeniden Refah Partisi... Adaylık düşünen ise Emre Mersinkaya… Nazilli Adliyesi memurlarından… Adaylık için istifa etti… İddia o ki, adaylıkta asıl niyeti MHP idi… Engel çıkınca dümeniYRP’ye kıranlardan…

Emre Mersinkaya Cumhur İttifakına seçim kaybettirecek oyu alabilir mi, bilinmiyor.

Osman Yıldırımkaya’nın asıl bileğini bükecek olansa birincisi seçmen kitleleri  geçişli Erdinç Çeliksoy’un karşısında Cumhur İttifakı adayı olması… İkincisi de İYİ Parti’dir.

Meral Akşener her yerde kendi adaylarıyla seçime girme kararından dönmediği sürece adayının yıpranmışlığı da hesaba katıldığında CHP’nin Sultanhisar’da seçimi kazanması mucize gibi görünüyor.

Kaldı ki, adaylığını henüz açıklamamış olmasına rağmen aday olacağı kesin gözüyle bakılan Cihan Demirel… Emekli bir asker… Çamaşırı ve mazisi temiz…Eleştirilecek yönü olmayan bir partili…

Bu kimliği ve sahip olduğu bu profille seçmenin tercihi aday merkezli bir seçim olduğu takdirde Cihan Demirel “ yarışın favorileri arasına girerek, sürpriz bile yapabilir.

Sonuç olarak Sultanhisar’da hem konjonktürel  hem de aritmetik olarak seçimin galibi Cumhur İttifakı gibi görünse de ağırlıklı seçmen tercihli oy kullandığı takdirde  sürprizler yaşanabilir.

 

.