banner339
banner391
banner274

Halis Özkahya’ya ikinci bir emre kadar maç yok!

YOYO testinden geçemeyen FIFA kokartlı hakeme ikinci teste kadar yurt dışında ve içinde maç yok

Halis Özkahya’ya ikinci bir emre kadar maç yok!
banner353

7 FIFA kokartlı hakemden biri olan Halis Özkahya UEFA'nın zorunlu kıldığı YOYO testinden geçemedi. Özkahya bu nedenle ikinci teste kadar yurt dışında ve Türkiye'de hiçbir maç alamayacak.

UEFA, yoyo testini vazgeçilmez bir hakem uygulaması olarak görüyor.

Yoyo testi nedir?

"Yo-Yo Intermittent Recovery Test" iki ayrı kategoride gerçekleştiriliyor. Başlangıç seviyesi-1 ve gelişmiş seviye-2. Testin yapılabilmesi için "Team Beep Test" yazılımı gereklidir.

Amaç: Test, özellikle futbol, basketbol, hentbol, tenis ve benzerleri sporlarda sporcuların kişisel güçlerinin, belirlenmiş mesafeleri, belirlenmiş sürelerde tekrarlarla geçmeleri ile ölçülmesidir.

Usul: Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi 3 sıra koni sıralanır. Şeritler arası mesafe, koşular için 20 metre, dinlenme için 5 metredir. Denek (Hakem) orta sıranın arkasından cd den gelen komutla 20 metre mesafeyi koşmaya başlar. Denek son sıradaki koninin etrafından cd'den gelen bip sesiyle geri dönerek çıkış noktasına gelir. Deneklerin sonraki her 20 metrelik gidiş dönüşe başlamadan önce 10 saniye aktif dinlenme zamanları vardır. Aktif dinlenme esnasında denekler üçüncü koninin etrafında yürüyerek veya joggin yaparak çıkış noktasına tekrar gelmek zorundadırlar. Test süresince belli aralıklarla gidiş dönüş hızı artırılır. Bu artrımlarla test devam ederken, eğer denek istenilen zamanda gidiş dönüşü tamamlayamazsa bir ihtar alır. İkinci başarızılığında testen çıkarılır.

Skor: Deneğin aldığı skor, testi yapamadığı ana kadar, elde ettiği mesafe ile ölçülür. UEFA'nın değerlendirme tablosu aşağıda olduğu gibidir.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 20:15
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k