Kira zammında 5 yıl detayı! Kira zammında 5 yıl detayı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonla mücadele amacıyla son dönemde politika faiz oranını %8,50'den %50'ye yükseltti. Bu adım, enflasyonla mücadeledeki kesinlik ve kararlılığı gösteriyor.

Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye ekonomisine olan artan güvenin ve tahmin edilebilirliğin, dış kaynaklara erişimi de pozitif yönde etkilediğini vurguladı. Bakan Şimşek'e göre, 2023'ün ilk beş ayında 2,9 milyar dolarlık net portföy çıkışı yaşanmışken, Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolarlık bir net portföy girişi kaydedilmiştir.

Ayrıca, Şubat 2021'den beri ilk kez Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi 282 baz puanın altına düşerek 281,75 puana indi. 

Son dakika! Türkiye'nin risk priminde 2021'den beri ilk! - 1. Resim

FİTCH DE KREDİ NOTUNU 'B+'YA YÜKSELTMİŞTİ 

Fitch Ratings ise martta Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirmişti.

Analistler, bundan sonraki süreçte enflasyonda kalıcı inişin başarılabilmesi, cari açıkta düşüşün gerçekleşmesi ve sürdürülebilir bir patikanın oluşması durumunda not artışlarının devam edebileceğini dile getirerek, Moody’s'in de 19 Temmuz’daki Türkiye değerlendirmesinde not artışı gelebileceği öngörüsünde bulundu.