İstanbul'da yoğun kar yağışı etkisini sürdürüyor. İstanbul Havalimanı'nda akşam saatlerine kadar uçuşlar durduruldu, kamuda mesai saati 15:30'a çekildi, kentte çok sayıda zincirleme kaza meydana geldi, yollar kapandı. Kar yağışının saat 17:00'den sonra daha etkili olacağı belirtiliyor. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında akşam saatlerinde beklenen kar fırtınasına dikkat çekti, hava sıcaklığının eksi 2 derecelere kadar düşeceğini açıkladı. Dışarıda hissedilen sıcaklığın eksi 8 derece olduğunu belirten Şen, "Biraz daha durursak hipotermi geçiririz. Eğer 26 derecenin altına düşerse vücut sıcaklığı hayata dönüş zorlaşır. O nedenle dışarlarda kalmamak lazım" dedi. Antalya ve Muğla için de uyaran Şen, "Antalya ve Muğla'da bu gece karla karışık yağmur ve kar görülecek. Belki Bodrum ve Marmaris'te kar görecekler" diye konuştu.Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

CNN Türk canlı yayınında yoğun kar yağışı altında son hava durumu raporunu paylaşan ve uyarılarda bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, şunları söyledi:

"Zor bir yayın yapıyoruz. Çarşamba akşamına kadar kar etkisi var. Bugün deniz etkisi dediğimiz - İstanbul'a özel bir durumdur- kar Marmara'nın batısında ve güneyinde hızlı ve yoğun yağmaya başladı. Karadeniz üzerinden gelen akışlar, deniz suyu sıcaklığı havadan daha sıcak olduğu için buharlaşma yapıyor, nemi ve yağışı arttırıyor. İstanbul'un Anadolu yakasında bu kadar kar yok, kar yağışı akşama kadar devam edecek. Yarın kar hafifleyecek ama akşam devam edecek. Deniz ya da göl etkisi denilen bu etki devam edecek.

SICAKLIKLAR EKSİ 2'YE DÜŞECEK