Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, pamuk üreticisinin en büyük sıkıntısının mazot ve gübre fiyatlarındaki anormal artış olduğunu belirterek, “Bizler üretim yapan insanlarız. Üretim yapanlara destek olacaksanız mazotta ÖTV’yi kaldırın bu sıkıntı bitsin” dedi.

Bu yıl Söke’de 400 bin dönüm ekilebilir arazinin 320 bin dönüm alanına pamuk ekildiğini, 80 bin dönüm alana ise silajlık mısır, ayçiçeği ve başka ürünlerin ekildiğini belirten Tanyeri Aydınpost’a şu açıklamalarda bulundu: “Şu ana kadar gördüğümüz, sulamada bir sıkıntı yok. İkinci suyu verdik. DSİ 21. Bölge Müdürlüğünün vadettiği üçüncü suyu da ayın 15’inden sonra verebileceğiz. Barajlarımızdaki su seviyesi iyi. Sulamada bir sıkıntımız yok. Ayrıca zararlıya da pek rastlanmadı. Ürünümüz bu yıl da bereketli olacak. Çiftçimizin ilaçlama maliyetleri de azaldı. Bu pahalılıkta büyük avantaj. Üreticimizin tek sıkıntısı geçen yıla göre artan maliyetler. Bu fiyat artışı mazotta üç katı, gübrede iki, üç katı, ilaçta da iki katı seviyesinde. Bunların düşürülmesi gerekiyor. En önemli beklentimiz bu.”

PAMUKTA VERİM İYİ

Efeler'deki arazi yangınlarına itfaiyeden hızlı müdahale Efeler'deki arazi yangınlarına itfaiyeden hızlı müdahale

Bu yıl dönümde en az 500 kilogram pamuk elde etmeyi beklediklerini belirten Tanyeri, “Toplamda Söke Ovasında 160 bin ton pamuk hasadı bekliyoruz. Maliyet hesabımızı da yaptık. Toprağını kiralayan çiftçinin kilogram maliyeti 17 lira 75 kuruş, toprağı kendisine ait olanın ise kilogram maliyeti 12,5 liradır. Geçen yıl fiyatlar yüksekti. Üreticinin yüzü maliyet artışına rağmen güldü. Bu yıl fiyatlar düşük seviyede. Şu an için dünya fiyatları 20 lira seviyesinde. Pamukta en az 20 TL üzerinde taban fiyatı bekliyoruz. Fiyatlar bu seviyede kalırsa üreticinin yüzü gülmez. Devletin destekleri de bu yıl artan maliyetler göz önüne alınarak gerçekçi olarak artırılmalı. Geçen yıl litresi 5 lira olan mazot şu an 25 lira, üre gübre kilosu 5 liraydı bu yıl 14-16 lira arasında, ilaçlarda da yüzde yüz ile yüzde iki yüz artış oldu. Ayrıca tohumlar da yüzde yüz arttı. Bu üç girdinin fiyatını düşüremezsek üretimde de büyük sıkıntı olur. Devletten tek beklentimiz üretim konusunda bizi desteklemesidir. Bunun yolu da maliyetlerin düşürülmesidir” dedi.

ERCAN DOLAPÇI