banner339
banner274

Olayları kötüye yormayın!

Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aylin Yazıcı, “Olaylardan ders alarak stresle başa çıkma yeteneğimizi geliştirebiliriz” diyor.

Olayları kötüye yormayın!
banner401
banner427

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Aylin Yazıcı, strese çeşitli düşünce hatalarının yol açtığını belirterek, olayları kötüye yormanın, dünyanın sonuymuş gibi değerlendirmenin strese yol açtığını bildirdi.

Yazıcı, düşünce hatalarına farkına varmadan düşüldüğünü ve böylelikle olaylar karşısında yanlı yorumlarda bulunulduğunu kaydetti. En sık kullanılan yanılgılardan felaketleştirmenin, olayları kötüye yorma ve bir şeyi dünyanın sonuymuş gibi algılama durumu olduğunu anlatan Yazıcı, bunun yanı sıra seçici soyutlamanın ise olumlu durumlar arasından bir tek olumsuz durumu seçerek başına kötü şeyler geleceğini düşünme davranışı olduğunu belirtti.

Stresle başa çıkılabilir

Duygudan sonuca ulaşma tavrını ise hissedilen duyguyla olayı bir tutmak olduğuna işaret eden Aylin Yazıcı, "Aşırı genelleme, büyültme ya da küçültme, hep ya da hiç şeklinde düşünme, kişiselleştirme, zihin okuma, zorunluluk yaşatma, etiketlemenin diğer düşünce hatalarıdır. Olaylardan ders alarak stresle başa çıkma yeteneğimizi geliştirebiliriz." dedi.

Strese yol açan etkenleri olayın kendisi, kişisel ve çevresel etkenler olduğunu belirten Yazıcı, "Eğer sosyal destek iyiyse ve kişi sosyal çevreden yardım alabiliyorsa, stresin atlatılması daha kolaydır." diye konuştu.

SABAH

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2009, 17:15
banner218