banner339
banner274

Binali Yıldırım: 'Çanakkale, bütün mazlum toplumların ortak zaferidir

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Çanakkale'de sadece bir savaşın değil, aynı zamanda çocukların ve gençlerin geleceğinin de kazanıldığını ifade ederek, "Çanakkale, bütün mazlum toplumların ortak zaferidir. Çanakkale'de sadece Türk milletini savunmadık. Aynı zamanda bütün Müslümanların, istiklalini ve onurunu savunduk." dedi.

Binali Yıldırım: 'Çanakkale, bütün mazlum toplumların ortak zaferidir
banner401
banner399

Yıldırım, Bayrampaşa'da düzenlenen "18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama"  programına katıldı. Burada gençlere seslenen Yıldırım, Çanakkale'de sadece bir  savaş değil, çocukların ve gençlerin geleceğinin de kazanıldığını anlattı.

Binali Yıldırım, "Çanakkale, bütün mazlum toplumların ortak zaferidir.  Çanakkale'de sadece Türk milletini savunmadık. Aynı zamanda bütün Müslümanların,  istiklalini ve onurunu savunduk. Onun için vatan şairi Mehmet Akif, Çanakkale  Destanı'nı yazmıştır. İstanbul ve Türkiye ecdadımızın, şehitlerimizin emanettir.  İstanbul'un geleceği ve ümidi de siz gençlerimizsiniz." diye konuştu.

Devlet, millet ve bayrağını onur ve namus bilinerek korunması gereken  değerler olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"15 Temmuz'da bu gençler, FETÖ alçaklarının, askerlerinin silahına,  topuna, tüfeğine karşı durdu. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara en önce  gençler indi. Vatan sevgisini gece bütün dünyaya gösterdiler. Bu vatan bize nasıl  emanet edilmiş iyi anlaşılsın diye size Çanakkale'de yazılmış bir mektup  okuyacağım. Yüzbaşı Kamil Efendi, kardeşine şöyle yazıyor. 'Sevgili kardeşim,  millet ve vatan uğruna, bana düşen görevi yaptım. Artık, gerisini size  bırakıyorum. Cümlenize hakkımı helal ettim. Tabii ki siz de helal edersiniz.  Hemşehrimin, Ziyan'ın, Kemal'in, hasretle gözlerinden öperim. Çoluk çocuğumu,  evvela Cenab-ı Hakk'a sonra vatana ve millete, sonra da size emanet ediyorum.  Bana acımasınlar. Ben mukaddes vazifem adına terki can eyledim. Bahtiyarım.  Cenab-ı Hak sizleri de bahtiyar eylesin.' Gençler vatan sevgisi, anadan, babadan,  evlattan, kardeşten daha çok ülkeyi sevmektir."

Herkesin vatan için Yüzbaşı Kamil gibi tavır göstermesi gerektiğini  hatırlatan Yıldırım, sözlerini, "Gençler, Türkiye'nin göz bebekleridir. Çanakkale  Deniz Zaferinin yıl dönümünü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının,  şehitlerimizin hatırası önünde hürmetle eğiliyoruz. Kederi, sevinci ortak olan  bir millete hiç kimse bir şey yapamaz. İster teknolojik, ister ekonomik gücünüz  çok yüksek olsun. Millet, devlet olmadan saygın ve bağımsız olamazsınız. Onun  için tek millet, tek vatan, tek bayrak ve tek devlet diyoruz. Ülkemizi bölmeye  parçalamaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz." diye tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 15:41
banner218