• BIST 103.118
 • Altın 270,398
 • Dolar 5,7755
 • Euro 6,3762

  Sınav öncesi edilmesi önerilen dualar

  21.07.2019 00:16
  Sınav duası, yarın KPSS'ye girecek adaylar tarafından araştırılıyor. Sınavlar için son hazırlıklarını tamamlayan adaylardan bazıları sınav stresinden uzaklaşmak ve motivasyonlarını arttırmak için sınav öncesi dua ediyor. İşte sınav öncesi edilmesi önerilen uzun - kısa sınav duaları...
  Sınav öncesi edilmesi önerilen dualar
  Sınav öncesi edilmesi önerilen dualar Sınav öncesi edilmesi önerilen dualar Sınav öncesi edilmesi önerilen dualar


  ÖSYM'nin her yıl düenlediği önemli sınavlar arasında yer alan KPSS'nin alan bilgisi sınavlarının üçünüc oturumu yarın yapılacak. Adaylar tüm çalışmalarını artık tamamladı. Yarınki sınav öncesinde bazı adaylar streslerini azaltmak için dua ediyor. Sınavda ve sınav öncesinde okunması tavsiye edilen dualar şöyle:

  SINAV DUALARI (KISA - UZUN)

  - İmtihana (Sınava) girerken şu dua okunur:

  “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

  ANLAMI: “Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”  - Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

  “Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli ” (10 Kere)

  ANLAMI: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

  – Sınav başlayınca da şu dua okunur:

  “Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

  ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

  -Sınavda unutkanlığa karşı edilecek dua

  Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” On dokuz defa okunacak.

  – Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.  “Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”

  ANLAMI:“Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır”

  – “Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

  ANLAMI:Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De’avat,90)

  – Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi’s salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü’l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi’l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

  Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim