Akıllı telefon üreticilerini bu aralar Google'ın sunduğu Android 13 güncellemesini sistemlerine entegre etmekle meşguller. Birçok firma telefonlarına güncellemeyi ilk getirmek için çabalıyor. Bu konuda Samsung'da hem Android 13'ü hem de One UI 5.0 ara yüzünü sunmak istiyor. İşte detaylar.

Kriptodan ettiği zararı kapatmak için kuyumcu soydu! Kriptodan ettiği zararı kapatmak için kuyumcu soydu!
Samsung, Android 12 güncellemesini çeşitli uyumlu telefonlarına ve tabletlerine sürekli olarak güncelleyip genişletiyor. Öte yandan Google ise 2022 için bir sonraki büyük işletim sistemi olan Android 13 üzerinde hızla çalışmalara devam ediyor. Samsung, Android 13 işletim sistemi ile uyumlu olan kendi ara yüzü One UI 5.0'ı Galaxy cihazlarına bu güncelleme ile getirmeyi planlıyor.

Google, Android 13'ün geliştiricilere yönelik sürümü olan güncellemesini (Developer Preview) geçtiğimiz kış aylarında yayınlamıştı. Geliştirici sürümünden sonra şirket, yaz aylarında (mayıs veya haziran) Android 13 işletim sisteminin Genel Beta testlerine başlayacak ve ardından Ekim veya Kasım aylarında ise AOSP yani Android Açık Kaynak Projesi (Android Open Source Project) sürümünün gelmesi bekleniyor.

Tüm bu bilgilendirmelerden sonra Samsung'un bu güncelleme ve kendi ara yüzü olan One UI 5.0 ile ilgili bilgilendirmelere geçelim.

Samsung'un One UI 5.0 ara yüzü Android 13 işletim sistemini temel alacağından, Ağustos veya Eylül 2022'de Beta testlerine başlayabilir. Belirtilmesi gereken bir diğer husus ise Android 12 tabanlı One UI 4.0'ın Beta testlerinin Eylül ayında başlaması ve resmi dağıtımının da kasım ortasında gerçekleşmesiydi.

Çıkış Tarihi: One UI 5.0

Samsung, Android 13 işletim sistemine dayalı One UI 5.0'ı bir önceki ara yüzü gibi Eylül 2022'de tanıtabilir. Buna ek olarak, Galaxy S22 serisi cihazlar Genel sürümden önce Beta testi için davet edilecek ilk cihazlar olacak.

One UI 4.1'den sonra, yeni gelecek olan One UI 5.0 ile bir sonraki büyük işletim sistemi yükseltmesini hangi Galaxy cihazlarının alacağına aşağıdan bakabilirsiniz.

Not: One UI 5.0 Cihaz Listesi, Samsung'un yükseltme politikasına ve resmi beyanına dayanmaktadır.