banner339
banner313

"Sigara kötülüklerin 'anası', obezite 'babası'dır"

Obezitenin, birçok kanser gelişiminde olduğu gibi lenfomada da önemli rol oynadığına dikkati çeken LLMBİR) Başkanı Prof. Özcan, kanser gelişiminde sigaranın kötülüklerin "anası", obezitenin ise "babası" olduğunu söyledi.

banner362
banner353

"Obezlerde, hem lenfomanın da arasında olduğu kanserlerin görülme riski yüksek hem de bu kişilerde diğer hastalara göre tedavi daha sorunlu ve daha az başarılı" diye konuşan Lösemi Lenfoma Miyemom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, hastalıkla ilgili son verileri açıkladı. 

Özcan, bağışıklık sisteminin parçalarından biri olan lenfatik sistemden köken alan kanserler olan lenfomanın, ABD ve İngiltere verilerine göre, tüm dünyada görülme sıklığının hızla arttığını belirtti.

Bunun kötü bir haber olmasına karşın tedavi başarısının da her sene artış göstermesinin sevindirici olduğunu ifade eden Özcan, lenfomaya bağlı ölümlerin giderek azaldığını vurguladı. Lenfoma sayısının artışında en önemli risk faktörlerinden birinin yaşlılık olduğunu dile getiren Özcan, 70 yaşın üzerindekilerde hastalık olasılığının yükseldiğine dikkati çekti.

SİGARA VE OBEZİTE LENFOMA GELİŞİMİNDE ETKİLİ FAKTÖRLER

Özcan, lenfomada genetik faktörlerin, çevresel koşulların etkili olduğunu belirterek, "Kendi doğamız ve içinde yaşadığımız doğamız etkilidir." dedi.

Yanı sıra obezitenin birçok kanser türünde ve farklı hastalıkların gelişmesinden sorumlu olduğunun altını çizen Özcan, "sigaranın bütün kötülüklerin anası, obezitenin de babası olduğu"nu vurguladı.

Özcan, obezite ile ilgili bütün çalışmaların, bu kişilerde hastalık riskinin arttığını, tedavi başarısının azaldığını ortaya koyduğuna dikkati çekerek, "Obezlerde, hem lenfomanın da arasında olduğu kanserlerin görülme riski yüksek hem de bu kişilerde diğer hastalara göre tedavi daha sorunlu ve daha az başarılı." bilgisini verdi.

FİZİKSEL AKTİVİTE TEDAVİ BAŞARISINI OLUMLU ETKİLİYOR

Dernek Kurucu üyesi ve eski lenfoma hastası Başak Erdem de lenfoma ile egzersiz arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi. Egzersizin, hastalar üzerindeki etkisinin çeşitli araştırmalarla ortaya konduğunu dile getiren Erdem, yeterli fiziksel aktivitenin tedavi başarısında olumlu etki yaptığına dikkati çekti.

Obezitenin, birçok kanser gelişiminde olduğu gibi lenfomada da önemli bir etken olduğuna dikkati çeken Erdem, "İsveç'te yapılan bir araştırma, şişmanların lenfomaya yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ve tedavilerinin daha zor geçtiğini gösterdi." dedi. Erdem, İngiltere'de 9 bin 162 hastayla yapılan araştırmada da özellikle orta yaşlı kadınlarda fazla kilolu olmanın lenfoma gelişme riskini arttırdığının belirlendiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 16:00
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k