banner83

Dünyada bir ilk! Kendisi gibi HIV'li bir hastaya böbreğini bağışladı

ABD'de AIDS hastalığına yol açan HIV taşıyıcısı Nina Martinez, kendisi gibi HIV'li olan ve böbrek yetmezliği yaşayan birine böbreğini bağışladı. Bu nakil dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor

Dünyada bir ilk! Kendisi gibi HIV'li bir hastaya böbreğini bağışladı
banner94
banner26

Johns Hopkins Üniversitesi, HIV taşıyıcısı 35 yaşındaki Nina Martinez'in, böbreğini kendisi gibi HIV taşıyıcısı bir hastaya bağışladığını ve hayattaki HIV taşıyıcısından dünyada ilk böbrek nakli olduğu düşünülen ameliyatın başarılı geçtiğini duyurdu.

Başka birinin yaşamında fark yaratmak ve HIV konusunda olumsuz kanıya karşı koymak için böyle bir karar verdiğini dile getiren bağışçı Martinez ve nakil yapılan hastanın durumunun iyi olduğu belirtildi.

'DÜNYADA BİR İLK'

banner103
Cerrah Dorry Segev de pazartesi günü yapılan nakil ameliyatının dünyada ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, on binlerce HIV hastası için bundan böyle hayattaki bir kişiden böbrek bağışının mümkün olabileceğini söyledi.

Doktorlar, yakın geçmişte yaşamını yitirmiş HIV taşıyıcılarından yine HIV taşıyıcılarına organ nakli yapmaya başlamıştı.

Uzmanlar yeni HIV tedavilerinin, bağış yapan kişinin kalan böbreğine daha az zarar verdiğinden böyle bir naklin mümkün olduğu açıkladı.

AA

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 17:58

banner102