• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  RTÜK arındı!

  18.07.2009 09:08
  Arınç, Akman'ın başkanlığının bitişini böyle değerlendirdi
  RTÜK arındı!
  RTÜK arındı! RTÜK arındı! RTÜK arındı!

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sayın Dursun'un başkan olarak seçilmesi, RTÜK açısından çok başarılı olmuştur" dedi.

  Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesindeki devre mülkünün önündeki bahçede gazetecileri kabul eden Arınç, gündemle ilgili soruları yanıtladı. Arınç, Prof. Dr. Davut Dursun'un, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı'na, Prof. Dr. İlhan Yerlikaya'nın Başkan Vekilliği'ne seçildiğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

  "Her iki arkadaşımıza da yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Sayın Dursun'un başkan olarak seçilmesi, RTÜK açısından çok başarılı olmuştur. Ben, kendisinin çok iyi hizmetler vereceğine inanıyorum. Bugüne kadar üye olarak yaptığı hizmetleri, şimdi yeni RTÜK Başkanı olarak çok daha başarıyla yapacaktır."

  RTÜK'ün, yeni bir hız, heyecan ve dinamizm kazandığını vurgulayan Arınç, "Arkadaşlarımızın, bir bütünlük içerisinde, RTÜK'e Anayasamızın ve kanunun yüklediği görevleri daha büyük bir özveri ve başarıyla yapacaklarına inanıyorum" dedi.

  'RTÜK ARINDI!'

  Arınç, hakkında gazetelerde kampanyalar yürütülen eski RTÜK Başkanı Dr. Zahid Akman'ın bir davayla ilişkilendirilmek istendiğine işaret ederek, şöyle konuştu: "Sayın Akman, bununla ilgisinin olmadığını, kendisine isnat edilen suçlamaları kesinlikle kabul etmeyeceğini söylüyordu. Bununla ilgili, benim ve sayın Başbakan'ın zaman zaman medyaya yansıyan konuşmalarımız da oldu. Bunlar kamuoyunun malumudur. Bunları tekrarlamak istemiyorum. Ancak görev süresinin bitimiyle yeniden aday olmadığına ve yeni seçimler yapıldığına göre, artık kendisiyle ilgili iddia ve ithamlara yargı sürecinde mutlaka bir cevap verecektir. Karşılık verecektir. Biz, RTÜK'ün, bütün bunları göz ardı edecek, bütün bunlardan arınmış bir şekilde yeni bir dinamizmle, kendisine yüklenen sorumluluk ve görev bilinci içerisinde hareket edeceğine inanıyoruz. Başkanla ilgili geçmişte yapılan tartışmaların, artık sayın Zahit Akman'ın şahsına yönelik olarak bundan sonra yargı sürecinde devam edeceğini ve bunun inşallah en iyi bir sonuçla da biteceğine inanıyorum."

  HSYK 2009 YAZ KARARNAMESİ

  Bülent Arınç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yaz kararnamesiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine, şunları ifade etti: "Şüphesiz, HSYK'nın, kendi kararname çalışmalarını rutin bir şekilde yaptığını biliyoruz. Bugüne kadar pek çok kararname çıkardılar. Bu yaz aylarında da kapsamlı bir kararname hazırlığı olduğunu söylemişlerdi. Ancak basına yansıyan bir takım haberlerden, özellikle İstanbul'da 'Ergenekon davası' diye isimlendirilen davanın ve bu soruşturmaları yapan bu savcıların görev yerlerinin hakimlerle birlikte değiştirilmek istendiği söyleniyor. Doğrusu buna ihtimal vermek istemem."

  Hakimlerin ve savcıların bağımsız ve tarafsız görev yapmalarının, HSYK'nın birinci derecede görevi olduğunu vurgulayan Arınç, "Eğer medyaya yansıyan fotoğraflar, haberler ve tartışmalar gerçekse, bundan HSYK'nın, yargı sürecinin olumsuz etkileneceğini düşünüyorum" dedi. Arınç, medyadaki bir kısım tartışmaların gerçek olmaması dileğinde bulunarak, şöyle devam etti: "Çünkü HSYK'da ağırlık, hakim üyelerdedir. Sadece sayın Bakanın ve Müsteşarın katılması, çoğunluğu temin etmiyor. Dolayısıyla siyasi etkilerden uzaktırlar. Bir ikincisi, HSYK kararları, yargı denetimi içerisinde değildir. Madem ki yargı yolu kapalıdır, o zaman HSYK daha büyük bir titizlik ve itinayla, yargıyı zedelemeden bu kararnameyi çıkarmak ihtiyacındadırlar." Bülent Arınç, kararnamenin, bir-iki gün içerisinde medyadaki tartışmalara ve kamuoyundaki dedikodulara fırsat vermeyecek biçimde en güzel şekliyle sonuçlanacağına inandığını sözlerine ekledi.

  Kanaldhaber.com.tr

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim