Kremlin ‘bakım-onarım’ gerekçesiyle Kuzey Akım-1 boru hattından Almanya’ya doğalgaz tedarikini 10 günlüğüne askıya aldı. Ancak Berlin’de ‘Bu kesinti kalıcı olur mu’ endişesi baş gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle Almanya-Rusya ilişkilerinde kritik sürece gelindi. Almanya’nın doğalgazının önemli bir bölümünü sağlayan Moskova, “Kuzey Akım 1” doğalgaz boru hattındaki bakım ve onarım çalışmalarına başlayınca gaz sevkıyatı dün tamamen durdu. Bakım ve onarım çalışmalarının 10 gün sürmesi bekleniyor. Ancak Almanya’da Rusya’nın şu an kadar gaz tedarikini azaltmasını teknik bir gerekçeye dayandırsa bile bakım ve onarım çalışmalarından sonra gaz akışını sağlamayacağından endişe ediyor.

TÜRBİN DİPLOMASİSİ

Öte yandan Alman Siemens şirketi, Kanada’nın Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırım kararına rağmen teslim etme kararı aldığı yalıtım türbininin en kısa zamanda yerine monte edeceğini açıkladı. Siemens’in Kanada operasyonunun tamir ettiği bu türbin, “Kuzey Akım 1” doğalgaz boru hattının bakımı için kullanılacaktı. Ancak savaş sebebiyle yaptırımlara takılmıştı. Rusya’nın Gazprom şirketi ise türbinin gelmemesini gerekçe göstererek Avrupa’ya gaz akışını yüzde 40’a indirmişti. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise Kanada’nın türbini tamir etme kararı sonrası ülkesinin Kanada büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığını açıkladı.