• BIST 108.489
 • Altın 151,356
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3266

  Polat seçim sinyali verdi...

  28.03.2011 02:27
  Mali Genel Kurul'da konuşan Polat, seçim sinyali verdi; salon 'istifa' dedi.
  Polat seçim sinyali verdi...
  Polat seçim sinyali verdi... Polat seçim sinyali verdi... Polat seçim sinyali verdi...

  Galatasaray Kulübü'nde merakla beklenen Mali Genel Kurul, saat 10.00 itibariyle başladı. G.Saray yönetimi mali açıdan ibra edilirken idari açıdan ibra edilmedi. Sarı-kırmızılı kulübün yeni tüzüğüne göre yönetim idari açıdan ibra edilmediği zaman 30 gün içerisinde seçime gidilmesi gerekiyor.
  Polat seçim sinyali verdi, salon 'istifa' dedi

  Galatasaray"ın Adnan Polat başkanlığındaki yönetim kurulu, Yıllık Olağan Mali Genel Kurul"da mali bakımdan ibra olurken, idari bakımdan ibra edilmedi.

  Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı"nda gerçekleştirilen mali kongrede Adnan Polat yönetimi, ilk olarak oy çokluğuyla mali yönden ibra edildi.

  Ardından gerçekleştirilen idari ibra oylaması sonrasında, genel kurul divanı, oy çokluğuyla ibra edilmediğini duyurdu. Bunun üzerine başkan Adnan Polat itiraz ederek, sayım yapılmasını isterken, üyelerin çoğunluğu, "İstifa, istifa" temposu tuttu.

  Yapılan itiraza rağmen Türker Arslan başkanlığındaki genel kurul divanı, ilk açıklanan kararı kabul etti.

  Yönetimin idari bakımdan ibra edilmemesi sonucunda tüzük gereği 30 gün içinde seçimli genel kurul toplantısının yapılması gerekiyor.

  Daha sonra gerçekleştirilen oylamada Denetleme Kurulu da ibra edildi.

  İBRA OYLAMASI ISTIRABA DÖNÜŞTÜ

  İbra oylamasının kapalı yapılması için verilen önerge, genel kurul divanını ve üyeleri uzun süre meşgul etti.

  Salondaki yoğun kalabalık nedeniyle önerge oylanamazken, genel kurul divan başkanı Türker Arslan, ilginç bir uygulamayla sayım yapma yöntemini seçti.

  İlk olarak önergeyi reddedenler salonda kalırken, karşı olan üyeler salon dışına çıkarıldı. Salonda kalanların oyları sayıldıktan sonra bu grupla salon dışındakiler yer değiştirdi ve tekrar sayım yapıldı.

  Önerge, 674"e karşı 871 oyla reddedilirken, birçok üyenin bu uygulamaya tepki göstermesi dikkat çekti.

  Türker Arslan, daha sonra aynı yöntemi ibra oylamalarında da kullanmak isteyince tepkiler arttı ve tüm üyeler salondayken oylamalar gerçekleştirildi.

  TÜZÜK NE DİYOR?

  Galatasaray Kulübü"nün yeni oluşturulan tüzüğünde, "Kulüp başkanı ve yönetim kurulunun görevleri" başlığı altında yer alan 87,22. maddesi, "Genel Kurul"ca mali ve/veya yönetsel yönden aklanmama (ibra) durumunda en geç 30 gün içinde olağanüstü seçim genel kurulunu toplantıya çağırmak" şeklinde hüküm içeriyor.

  İBRA OLMAK İÇİN SEÇİM ŞANTAJINI KABUL ETMEM

  "Stadın 16 ay gecikmesi eksik gelirle karşı karşıya bıraktırdı. Futbolun aldığı neticelerde kayıp kadardır. Bugün bütçeler pozitife geçmesi planlanırken stadın gecikmesi bunu 2 yıl uzattı. 2006"da hiçbirini yapamıyorduk. Her şeyi çok zor şartlarda yaptık. Geldiğimizden beri itham altında kaldık. Medyaya senaryolar servisi yapıldı. Son dönemlerde de imza kampanyası tehdidi çıktı. Bu Genel Kurul"la ilgili de ibra tehditleri önümüze koyuldu. Ben ibra olmak için seçim şantajını kabul etmemiz mümkün değildir. Seçim rüşveti vererek ibra olmaktansa ibra olmamayı tercih ederim.

  Vicdanımız rahat. Yanlışlarımız yok mu? Var. Ancak tüm bunların içinde sürekli saldırı içinde çalışıyoruz. Bizimle çalışanlar bu durumlarda nasıl motive edilecek. Bize bu kadar saldırılar olurken hiç birimizin ağzında hiçbir enkaz edebiyatı yaptığımızı duydunuz mu? Herhangi birini suçladığımızı duydunuz mu? Maalesef Galatasaray"ın bize öğretilen değerleri ciddi şekilde yaralanıyor. "

  EĞER ADAMSA KARŞIMA ÇIKSIN SÖYLESİN

  "Arkadaşlarımla farklı düşüncelere sahip olabiliriz. Gereği yapılır, muhalefet yapılacaksa yapılır. Çıkar, başarılı bir başkan olursa biz de başkanımız deriz. Ancak yönetimi seçime zorlamak Galatasaray"ın kültüründe var mı arkadaşlar? Ben çalıştığım sürelerde başkanlara hiçbir zaman saygıda kusur etmediğim gibi onun talimatlarının da dışına çıkmadı. Ancak görüyorum ki Galatasaray başkanlık makamını ciddi zedeleyen yazışmalar var. Bana ciddi şekilde küfür eden bir arkadaşımız var. İnternet sitelerinde bana küfür eden kişi biliyorum ki bugün burada. Eğer adamsa karşıma çıkıp şimdi söylesin. Bu ithamlar, senaryolar, bazı ispiyonlamalar Galatasaray Lisesi"nde öğretilen en büyük şey ispiyonlamayacaksın. Bizi ispiyonlayanlar da var. Yiğit Şardan"ı suçlayıp medyaya servis edenler var. Beni de suçlayanlar var. "

  BİRLEŞME VE STAT GALATASARAY"IN GÜCÜDÜR

  "Bizim yönetimimizden memnun olmayan arkadaşlarımız varsa bunun şekli ve yönetimi seçim dönemi. Adayı belirlersiniz, başkan seçilirse o bizim de başkanımızdır. Birleşmenin, stadın yapılması Galatasaray"ın gücüdür. Biz sadece aracı olduk. Stadı ben yaptım, birleşmeyi o yaptıdan öte bunu Galatasaray"ın ortak aklı yaptı. Bundan sonra yapılacak çok önemli projeler var. Nacak lütfen medya üzerinden göndermeler yapmayalım, Galatasaray"da kalıcı yaralar açmayalım. Biz burada kararlar alırken her zaman Galatasaray"ın demokrasisini konu alarak yapıyoruz. Galatasaray kendi ayakları üzerinde durmalıdır. Galatasaray kendi gelir kaynakları ile yönetilmelidir."

  Kulübün genç üyelerinden Mehmet Karlı'nın genel kurulda yönetimi sert bir şekilde eleştiren konuşması salonda yankı buldu. Konuşmasında ilk olarak kulüp ikinci başkanı Işın Çelebi'yi hedef alarak, “Galatasaray Kulübü'nde beyaz veya zenci yoktur. Eşitlik vardır. Özgürlük vardır” diyen Karlı, yönetimi hiçbir şekilde ibra etmeyeceğini kaydederken, “Tek çözüm var beyler. İstifa, istifa, istifa” sözleriyle kürsüden inerken, salonda alkışlarla karşılandı.

  Üyelerden Selim Arda Üçer, konuşmasında, Adnan Polat yönetiminden bir ümitleri kalmadığını dile getirirken, “Yönetimimiz için söylenecek en doğru söz, 'Gölge etme başka ihsan istemem senden'dir. Alınan kararların akıldan çok egodan geçtiği yönetim kurullarında, başarısızlığın nedeni hep başkalarıdır” ifadelerini kullandı.

  ÖZMIZRAK: “BAŞKANA KÜFÜR EDENİ YÖNETİCİ YAPTINIZ”

  Adnan Polat'ın genel kurulun başında, kendisine internet sitesi üzerinden küfür ettiğini ileri sürdüğü bir kişi için, “Adamsa burada yüzüme karşı etsin” sözünü hatırlatan Ayhan Özmızrak, Polat'ın bu duruma yabancı olmadığını kaydetti. Daha önce yönetim kurulunda olan, ancak sonra istifa eden Haldun Üstünel'i hatırlatan Özmızrak, “Başkanın küfre tepkisine ben de aynen katılıyorum. Ama Sayın Başkan, bir Galatasaray başkanına küfür eden, disiplin kurulu tarafından cezası verilen bir kişiyi siz kendi yönetiminize almadınız mı? Bu kişinin, amiyane tabirle 'Yırtması' için burada el kaldırtmadınız mı üyelere? Siz kendinize muhalif olanlara değil, Galatasaray'ın kurucu felsefesine karşı geliyorsunuz. Galatasaray'ın bir asırda damıtılarak gelmiş adet, örf ve gelenekleri, günlük sığ siyasetlere kurban ediyorsunuz” şeklinde konuştu.

  Galatasaray Kulübü eski Genel Sekreteri Sinan Kalpakçıoğlu, konuşmasında yönetimle birlikte, muhalefet yapan yönetici Mehmet Helvacı'yı da sert bir şekilde hedef aldı. Mehmet Helvacı'nın önce şirket birleşmesini kendisinin yaptığını, sonrasında ise birleşme operasyonunun yanlış yönetildiğini söylediğini aktaran Kalpakçıoğlu, “İki söz de Mehmet Helvacı'nın. Helvacı'nın, AIG'den zor dönemde hisseleri alarak 2 yıl süreyle Galatasaray için taşıyan Ünal Aysal'a, 'Kazandığın paraları açıklarım' demesi ayıptır. Zaten bu hisse devri anlaşmasını ücreti karşılığı hazırlayan kişi kendisidir. İki yıl sonra ödeme zamanı geldiğinde Özhan Canydın'a, 'Merak etme başkan, o anlaşmanın delinecek çok yeri var' diyen de kendisidir” diye konuştu.

  Öte yandan, görüşmeler kısmının ilk bölümünü başkan Adnan Polat dinlemeyi tercih etmezken, bir süre “Başkan nerede” şeklinde tepkiler yükseldi. Daha sonra Polat salondaki yerini aldı.Konuşmaların hemen hemen hepsinin yönetim aleyhine yapılmasının ardından, başkan Adnan Polat ve yönetim kurulu üyelerini morallerinin oldukça bozulduğu görüldü.

  GÖRÜŞMELER 5,5 SAAT SÜRDÜ
  Galatasaray Mali Kongresi'nin görüşmeler bölümü yaklaşık 5,5 saat sürede tamamlanabildi. Toplam 38 üyenin konuşma başvurusu yaptığı bölümde, ilk konuşmacıların uzun konuşmalarının ardından bu süre kabul edilen bir önergeyle 10 dakika ile sınırlandırılmak zorunda kalındı. Konuşma sırası alanların yarısının dahi kürsüye gelmediği bölümde sürenin çok uzayacağı uyarısı yapan Türker Arslan, bazı üyelerin bu haklarında feragat etmeleri çağrısında bulundu. Daha sonra bazı üyeler listeden adlarını sildirirlerken, bu kişiler genel kuruldan alkış aldı. Ayrıca, genel kurula katılan üye sayısının 1970'e ulaştığı duyuruldu.

  Galatasaray'da basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi olan Hakan Üstünberk, mali kongre esnasında Bandırma'ya gidip geldi. Mali kongrenin başında yer alan Hakan Üstünberk, Beko Basketbol Ligi'nde Galatasaray Cafe Crown takımının deplasmanda Banvit ile yaptığı maça helikopter ile gidip, karşılaşmayı izledikten sonra geri dönerek kongredeki yerini aldı.

  Türk Telekom Arena'nın açılışında yaptığı konuşmayla sarı-kırmızılı camianın eleştirilerine hedef olan kulüp üyesi TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın disiplin kuruluna sevk edilmesi için önerge verildi. Toplam 77 üyenin imzası olan önergeyi alan genel kurul divan başkanı Türker Arslan, öncelikle bu yetkinin kulüp yönetim kurulunda olduğunu, ikinci olarak da imza sayısının 91 olması gerektiğini aktararak, önergeyi yönetime ileteceğini belirtti.

  Diğer yandan, Ergenekon davasının savcısı olarak bilinen Zekeriya Öz'ün kulübe üye oluş şekliyle ilgili bir soru önergesiyle ilgili olarak da açıklama yapan Türker Arslan, Öz'ün eski tüzüğe göre başkan kontenjanında kulübe üye olduğunu aktardı. Eleştirilere cevap vermek için tekrar kürsüye gelen Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, olağanüstü seçimli genel kurula gitme konusunu gelecek hafta içinde yönetim kurulu olarak görüşüp, kararlarını açıklayacaklarını belirterek, “Galatasaray'ın menfaatleri neyse ona göre hareket edeceğiz” dedi.

  Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen yıllık olağan mali kongrede eleştirilere yanıt veren Polat, tarihi bir kongre yaşadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

  “Yaklaşık iki bin kişi toplantıya katıldı. 40 kişiye yakın konuşmacıyı dinledik. Fikirlerinden feyz aldık. Değişik konularda, talepler, eleştiriler geldi. Buradan her sorunun detaylı cevabını vermek mümkün değil. Fakat kırmızı kitapçığımızda sorulan bir çok sorunun cevabı var.”

  Adnan Polat, İzzettin Doğan ile Özkan Olcay'ın geçtiğimiz gün kendisini ziyaret ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

  “Bana, 'Bu sıkıntıyı gidermek için bir şeyler yapman lazım' deyip, Galatasaray'da bir erken seçim kararı alınmasının doğru olacağını söylediler. Genel kurul toplantısının yapılmasının doğru olacağını belirttiler. Ben de onlara, 'Bizim faaliyetlerimizle ilgili genel kurul var. Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok. Hesabı veririz, genel kurul biter. Bir hafta, 10 gün içinde yönetim kurulumuzla birlikte oturur durum değerlendirmesi yaparız. Galatasaray'ın ali menfaatleri neyi gerektirirse onu yaparız' diye yanıt verdim. Ancak, iki bin kişinin katıldığı bu toplantı sonunda; bu durumu kısa sürede değerlendirip kararımızı önümüzdeki hafta açıklayacağımızı söyleyebilirim.”

  Hürriyet

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim