• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Parti kapatma maddesi düştü!

  03.05.2010 18:05
  Parti kapatma davasını Meclis iznine bağlayan 8. madde 327 oyda kaldı ve reddedildi.
  Parti kapatma maddesi düştü!
  Parti kapatma maddesi düştü! Parti kapatma maddesi düştü! Parti kapatma maddesi düştü!

  Oylamayı kuliste takip eden Başbakan Erdoğan karar sonrasında kurmaylarını toplantıya çağırdı. Ak Parti kulislerinde büyük bir hayak kırıklığı yaşanıyor...

  TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğine ilişkin 2. turda, teklifin parti kapatmayı zorlaştıran 8. maddesi 327 kabul oyuyla reddedildi. Genel Kuruldaki gizli oylamaya 410 milletvekili katılırken, 327 kabul oyuna karşı 76 ret oyu kullanılırken, 2 milletvekili çekimser kaldı.

  Aynı madde 1. turda 72 ret oyuna karşı 337 oyla kabul edilmişti. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisinin paketten ayrılmasını önerdiği maddelerden biri olan 8. madde 327 kabul oyunda kalarak reddedildi.

  Oylar ikinci kez sayıldı
  Birinci turda, 8. maddenin gizli oylamasına 414 milletvekili katılmış; oylamada 337 kabul, 72 ret oyu kullanılmış; 5 milletvekili çekimser kalmıştı.Bu arada, gizli oylamaya ilişkin tasnif işlemi herhangi bir karışıklığa neden olmamak için iki kez yapıldı. Oyların ikinci sayımında da Anayasada öngörülen beşte üç çoğunluğun altında kabul oyları çıktığı belirlendi.Öte yandan, Anayasa değişikliği teklifinin 8. maddesinin yeterli oyu alamayarak, reddedilmesi CHP ve MHP grubundaki milletvekillerince sevinçle karşılandı.

  ACİL TOPLANTI
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği görüşmelerinde 8. maddesini reddedilmesinin ardından ilk değerlendirmeyi gurup başkanvekilleri ve bakanlarla birlikte yapıyor.

  Meclis kulisinde Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Hayati Yazıcı, bazı bakanlar ve grup başkanvekilleriyle bir araya gelen Erdoğan, anayasa değişikliği teklifi konusunda bundan sonra atılacak adıma ilişkin değerlendirme yapıyor.

  AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Anayasa değişikliği teklifi üzerindeki görüşmelere 9. maddeden devam edileceğini söyledi ve değişiklik paketin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

  TEPKİLER
  AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Anayasa değişikliğinin 2. tur görüşmelerine 9. maddeden devam edileceğini açıkladı.TBMM Genel Kurulunda, teklifin 8. maddesinin gizli oylama sonucunun açıklanmasının ardından AK Parti grup başkanvekilleri ve bazı bakanlar, kulis bahçesinde oturan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına giderek kısa bir durum değerlendirmesi yaptı.AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından görüşmelere kalınan yerden devam edileceğini belirterek, "Görüşmeler, 9. madde üzerinden devam edecek. Tavrımızda herhangi bir değişiklik yok" dedi.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise "Meclis'in ortaya koyduğu irade milletimiz için çok hayırlı oldu" değerlendirmesinde bulundu.CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ise "milletvekilleri vicdanlarının sesini dinledi" dedi

  Maddenin referanduma gidebilmesi için, 330 kabul oyuna ihtiyaç duyuluyordu. Teklifin 8. maddesi ile Anayasa'nın "Siyasi Partilerin Uyacakları Esaslar" başlıklı 69. maddesinde parti kapatmayı zorlaştırıcı hükümler getiriliyor. Parti kapatma davası açılması TBMM'nin iznine bağlanıyor.

  8. MADDE NELERİ İÇERİYOR

  Muhalefet partilerinin en sert eleştiri getirdiği Anayasa"nın 69. Maddesiyle Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılıyor.

  MADDE (8): Anayasa"nın, "Siyasi Partilerin Uyacakları Esaslar" başlıklı 69. maddesi değiştiriliyor. Buna göre, siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak. Siyasi partiler hakkında kapatma davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı"nın talebi üzerine, TBMM"de grubu bulunan her siyasi partinin 5"er üye ile temsil edildiği komisyonun üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine açılacak dava sonucunda Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanacak. Komisyona TBMM Başkanı Başkanlık edecek ancak, oy kullanamayacak. Komisyonun kararları, yargı denetimi dışında olacak. İzin talebinin Meclis"e ulaşmasından itibaren 30 gün içinde komisyon oluşturulacak ve komisyon kararını izin talebinin Meclise ulaşmasından itibaren en geç 60 gün içinde verecek. Meclisteki siyasi parti gruplarınca izin talebiyle ilgili görüşme yapılamayacak, karar alınamayacak.Anayasa Mahkemesi, bu kapsamda, kapatma yerine dava konusu fiillerin ağırlığına göre ilgili partinin devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına karar verebilecek. Devlet yardımından yoksun bırakılma, bağlı olduğu kapatma davasının ve kararının usulüne tabi olacak ve tek başına dava konusu yapılamayacak.Anayasa Mahkemesinde görülen parti kapatma davasında TBMM çalışmalarındaki oy ve sözler, ileri sürülen düşünceler ile idarenin eylem ve işlemleri partinin odak olup olmadığının tespitinde gözetilemeyecek.Partinin kapatılması durumunda kapatmaya beyan ve faaliyetleriyle neden olan üyeler için daha önce 5 yıl olan siyasi yasak süresi 3 yıla indirilecek.Siyasi partiler ile ilgili "temelli kapatma" değil, "kapatma" kararı verilecek. Kapatmanın önündeki "temelli" sözcükleri kaldırılacak. Temelli kapatılan bir partinin başka adla kurulamayacağına dair hüküm de Anayasa"dan çıkarılacak.

  Milliyet

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim