• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Ortadan kaldırılamaz çünkü...

  19.06.2009 08:08
  ‘Gülen hareketi ortadan kaldırılamaz ÇÜNKÜ...’
  Ortadan kaldırılamaz çünkü...
  Ortadan kaldırılamaz çünkü... Ortadan kaldırılamaz çünkü... Ortadan kaldırılamaz çünkü...

  Aslandoğan, “Gülen hareketinin içindekiler, toplumun her kesiminden gelen Türk halkıdır” dedi

  ABD"DEKİ düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi"nde (CSIS) düzenlenen “Gülen Hareketi” konulu toplantıda, Dinlerarası Diyalog Enstitüsü"nün Başkanı ve Gülen Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi Yüksel Alp Aslandoğan, toplumun her kesiminden insanların katıldığı bir hareketin ortadan kaldırılmasından bahsetmenin “anlamsız” olduğunu söyledi.

  Aslandoğan hareketi, “İslam inancı anlayışı içinde kök salan bir sivil toplum hareketi” olarak tanımladı.

  "Şiddetten uzak..."

  Gülen hareketinin belli bir merkezi yönetimi olmadığını da vurgulayan Aslandoğan, Fethullah Gülen"in 11 Eylül saldırılarını şiddetle kınayan bir dini lider olduğunu ve Suudi asıllı terörist Usame Bin Ladin"i “bir canavar” olarak nitelediğini anlattı ve “Gülen hareketi şiddetten uzak, inançlararası diyaloğu destekleyen bir hareket” dedi. Oturumu yöneten CSIS Türkiye projesi direktörü Bülent Alirıza, Aslandoğan"ın, hareketin siyasi olmadığını söylemesine karşılık, siyasi bir etkisi bulunduğunu ve bu hareketi yok etmeye yönelik bir girişime ilişkin belgenin Türkiye"nin gündeminde bulunduğunu hatırlattı.

  Aslandoğan ise Gülen hareketi mensuplarının kişisel olarak, her Türk vatandaşı gibi siyasetle ilgilenebileceğini ancak herhangi bir siyasi partiye bağlılık göstermeyeceğini, bunun temel prensip olduğunu söyledi. Siyasete katılımın, “konular ve değerler düzeyinde” bulunduğunu belirten Aslandoğan, “Bazen belli bir siyasi partiyle politikalar benzer olabilir. Ama bugün belli bir siyasi partiye yakın gibi görünmekle birlikte, yarın başka bir siyasi partiyle de yakın görünebilir” dedi. Aslandoğan, belli demokratik ilkeleri benimseyen herhangi bir partinin, hareketten destek görebileceğini vurguladı. Alirıza"nın, “Gülen hareketini ortadan kaldırmaya yönelik girişime ilişkin görüşünüz nedir?” sorusu üzerine Aslandoğan, “Gülen hareketinin yok edilmesinden bahsetmek anlamsız. Çünkü hareketin içindekiler, toplumun her kesiminden gelen Türk halkıdır” diye yanıtladı.

  "Dönmeyecek..."

  Bir katılımcının Gülen"in neden ABD"de yaşadığı yönündeki sorusuna karşılık Aslandoğan, sağlık ve siyasi sorunları neden olarak gösterdi. Gülen"in Türkiye"ye dönmesinin önünde yasal bir engel bulunmadığını belirten Aslandoğan, buna karşın Gülen"in, stresten uzak durarak sağlığını korumak istediğini ve bazı siyasi partilerin, dönüşünü istismar etmesinden endişe ettiği için ABD"de kalmayı sürdürdüğünü söyledi.

  Gülen"in vefatı durumunda harekete ne olacağı sorusu üzerine Aslandoğan, “Bu, kişiye bağlı bir hareket değil” dedi ve Mevlana Celaleddin Rumi"nin ölümünün ardından anlayışının devam ettiğini belirtti. Bir başka katılımcının, Gülen hareketinin neden askerlerle iyi ilişki içinde olmadığı sorusu üzerine Aslandoğan, “Sorunuzdaki yargıyı paylaşmıyorum. Orduda belli bireylerin Gülen hareketine ilişkin olumlu veya olumsuz görüşleri olabilir. Emekli olduktan sonra olumlu görüş belirtenleri biliyoruz” dedi. Son gelişmelerde, Gülen"n, ordunun güvenilirliğini sarsacak girişimleri onaylamadığına dair bir açıklama yaptığını belirten Aslandoğan, kanunlara aykırı iş yapanlar varsa bunların adalet önüne çıkarılması gerektiğini de Gülen"in vurguladığını söyledi. Aslandoğan, Gülen"in, “devleti ve orduyu destekleyen açıklamaları yüzünden” zaman zaman eleştirildiğini de kaydetti.

  Hareketin içinde olduğu bilinen kişilerin siyasi görevler alma konusunda cesaretlendirilmediğini belirten Aslandoğan, her siyasi partiye eşit mesafenin korunmasına çalışıldığını söyledi.  (vatan)

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim