• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Ölümler gizemini koruyor

  02.09.2009 11:34
  Aydın Davutlar Beldesi ve Ağaçlı Köyü’nde konaklayan arı kovanlarında 18 Ağustos günü meydana gelen arı ölümleri ile ilgili Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, açıklama yaptı.
  Ölümler gizemini koruyor
  Ölümler gizemini koruyor Ölümler gizemini koruyor Ölümler gizemini koruyor

  Yapılan analizlerde arı ölümlerinin kullanımı yasaklanmış Karbaril grubu tarım ilacı sonucu öldüğü tespit edilirken, bölgede de bu tür ilacın kullanılmadığı açıklandı. Yapılan bu açıklama ile arıların ölümünde sabotaj ihtimali güçlenmiş oldu.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş “İlimiz Davutlar Beldesi ve Ağaçlı Köyünde konaklayan arı kovanlarında 18 Ağustos 2009 tarihinde görülen ani arı ölümlerinden sonra bir komisyon kurularak gerekli inceleme ve çalışmalar yapılmış, İzmir Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü tarafından ölümlerin gerçekleştiği kovanlara ait ölü arı, bal, su ve bal mumu örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde arıların su kaynağı, yavrulu, ballı petek örneklerinde tespit edilebilir düzeyde zirai ilaç kalıntısı bulunmadığı gibi, bakteriyolojik muayenelerde bakteriyel bir patojene rastlanmamıştır.Ancak; ölü arı örneklerinde yapılan toksikolojik analizlerde, arı ölümlerinin Karbomat Grubu insektisitlerden Karbaril"e bağlı olduğuna dair netice ve kanaate varılmıştır. Bu sonuç üzerine İl Tarım Müdürlüğü, Karbaril Grubu ilaçların o yörede kullanımıyla ilgili bir çalışma başlatmıştır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 12 Şubat 2009 tarihinden itibaren Zirai Mücadele ilaçlarının reçetesiz satışı yasaklanmıştır. İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri kayıtlarında reçete alarak o yörede bu kimyasalları kullanan üreticiye rastlanmamıştır. İl Tarım Müdürlüğü, Zirai Mücadele ilaçlarının uygun zamanda, uygun dozda ve önceden arıcılara duyurularak kullanılması konusunda bilinçlendirme çalışmalarına devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim