Günümüzde bir merkezden, bir iradenin belirlediği adaylara ve meclis üyelerine mazeret ittifaklar gösterilse de- bu tez aslında minareye kılıf hazırlamaktır- amaç yanlışa doğru diyebilecek insanları seçtirmektir.

Belediye ve muhtarlıklar gerek belediye meclis üyelikleri gerek azalık olsun sandıkta temsilin tabanda en yoğun gerçekleştiği seçimlerdir.

İlk bakışta önemsizmiş gibi görülen bu görevler meraklılarının yanında yaşadığı toplumdaki yerlerini ölçmeleri açısından sandıktan çıkmak oldukça kıymetlidir.

Ayrıca bizim insanımız yönetmeyi sever, yönetmek tarihten gelen bir özellikleridir ancak ne ile yöneteceklerini bilmezler yani yönetim ehliyetine sahipler mi, bakmazlar.

Çok partili döneme geçişle birlikte birlik, beraberliği, korumak, bölünmelere meydan vermemek için partiler gerek milletvekili adaylarını, gerek belediye başkanlarını gerekse meclis üyelerini yargı denetiminde yapılan önseçimle seçerlerdi.

Partiler kongrelerinde bu amaçla belirledikleri ilçe delegeleri oy kullanırlar ve kimi belediye başkanı, kimleri belediye meclis üyesi görmek istediklerini belirlerlerdi.

Sonucunda da ufak, tefek hazımsızlıklar olsa da herkes sandıktan çıkana rıza göstermek zorunda kalır, içinde ukde kalanlar şansını bir sonraki seçime bırakırlardı.

Günümüzde bir merkezden, bir iradenin belirlediği adaylara ve meclis üyelerine mazeret ittifaklar gösterilse de- bu tez aslında minareye kılıf hazırlamaktır- amaç yanlışa doğru diyebilecek insanları seçtirmektir.

31 Mart seçimlerine yönelik aday belirleme ve belediye meclis üyelikleri seçiminde keyfilik tavan yaptığı için partilerde sular bir türlü durulmuyor.

Örnek Nazilli… Örnek Sultanhisar…

***

Nazilli’de adayların keyfini kaçıran belediye meclis üyeleri oldu

Büyükşehrin Doğu’daki önemli ayaklarından- hem o nedenle hem de Özlem Çerçioğlu’nun baba ocağı- Nazilli’de 31 Martta sandıkta dokuz parti yarışacak:

Cumhur İttifakı’nı temsilen AK Parti… Muhalefetten CHP… İYİ Parti… Memleket Partisi… Dem Parti… Zafer Partisi… Yeniden Refah Partisi… Saadet Partisi ve Demokrat Parti…

AK Parti adayı Esat Ergüler… En başta gelen özellikleri özgüven yüksekliği ve mükemmeliyetçiliği… Bunlar yeri geldiğinde sözünü esirgemezler, siyasetçi iseler bunun zararını görebilirler.

Örnek Esat Ergüler iki dönem Nazilli Belediye Başkanlığı yapan MHP İl Başkanı Haluk Alıcık ve AK Partili mevcut belediye başkanı Kürşat Engin Özcan’ın da bulunduğu bir toplantıda mealen:

-Bana niye aday oldun, diyorlar, ben 15 yıldır geri kalan Nazilli’ye hizmet için aday oldum.

Sözleri Kürşat Engin Özcan ve Haluk Alıcık cephesinde şaşkınla karşılanmış ve kampanyanın teşkilatlar dışında özel bir grupla yürütülmesi şikayet konusu iken üzerine bir de onun bu sözleri tuzu, biberi olmuş..

Görüşünü aldığım Nazillili bir duayen siyasetçi de: Esat Ergüler haklı olarak geçmişte yaptıklarını anlatarak, yapacaklarımın teminatıdır, mesajını vermek istiyor ama biliyor mu bilmem o devirlerdeki çamlar bardak oldu.

Kazandığı takdirde onu gelirinin yüzde 40’ı büyükşehre aktarılan, borcu 300-400 milyonlara ulaşan, buna karşılık sorumluluğu ilçe idare sınırlarına kadar artan bir belediye bekliyor, dedi.

Diğer yandan Cumhur İttifakında en sıkıntılı konuların başında belediye meclis üyelikleri geliyor. AK Parti kendi içinde.. MHP kendi içinde.. Her iki parti de kendi aralarında sorunlar yaşıyor.

Nazillili bir tanıdık meclis üyeliklerine tepkisini bir partinin belediye meclis üyeleri arasında mimar, şehir plancısı olmaz mı, diyerek gösterdi.

Dostum sözlerini eğer Cumhur İttifakı kısa sürede toparlanmazsa Esat Ergüler günden güne irtifa kaybeder, diyerek bitirdi.

Meclis üyelerinden kaynaklı aynı sorun CHP’de de var. Bazı üyelerin il başkanlığı tarafından nedensiz veto edilmesine Nazilli’de bir anlam verilememiş.

Buna rağmen aday Dr. Ertuğrul Tetik, aileden gelen parti kültürüyle, güler yüzüyle her şeyden önemlisi de bagajının boşluğunu faydaya çevirerek, CHP’yi toparlayabilmiş.

Bir diğer duayen siyasetçi de Ertuğrul Tetik’in kazanması seçime kadar olan sürede bu güne kadar olan kazanımlarının üzerine bir şeyler koymasına bağlı, dedi.

Kazanmada iddialı Cumhur İttifakı ise ümidini Ertuğrul Tetik’ten Nazilli’de sevilen eski bir CHP’li Memleket Partisi adayı Ali Çetinkaya’nın eksilteceğini düşündükleri oylara bağlamış.

Ama CHP’yi iyi bilen bir tanıdık da CHP’’li seçmen terhini belediye başkanlığında adayından yana kullanır cezalandıracaksa onu meclis için kullanacağı oyla yapar, dedi.

 CHP’liler de ümitlerini adaylarından ve partilerinden rahatsız MHP’lilerin İYİ Partili Cüneyt Korkmaz’a, AK Partililerin de YRP veya Saadet Partisine vereceği muhtemel oylara bağlamışlar.

***

Sultanhisar’da isyan

Sultanhisar Cumhur İttifakı’nda paylaşımda MHP’ye düştü ve Hüseyin Özer de aday gösterildi. Belediye meclis üyesi seçiminde Hüseyin Özer neredeyse ittifakın dört kat oyuna sahip(Bin 259- 4 bin 367) AK Parti ile anlaşmada çıkan pürüzü aşamayınca isyan çıktı.

 AK Parti ileri gelenlerinden kimileri örnek Erdinç Çeliksoy kendi kabuğuna çekildi kimileri de tepki için örnek Abdullah Bozdağ BBP’den adaylığı denedi, olamadı Ertegün Ünal ise bir sorun yaşamadı.

Bir Sultanhisarlı işlerin bu noktaya gelmesinde sorumlu Hüseyin Özer’dir,  ortak akılla süreci yönetebilseydi seçimi de zora sokmazdı. Hâlbuki MHP’de Sultanhisarlı eski il başkanlarından Cem Akbudak, Atça eski belediye başkanı Mustafa Çınar, eskilerden Sultanhisar belediye başkanlığı yapan Fazıl Törün vardı.

Birleşik akıl yerine tek parti mantığından hareket edilince Sultanhisar’da AK Partililerin isyanı gayet doğaldır, deniyor.

Eğer Hüseyin Özer ilerleyen süreçte birliği sağlayamazsa bu durumdan İYİ Parti adayı Cihan Demirel istifade edebilir ama pastadan asıl büyük payı CHP adayı Osman Yıldırımkaya kapar.

***

31 Martta bir sürpriz de Köşk’te yaşanabilir.  

AK Parti’nin kalelerinden olan Köşk’te Cumhur İttifakı adayı AK Partili Nuri Güler… CHP adayı Alper Aydoğdu… İYİ Parti adayı Nilgün Baş… Bağımsız aday Rıfat Kadri Kılıç…

Rıfat Kadri Kılıç önceki dönem yaptığı hizmetlerin devamı için aday olduğunu söyledi. İleride ne olur bilinmez ancak günümüz koşullarında seçilmesi ihtimali dâhilindedir.

Rıfat Kadri Kılıç’ın borç yükü ağır bir belediye bıraktığından söz edilir. Sorum üzerine bıraktığı toplam borcun 41 milyon 500 bin TL olduğunu söyledi.

Nuri Güler ise buna itiraz etti ve bırakılan borcun 99 milyon 68 bin TL olduğunu ve çoğunun kendi döneminde ödendiğini söyledi.

Köşklülere göre CHP Alper Aydoğdu ile kazanamasa bile bu güne kadar aldığı oyun üzerinde bir oy alacak. Çünkü ASKİ personeliyken o hayli insana dokunabilmiş, sevilen bir aday.

Nuri Güler, Rıfat Kadri Kılıç çekişmesinde tepki oylarını da alarak aradan sıyrılabilir mi, onu zaman gösterecek.

Alper Aydoğdu’ya göre daha düşük olsa da aynı ihtimal İYİ Parti’de eşinin yerine aday olan ve beklenenin üzerinde bir performans gösteren Nilgün Baş için de geçerlidir.

Görünen o ki,31 Martın sürprizlere aday bir seçim olacağı kesin.