Her ilişkide sorunlar yaşanır ancak bunları birlikte atlatmak oldukça önemlidir. Mutlu çiftlerle derinlemesine yapılmış görüşmeler sonucu birinci elden elde edilmiş verilere göre işte mutlu evliliğin 5 özelliği...

Biraz sevgi, saygı, güven, biraz eşlerin mutlaka vermesi gereken ödünler ve yapması gereken fedakârlıklar, biraz duygusal istikrar ve destek, biraz partnerin verme ve alma ihtiyacını tanıma, biraz finansal güvenlik mutlu evlilik ilacını oluşturan karışımın evrensel sırlarıdır.

Her evlilik kendine has koşullarda, kendine has özellikler barındırır. Bu tıpkı parmak izinin biricikliği gibi tek ve özeldir. Bunun yanında başarılı ve mutlu evliliklere baktığımızda, hemen hemen hepsinin ortak paydada buluştuğu bir takım özellikler de çıkıyor karşımıza.

İşte mutlu evliliklerin 5 özelliği....

BİRBİRLERİYLE ARKADAŞ OLMAYI BAŞARIYORLAR

Evlilik uzun soluklu bir yolculuk gibidir. Bu yolculukta mutluluğu yakalayabilmek için eşlerin birbiriyle iki iyi arkadaş olması, ortak paydalar ve paylaşımlarda bulunması çok önemlidir. 

YIKICI KAVGALAR ETMEZLER

Her evlilikte kavga olabilir ancak yıkıcı kavgalar ilişkileri tüketir. Doğru tartışmayı bilmek sevgi ve saygı içerisinde düşünce farklılıklarıyla mücadele etmeyi bilmek oldukça önemlidir. 

Mutlu evliliklere sahip kişiler birbirlerini derinden yaralayacak argümaları kavgada kullanmaz. Tartışmaları yıkıcı değil yapıcı ve çözüm odaklıdır. Bu uzun süreli mutlu bir ilişkinin en önemli özelliğidir. Aksi durumlarda kırıcı sözler ve tavırlar biriktikçe derinleşir ve büyük yaralar açar. 

Oysa mutlu evliliklerde kin tutmak, karşı tarafı düşman gibi görmek yoktur. Tartışmalar ilişkiyi güçlendiren çözümlerle sonuçlanır. 

 

SEVGİ HER DAİM ÖN PLANDADIR

Sevgi ve tabi ki karşılıklı saygı mutlu evliliklerin en değerli parçasıdır. Mutlu bir evlilik içindeki bireyler birbirlerinden ilgiyi ve sevgiyi eksik etmezler. Kimse kendini yalnız ve sevgisiz hissetmez. 

Her ilişkinin sevgi dili farklı olsa da çiftler ilişki içerisinde sevildiğini hissetmelidir. Bu mutlu evliliklerin olmazsa olmazı gibidir. 

YAŞAMIN MÜŞTEREK OLDUĞUNU BİLİRLER

Mutlu evlilikler birbirini bütünler. Her iki taraf da sorumluluklarının farkındadır. Kimsenin yükü uzunca bir süre diğerinden daha fazla değildir. Yaşamın uzun yolunda iş bölümlerini adaletli bir şekilde yapmayı bilirler. 

Mutlu evliliklerde herkes ortaya emeğini koyar ve karşılıklı paylaşım içerisinde kimseye diğerinden daha fazla yük binmeden ilişkinin ilerlemesi için ellerinden geleni yaparlar. 

Birbirine her alanda destek olmak, gerektiğinde taşın altına elini sokmak kimseye zor gelmez.

DOĞRU İLETİŞİM KURMAYI BİLİRLER

Son olarak mutlu evliliklerin en önemli ortak özelliklerinden biri açık ve net bir iletişim dilidir. Kimse karşı tarafın hislerini ve düşüncelerini tahmin etmek zorunda kalmaz. 

Mutlu evliliklerde çiftler birbiriyle güçlü bir iletişim içerisindedir. Duygularını, hissettiklerini paylaşmaktan çekinmezler ve birbirleriyle nasıl iletişim kuracakları konusunda endişeye sahip değillerdir.