• BIST 96.455
 • Altın 222,078
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275

  Merhum İsmet Sezgin Heykel Açılışı ve CHP Aydın İl Kongresi

  08.01.2018 08:30
  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Değerli okuyucularım bu yazıyı yazmak benim için o kadar zor ki, Aydın’da 40 yılım İsmet Sezgin ağabeyimle gençlik yıllarımın tamamı onun rahleyi tedrisatından geçti. Bir gün onu istismar etmedim, bir gün kötü sözünü duymadım. Kendisiyle bulunduğum ortamlarda hiçbir kişiyle münakaşasını duymadım.

   

  Sadece Anavatan Partisi döneminde Yenipazar meydanında akrabam dönemin Bayındırlık Bakanı Değerli kardeşim Sn. Cengiz Altınkaya’ya karşı söylediği sözlerden ötürü çok üzüldüm.

   

  Yıllarca “İsmet Ağabey akrabama söylediğin o sözlerden ötürü seni af etmiyorum” diye söylendiğimde “Yeter be efe torunu ömür hayatımda yaptığım tek hata budur” diyerek her zaman gönlümü almıştır.

   

  Hatta bir keresinde, “Ben politikayı bile sanat yapmak olarak görüyorum sanat insanın mutluluğu içindir” dediği zamanlarda ben muzip muzip “Ama İsmet ağabey sen benim akrabama bunları söyledin dediğimde yapma be çocuk, başıma kakıp durma” der gelir yanaklarımdan öperdi.

   

  GÖSTERİLEN VEFA

  İsmet ağabey vefat ettiği gün CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Özlem Çerçioğlu ile hemen telefon görüşmesi yaptım “Ne düşünüyorsun?” dediğimde, “Ağabey hemen Aydın ilinde bir anıt mezar yapalım. Aynen Süleyman Demirel’e yapıldığı gibi cenazesini anıt mezara getirelim” dedi.

   

  İsmet Abinin kendisi ile İstanbul Silivrispor kentteki yazlığında yaptığım bir konuşmada sağlığı iyi değildi.

   

  Çok içten konuşmada “Çocuk sen ölürsen mezarının nerede olmasını istersin?” dediğinde, “İsmet Ağabey ben Adnan Menderes’in mezarını bile öksüz yattığı Topkapı’dan alıp Çakırbeyli’ye götürmek istiyorum. Tabii akrabalarıma vasiyetim var öldüğüm zaman beni Yenipazar’a götürecekler. Başucuma ve ayakucuma birer zeytin ağacı dikmelerini istiyorum. Vasiyetim bu. İsmet Ağabey sana Allah uzun ömür versin sen nereye gömülmek istersin?” dediğim zaman ise “Beni Aydın’a götürün” demişti.

   

  Öldüğü gün Sn. Özlem Çerçioğlu ile konuştuktan sonra Sn. Nizamettin Sarıbaş ve Avukat Ergüven Yakan’ı aradım. Onlar da tamam dedi ama ailesi ise kabul etmedi. Onlar Ankara’da kalmasını istediler. Bundan ötürü çoğu Aydınlı üzüldüğü için Ankara’daki cenazeye gelmediğini tahmin ediyorum.

   

  CHP’li olmasına rağmen Özlem Hanım ile konuşmamızda Mimar Sinan Mahallesinde çok güzel bir caddeye İsmet Sezgin ismini merasimle İSMET SEZGİN AİLESİNİN katılımıyla plaketi caddeye çaktı.

   

  Kendisine Aydınlılar ve Ailesi bizler teşekkür ediyoruz. Bu kadirbilirliğini ve vefasını unutmayacağız.

   

  Aynı gün Özlem Hanım ile görüşmemizde heykelinin yapılması kararını aldık. Özlem Çerçioğlu sessiz sedasız heykelini yaptırdı. İsmet Sezgin Parkında Aydınlıların katılımıyla heykelin açılışını yaptık.

   

  Törende en dikkat çekici olay ise İsmet Sezgin abimin istediği gibi tüm Aydın ilindeki siyasi parti il başkanlarını kürsüye çıkarak konuşma yaptı.

   

  AK Parti il Başkanı Sn. Ahmet Ertürk, İsmet Abinin birleştiriciliğinden, sanatçı kimliğinden, Aydın iline yaptığı hizmetlerden sonra Sn. Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti. “Ahmet Gözen Beye de katkılarından ötürü teşekkür ederiz” demesi hakikaten hoşuma gitti. Ben de kendisine teşekkür ediyorum.

   

  İYİ Parti Başkanı Sn. Recep Taner de Rahmetli İsmet ağabey için güzel şeyler söyledi.

   

  Sn. Özlem Çerçioğlu, “İsmet Ağabey, çocukluğumda babam kendisi ile Nazilli politikasında çalıştığı dönemlerde hep bizimleydi. Babamın çok yakın arkadaşıydı. Ben kendisinden çok faydalandım” dedi.

   

  Aydın Valisinin bu merasimde olmayıp Şükran Güngör’de yapılan etkinliğe katılması dikkat çekmedi değil.

   

  İsmet Abi ruhun şad olsun. Ölümünle bile insanları birleştiriyorsun. Aydınlılar seni çok seviyor abi mekânın cennet olsun.

   

  CHP AYDIN İL KONGRESİ

  Kongrede hiçbir heyecan yoktu.

  İlk dakikalarda “Çarşaf Liste” “Blok liste” çekişmesi oldu. Bu olunca ortalık birden karıştı.

  Sayın Bülent Tezcan’ın getirdiği Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Divan Başkanlığında acemice kararlar vererek ortamı gerdi. Hâlbuki çok basit bir konuyu oldubittiye getirmek delegenin gerilmesine sebep oldu.

  Tabii bu olayın baş suçlusu Efeler Belediye Başkanı Sn. Mesut Özakcan, Söke Belediye Başkanı Sn. Süleyman Toyran, Kuşadası Belediye Başkanı Sn. Özer Kayalı ve Aydın CHP il eski Başkanı Bayram İnci.

  Topladıkları adamlarla örgütte alınan karar blok liste olmasına rağmen çarşaf liste olsun listeyi delelim çalışması gözden kaçmadı.

  Bu olayların hepsi örgütlerden sorumlu Sn. BÜLENT TEZCAN önünde oluyordu. Adeta Efeler Belediye Başkanı, Söke Belediye başkanı, Kuşadası Belediye Başkanı bunlar ki Sn. Bülent Tezcan’ın bundan önceki dönemlerde birlikte hareket ettiği kişilerdi.

   

  Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, örgüt tarafından tasfiye olmuşlardır. Kendilerine geçmiş olsun.

  Cezayı Da Örgüt Kesti Hayırlı Olsun.

  Sn. Fatih Atay’ın kendisini severim.

  Herhalde geçmiş dönemde İl Başkanlığını kabul etmeyişinin cezasını bu kongrede il başkanlığını istediği kulislerde söyleniyordu ama örgüt gerekli işlemi yaptı.

  Efeler ilçe seçimlerinde yaptığı konuşmayla il kongresinde yaptığı konuşmayı teybimden dinledim. Aynısıydı. Çok şaşırdım. Fatih Kardeşim bu konuşmalar ile örgütü etkileyemezsin benden söylemesi. Yeni şeyler söylemen lazım cancağızım. Sana da kolay gelsin.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1297 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim