40 yılın dostluğunu hatırlatan içecek olarak bilinen Türk kahvesi, lezzeti kadar faydalarıyla da öne çıkıyor. Öyle ki kahvenin telve denilen çöpü bile birçok işe yarıyor. Gözaltı morluğu ve şişliğinin iyileştirilmesinde etkinliği açık olan kahve telvesi, saçların hızlı uzamasına ve kadınların ortak sorunu olan selülitten kurtulmaya kadar çok sayıda fayda sağlıyor. Ev işlerini de kolaylaştıracak olan kahve telvesi, sizi şaşırtacak birçok işe yarıyor.

GÖZALTI MORLUKLARINI TEDAVİ EDİYOR

Gözaltındaki koyu halkalar, şişlikler ve morluklar için satılan ürünlerin birçoğunun bileşenini incelediğinizde içerisinde kahve özütü ya da kafein olduğunu göreceksiniz. Kahvenin içindeki kafein, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğu için düzenli kullanımda gözaltı morluğu ve şişliği sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Tek yapmanız gereken, kahve telvesini su veya zeytinyağı ile karıştırmak, ardından karışımı dikkatlice göz çevresine uygulamak, yaklaşık on beş dakika bekletmek ve yıkamak. 

SAÇLARIN HIZLI UZAMASINI SAĞLIYOR

Regaip Kandili ne zaman? Regaip ne demek ve önemi nedir? Regaip Kandili ne zaman? Regaip ne demek ve önemi nedir?

Kahve telvesinin başka bir kullanımı da saçınızı hızlı uzatması ve derinlemesine temizlemesi. Şampuan ve saçlarınıza uyguladığınız diğer kimyasallardan saçınızı arındıracak tek şey olan telveyi bir spreyin içine su ile karıştırarak doldurun. Saçınıza sıkın ve 5 dakika sonra durulayın ışıl ışıl parladığını görebilirsiniz. Saçlarınızın hızlı uzaması için ise kahve telvesini bir miktar zeytinyağı ile karıştırıp saçınıza sürün. Bu maskeyi haftada 3 kez yaptığınızda saçlarınızın daha hızlı uzadığını görebilirsiniz.

SELÜLİTLERİ TEDAVİ EDİYOR

Selülitlerin tedavisinde de etkin rol oynayan kahve telvesi, içeriğindeki kafein ve kumlu yapısı sayesinde selülitlerin azalmasına yardımcı oluyor. Pahalı selülit kremleri yerine su ile telveyi macun kıvamına getirin ve selülitli bölgeye her gün masaj yaparak uygulayın. 40 gün tekrar eden bu işlemle beslenmenize de dikkat ederek selülitlere veda edebilirsiniz.

TIKANMIŞ LAVABONUZU AÇIYOR

Kahve telvesinin diğer ilginç faydası ise lavabo ve hatta banyo tıkanıklığını açmak için kullanmaktır. Tıkanıklığı açmak için önce kahve telvesini lavaboya dökmeniz, ardından deterjan ve kaynar su eklemeniz gerekir. 2 litre kaynar suyu telvenin ardından lavaboya boşaltın. Tıkanıklık devam ederse bu işlemi 2 ya da 3 defa uygulayın.

TENCERELERİ VE TAVALARINIZI TEMİZYOR

Yanmış tencere ve tavalarınız için de kahve telvesi etkili bir çözüm sunuyor. Tek yapmanız gereken tencerenin dibine telveyi dökmek ve bir bulaşık süngeri ile ovmak. 

ETİ MARİNE EDİYOR

Kahve telvesindeki asit nedeniyle at marinasyonun telve ile yapılması, ortaya muazzam bir lezzet çıkarıyor. Zeytinyağı ve telveyle eti bir araya getirerek 1 saat kadar bekletin, sonrasında etinize pişirmek istediğiniz yöntemi uygulayın!