banner158

Benzini döküp yaktım

ÇORUM'da aşkına karşılık vermeyen 16 yaşındaki Nilgün Erkmen'i sokak ortasında benzin döküp yakarak ölümüne neden olmak suçlamasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan 19 yaşındaki Osman Karakuş, ilk duruşmada “Yanımda ben

Benzini döküp yaktım

"Yapamazsın" dedi. Beni sürekli kışkırttı, tahrik etti. Ben de benzini döküp yaktım” dedi.

Olay geçen Mayıs ayında meydana geldi. İşsiz olan Osman Karakuş, Mehmetçik Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi olan Nilgün Erkmen"e arkadaşlık teklif etti. Ancak genç kız, bu teklifi kabul etmedi. Bir gün sonra okula giden Erkmen'in önünü kesen Karakuş, yanında getirdiği pet şişe içindeki benzini liseli kızın üzerine dökerek onu ateşe verdi. Sokak ortasında alevler içinde kalan Nilgün Erkmen'e çevredekiler müdahale etti. Ağır yaralanan Erkmen, çağrılan ambulansla Çorum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Başında ve göğüs bölgesinde yanıklar oluşan Nilgün Erkmen, hayati tehlikesi bulunduğu için yanık servisi olan Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Olayın ardından kaçan Osman Karakuş yakalandı. Karakuş, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hastanede tedavi altında tutulan Nilgün Erkmen ise olaydan 9 gün sonra yaşamını yitirdi.

AVUKAT "OLAYI GÖRDÜM DİYEREK ÇEKİLDİ"
"Canavarca hisle tasarlayarak adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Osman Karakuş'un bugün Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Nilgün Erkmen'in ve Osman Karakuş'un ailesinden hiçkimse katılmadı. Duruşmayı sadece gazeteciler izledi. Duruşma öncesinde Çorum Barosu tarafından kanun gereğince sanığa avukat olarak Adem İşli görevlendirildi. Ancak İşli, olaya şahit olduğunu belirterek, “Avukatlık yapmak için içim elvermiyor” diyerek baroya çekilme başvurusunda bulundu. Bunun üzerine Çorum Barosu, Karakuş için avukat Mustafa Pek"i görevlendirdi.

"YAPAMAZSIN" DEDİ YAPTIM
Nilgün Erkmen ile daha önceden tanıştığını ve bir süre arkadaşlık kurduğunu anlatan Osman Karakuş, kendisiyle sürekli olarak ayrılıp barıştıklarını ileri sürdü. Erkmen ile tekrar arkadaş olmak istediğini ancak onun bu teklifi kabul etmediğini söyleyen sanık Osman Karakuş, şunları söyledi: “Arkadaşımın motosikletinin benzini bitmişti. Onun için benzin almıştım. Sabahta Nilgün'ü bekledim. Sadece konuşmak için gitmiştim. Benzin de arkadaşıma götürmek için yanımda bulunuyordu. Bir süre konuştuk. Benim ona karşı davranış bozukluğum olmadı. Bana hakaretler etmeye başladı. Yüksek sesle bağırmaya başladı. Susmasını söyledim, susmadı. Yanımdaki benzini gösterdim. Yakarım seni dedim. "Yakamazsın, yapamazsın. Yaşamaktan bıktım. Yaksan ne, yakmasan ne olur" dedi. Bunun üzerine "Bu su değil, benzin" dedim. "Elinden geleni ardına koyma. Zorlama seninle arkadaş olmak istemiyorum" şeklinde sözler etti. Beni sürekli tahrik edip, kışkırttı. Ben de sinirlendim. Benzini döküp yaktım. Korkutmak istemiştim. Öldürme niyetim yoktu. Çok pişmanım.”
HAKİM MESAJLARI OKUDU
Osman Karakuş, mahkeme heyetinin sorusu üzerine genç kıza hiç küfür ve hakaret içerikli mesaj göndermediğini söyledi. Mahkeme Başkanı Hüseyin Turgut Bayraktar, sanığın Nilgün Erkmen'e olaydan önce hakaret içeren 11 ayrı mesaj attığını ifade ederek, “Bak bir tanesinde "G.., a...." demişsin. Bunda hiç hakaret yok öyle mi?” dedi. Sanık Karakuş, Hakim Bayraktar'ın bu sözleri üzerine “O da bana hakaret ve küfür içerikli mesajlar atıyordu. O yüzden yazdım” dedi.

BAŞINA SİLAH DAYAMIŞ
Nilgün Erkmen'in arkadaşı 16 yaşındaki S.A. ise duruşmada tanık olarak dinlendi. Nilgün ile yakın arkadaş olduklarını söyleyen genç kız, “Nilgün ile Osman bir süre arkadaşlık kurmuşlardı. Nilgün tekrar arkadaş olmak istemiyordu. Osman'ın hal ve hareketlerini beğenmediğini söylüyordu. Olaydan önce Nilgün'ün başına silah dayayıp onu tehdit etmişti. Nilgün, bana Osman'ın "İntikamımı alacağım, bugünlerini iyi yaşa" yazılı mesajını gösterdi” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, Osman Karakuş'un tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

DHA

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2010, 16:16
banner192