banner4
banner23

Atatürk Barajı SOS veriyor

Türkiye'nin en büyük dünyanın da sayılı barajlarından biri olan Atatürk Barajı, kurulduğu günden buyana doluluk oranında en yüksek seviyeye ulaştı.

Atatürk Barajı SOS veriyor
banner8

 Bölgeye yeterli miktarda yağışın düşmesiyle birlikte dolan Atatürk Barajı, bu yıl kurulduğu günden buyana en bereketli yılını yaşıyor.

Geçen yıl aynı döneminde toplam su hacmi 45 milyar 465 milyon metreküp olan Atatürk Barajında, şuan 48 milyar metre küp su koduna ulaştı. Barajın doluluk oranı ise yüzde 90'nın üzerinde ölçüldü.

Atatürk Barajı'nın faaliyete girdiği 1992 yılından bu yana ölçülen en yüksek kot oranının daha önce 2004 yılında 537,27 metre olarak ölçülmüştü. Bu yıl ölçülen 537,35 metrelik değerin 2004 yılını da geçerek, en yüksek rakam olarak kayda geçti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından ve GAP kapsamında inşa edilen ve gövde dolgu hacmi büyüklüğü bakımından Türkiye'nin en büyük, dünyada inşa edilmiş barajlar arasında ise 6. sırada yer alan Atatürk Barajı'nın minimum işletme kodu 526 milyar metre küp, maksimum su kodunun da 542 milyar metre küp. Atatürk Barajı'nda şu an 537,58 milyar metre küp su bulunuyor. Son yağışlarla baraj kapaklarını zorlayan göl havzasının su miktarının bu sıralar daha da artacağı bildirildi.

Adıyaman'da dün yağışlarla birlikte yaşanan sel felaketiyle birlikte Atatürk Barajı'nda şuan bir buçuk metreden fazla suyun yükseldiği öğrenildi.

817 kilometrekare göl havza alanı bulunan Atatürk Barajında tehlike sinyallerinin çalmaya başladığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2012, 12:41