• BIST 109.330
 • Altın 155,835
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Kooperatiflere uyarı

  15.06.2008 08:50
  Aydın Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Kooperatif Bilgi Sistemi Projesi” çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
  Kooperatiflere uyarı
  Kooperatiflere uyarı Kooperatiflere uyarı Kooperatiflere uyarı

  Aydın Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Kooperatif Bilgi Sistemi Projesi” çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Kooperatif ve üst kuruluşlarının ortaklarıyla ilişkilerinde ortaya çıkan sorunların giderilmesi, ortakların haklarının gereği gibi korunabilmesi, kooperatiflere ilişkin bilgilerin kamu kuruluşlarınca takibi ile bu suretle oluşturulacak politikalar ve düzenlemeler için veri sağlanması amacıyla bu projenin başlatıldığını duyuran Uysal, Kooperatif Bilgi Sistemi projesi kapsamında “Kooperatif ortaklarına ilişkin bilgilerin elektronik ortama aktarılması konusunda teknik çalışmaların tamamlandığını belitti.
  Bu aşamada Sanayi ve Ticaret Bakanlığı"ın “www.sanayi.gov.tr” adresli internet sitesindeki “Kooperatif Ortakları Veri Giriş Paleninin” yeniden düzenlendiğini açıklayan Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal, düzenlemenin ardından kullanıma açılan sitede il bazında halen kurulu olan kooperatif ve üst kuruluşlarınca ortaklarına ilişkin yer alan bilgilerin internet üzerinden veri giriş tabanına göre girişlerinin yapılacağını söyledi. Ortaklar gerçek kişi ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının, tüzel kişilik ise se sicil numarası veya vergi numarasının girilmesi gerektiğini belirten Uysal, “Gerçek kişi ortağın adı, soyadı, anne ve baba adları, doğum yeri ve tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe kimliğindeki bilgiler esas alınarak girilmelidir. Tüzel kişi ortağın tam unvanı, kuruluş tescil tarihi, merkezi, kooperatif nezdinde kendisini temsil edecek kişinin adı, soy adı ve kimlik bilgileriyle temsilin başlangıç tarihi ve temsile ilişkin belgelerin tarih ve numaraları bulunmalıdır. Ortaklıktan çıkarılması henüz kesinleşmeyen kişilere ilişkin olarak çıkarma kararının tarih ve numarası ile çıkarılmaya ilişkin ihtarnamenin tarih ve numarası, genel kurula veya mahkemeye itiraz edilip edilmediği bilgilerine yer verilmelidir” dedi.
  Kooperatiflerde ortaklığa giriş ve çıkışa ilişkin olarak yapılan her türlü işlem ile ilgili olarak yönetim kurulu kararının alınmasının ardından kooperatiflerce 7 gün içinde elektronik ortamdaki Kooperatif Bilgi Sistemi işlenmesi gerektiğine değinen Uysal, “Kooperatiflerce; kooperatif ve üst kuruluşlarının genel kurul toplantıları öncesinde hazırlanmak zorunda oldukları ortak listelerinin Kooperatif Bilgi Sisteminde kayıtlı ortak listeleri ile uygunluk içinde bulunması sağlanacaktır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim