Bu tabloya göre Nedim Kaplan Cumhur İttifakı’nda- kendi içinden büyük kopmalar olmazsa- yarışın favorisi görünüyor. Ancak unutmayalım seçmen yerel seçimde oyunu parti’ye değil adaya verir.

Seçim günü yaklaştıkça parti ve adaylarda telaş ve heyecan tavan yaparken diğer  yandan vatandaşta da merak artıyor. O nedenle her ortamda sorulan “kim kazanır” sorusu oluyor.

Her ne kadar seçim heyecanı yaşanmıyor görünse de, günü geldiğinde seçmen sandık başına gidip gitmemede tereddütlü olsa da yine de seçim sonuçları ilgisini  çekiyor.

O nedenle ilçe analizlerine kaldığımız yerden Koçarlı, İncirliova ve Germencik’le devam ediyoruz.

***

Koçarlı’da Cumhur İttifakı Nedim Kaplan’ın kazanacağından hayli ümitliler

Cumhur İttifakı’nı temsilen AK Parti’den Nedim Kaplan… CHP’den Özgür Arıcı… İYİ Parti’den Hüseyin Özkan yarışıyor.

Nedim Kaplan Belediye Başkanı… Döneminde Koçarlı Belediyesi hizmet binası yapıldı… Mersinbeleni mahallesinde ekmek fabrikası hizmete girdi... Ekmek 6 TL.

Kurduğu aşevi parasını hayır, hasenat yapacak vatandaşın karşıladığı yemekleri hem hazırlama hem de ihtiyaç sahiplerine dağıtım hizmeti veriyor.

Bir tenis kortu… Bir açık, bir kapalı halı saha… Millet bahçesi…80 aileye TOKİ evleri… Doğalgazın getirilmesi... Elektrik hatlarının yer altına alımında Nedim Kaplan’ın payı var. Yarı olimpik yüzme havuzunun yapımı da bitmek üzere.

Özgür Arıcı Bıyıklı Mahallesi’nden... Aydın’da mali müşavirlik yapıyor… Geçmişi temiz ancak yerel seçimlerde büyük avantaj olan tanınırlıkta Nedim Kaplan’ın gerisinde...

Nedim Kaplan hem başkan olması hem de tanınır olmada yarışa bir adım önde başladı... Fakat Özgür Arıcı bu farkı kapatmak için oldukça yoğun çalışıyor.

İYİ Parti adayı Hüseyin Özkan Mersinbeleni mahallesinden... Zorun zoru ama ikisi arasından sıyrılabilecek mi, söz konusu sandıksa her şey olabilir.

İYİ Parti seçmeni ümidini keserse tercihini güçlü adaylardan birinden tarafa da kullanabilir.

O konuda Ziraat Odası eski başkanlarından Rıza Aslan Koçarlı seçmeni tanıdığım kadarıyla tercihini hizmet eden ya da edeceğine inandığı adaydan yana kullanır, dedi.

Gelinen noktada Nedim Kaplan kırsalda daha güçlü, Özgür Arıcı da Koçarlı, Bıyıklı, Yeniköy hattında...

14 Mayıs 2023 seçimleri verilerine göre 31 Martın aritmetiğine bakacak olursak: AK Parti 6 bin 482...CHP:4 bin 729...MHP: Bin 917...İYİ Parti: Bin 685 oy...

İttifaklar ölçeğinde ise: AK Parti+MHP=8 bin 399 oy... Verilere göre İYİ Parti kilit parti  özelliğini önemli ölçüde yitiriyor.

Bu tabloya göre Nedim Kaplan Cumhur İttifakı’nda- kendi içinden büyük kopuşlar olmazsa- yarışın favorisi görünüyor. Ancak unutmayalım seçmen yerel seçimde oyunu parti’ye değil adaya verir.

***

31 Martta İncirliova’yı kıran kırana bir seçim bekliyor

Cumhur İttifakı’ndan Aytekin Kaya... CHP’den Osman Gökmen... İYİ Parti’den Nadir Mıstık...Yeniden Refah Partisi’nden Muhammet Uzun...Vatan Partisi’nden Nurşen Düzova...Demokratik Sol Parti’den Yaşar Karadeniz...Memleket Partisi’nden Osman Nazif...Zafer Partisi’nden İbrahim Geriş adaylar...

Aytekin Kaya mevcut belediye başkanı... İYİ Parti’den transfer... Gerçek bir halk adamı... Başkanlığında- her ne kadar zaman zaman başına dert açtıysa da- iyi niyetini elden bırakmadı.

Osman Gökmen esnaf... Emlakçi... CHP eski ilçe başkanlarından... Nadir  Mistik...Mimar...Doğma büyüme İncirliovalı...Ülkücü camiada tanınan bir isim...

Belirleyicilikte İncirliova’nın en kalabalık mahallesi Acarlar... Seçmeni AK Parti ağırlıklı... Bilindiği gibi çoğunluğu pazarcı esnafı... Uzun zamandır Modern Hal Tesisleri yapım sorunu var.

Soruna kayıtsız kaldığı iddia edilen BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’na o nedenle gönülleri kırık...

Geçtiğimiz günlerde mahalleye Mustafa Savaş uğramış ve kazansak da kaybetsek de Hal sorununu çözeceğiz demiş... Bu söz onları hayli memnun etmiş...Aytekin Kaya  da sevinmiş tabi...

Bu seçimde Aytekin Kaya’nın asıl handikabı MHP’liler...

Zira İYİ Parti’den seçilince belediyeye Gürşat Kale döneminde alınan bazı ülkücüleri günahsız yere üstüne üstlük memurluk yapmalarına engel olacak şekilde görevden atmış..

Konuyla ilgili Gürşat Kale: Maalesef siyasette bu tür yanlışlar yapılabiliyor. Fakat ben MHP’nin bir üyesi olarak, İttifaka ve kararlarına bağlıyım, demekle yetindi.

Bazı AK Partililer de Aytekin Kaya’nın da bir dönem CHP ilçe başkanlığı yaptığına vurgu yaparak ha Osman Gökmen ha Aytekin Kaya... Sonuçta ikisi de CHP’li diyorlar.

O nedenle AK Parti’den az da olsa YRP’ye oy geçişi olabilir aynı şekilde ülkücülerden de Nadir Mıstık’a... Ama unutmamak gerekir ki, giden kadar gelenler de olabilir.

Sonucu tayinde önemli etkense adayları olmayan, 2 bin dolaylarındaki DEM Parti oyları... Bu oyların çoğunluğu bir şekilde bir partiye giderse dengeleri değiştirebilir.

İncirliova’da ise seçimim aritmetiği 2023 verilerine göre şöyle: AK Parti 11 bin 703...CHP 10 bin 635...İYİ Parti 4 bin 278...MHP 4 bin 230 oy...

Toplamda Cumhur İttifakı 15 bin 933 oy... DEM Parti de bir partiye destek kararı alırsa ki,-bu parti büyük ihtimalle CHP olacaktır- tablo biraz daha çekişmeli hale gelebilir.

Sonuçta kim var olanın üzerine kalan sürede bir şeyler koyabilirse seçimin galibi de o olur.

Germencik tarihinin en çekişmeli seçimine hazırlanıyor.

Cumhur İttifakı’ndan Halit Germen(MHP)...CHP’den Burak Zencirci...İYİ Parti’den Betül Akçanal...VP’den Veli Gelir...DSP’den  Gültaze Özcan...YRP’den  Hasan Işık...ZP’den Gürkan Yılmazberk...DEM Parti’den eş başkanlar  Evin Aşikar ve Güven Çelik yarışıyorlar.

Germencik seçiminin aritmetiği de şöyle: CHP 8 bin 83...AK Parti 7 bin 707...DEM Parti 5 bin 613...MHP 3 bin 370...İYİ Parti 2 bin 736... oy...

İttifak ölçeğinde ise Cumhur İttifakı: AK Parti+MHP=11.077 oy... Tahminlere göre seçim MHP-CHP arasında geçer... Düşük bir ihtimal de olsa sürprizi İYİ Parti yapar.

MHP adayı Halit Germen... Ortaklarlı... İncir ve zeytin ticareti yapar... Kazanması AK Parti oylarını alması yanında MHP’den de fire vermemesiyle mümkün.

CHP adayı Burak Zencirci... Spor Eğitmeni... Siyasi kültürü olan bir aileden geliyor...

Halit Germen’in başarısı nasıl ki, Germencik Merkez’den alacağı oylara bağlıysa Burak Zencirci’nin de başarısı Ortaklar’dan gelecek oylara bağlı görünüyor.

2014’ten bu yana Germencik’i Ortaklarlı başkanların yönettiğini unutmayalım. (MHP’den Ümmet Akın,CHP’den Fuat Öndeş) Gelenek bozulur mu,sandıkta belli olacak.

Dr.Betül Akçanal... İYİ Parti... Germencik Mursallı’dan... Tuttuğunu koparan inatçı bir siyasetçi... Seçimi alamasa da İYİ Parti onunla alacağı en yüksek oyuna ulaşacaktır..

Sonucu etkileyecek olansa DEM Parti...

Germencik’te DEM Parti’nin politikası partilerine verilen oylarla siyaset alanlarını korumanın yanında belediyede söz sahibi olabilmek için mecliste en fazla üye ile temsil edilebilmek.

O nedenle DEM Parti’de meclis üyeliği oylarıyla başkanlık oyları arasında farklıklar olabilir.

Hâsılıkelâm Germencik en zor seçimlerinden birine hazırlanıyor.

Şunun şurasında seçime 20 gün kaldı, kaliteli yaşamı konu eden var mı? Makale: Şunun şurasında seçime 20 gün kaldı, kaliteli yaşamı konu eden var mı?