25 Mart 2024  Türkiye saatiyle 10.00 ' da Terazi burcunun 5° derecesinde güney yönlü 113 saros ailesine ait yarı gölgeli Ay tutulması gerçekleşecek.

Tutulma Afrika,Avrupa,Kuzey ve Güney Amerika,Asya'nın Kuzey Doğusundan izlenebilecek Türkiye’den görülemeyecek.

Ay tutulmaları dolunayla birlikte gerçekleşir.Dolayısıyla sonlanma, bitişler, önemli kararlar alma,gizli kalmış konuların görünür olması açığa çıkması, yeni başlangıçlar için geçmişi geride bırakma neticeye ulaşma enerjisi taşır.

Tutulma,geçtiğimiz 2005 / 2014 - 2015 yıllarına ait benzer temaları yeniden karşınıza çıkarabilir.Bakınız o dönemde hayatınızda neler değişti ve nelere son verdiniz.

Doğum haritalarında 1 ile 10 derece arasında Terazi - Koç , Yengeç - Oğlak burcunda kişisel gezegenleri olanlar tutulmadan önemli etkiler alabilirler.

Tutulma Zaniah sabit yıldızı etkisinde gerçekleşecek.Zaniah barışçıl bir yıldızdır.Tutulma ; ilişkiler, evliklikler ortaklıklar, imzalar,hukuksal konular,iş birlik konularında şanslı beklenmedik gelişmeler ortaya çıkarabilir. 

TUTULMANIN DÜNYA GENELİNDE ETKİLERİ

Tutulma döneminde bürokratlar,hakimler savcılar ,arabulucular,uzlaşmacılar hakemler noterler vs gibi bir çok adaletli kimseler Adalet Bakanlıkları,Sosyal Politikalar Müdürlükleri,Turizim Müdürlükleri çok konuşulanlar olabilir.

Hukuksal konular başta olmak üzere yargı,adalet yasalaşma, çocuklar ve gençlere yönelik sorunların öne çıkması,çocuk istismarı ve ölümleri, insan hakları ve hukuki mücadelere yönelik toplumsal olaylar, gurupsal faliyetler,hak arayışı, barış istemleri, direnç gösterme, adaletsizlik,bu yönde toplumsal dayanışmalar oluşabilir.

Tutulma barışçıl yaklaşımlar,adalet arayışı gibi konularda daha adil olmak üzere fedakarlık yapmak ya da geçmişe yönelik yanılgılarla yüzleşmek, hak edilmişliklerin haksız yere sahip olunanın önünde durmak veya hak ve adalet konularında kayıplar vermek, barış için fedakarlık yapmak gibi bazı yüzleşmeleri ortaya çıkarabilir.

Liderler,siyasiler, diplomasiye ait önemli isimlerin hukuksal süreçleri, dava gündemleri,yasa dışı olayların deşifre olması gibi durumlara da neden olabilir.

Yükselen yöneticisi Merkür Kuzey Ay düğümü ve Chiron kavuşumu Lilith'le olan açısı guruplara topluluklara yönelik terörvari toplumsal olaylar oluşabilir.Bu yönde haberler alabiliriz.

Tutulma süresince yolculuklar, seyehatler,eğitim,öğretim, basın,yayın organları, soysal medya, ticaret, sözleşmeler, imzalar, alım satım konuları,araç piyasaları ile ilgili önemli gelişmeleri görünür kılacak.

Dünyaca ünlü kozmetik firmaları, güzellik merkezleri, cilt bakım uzmanları ve ürünleri, krem firmaları,ve bunların üretici ve tüketici haklarına yönelik dava gündemleri açığa çıkarabilir.

Diğer yandan sanatçılar,kuaförler, güzellik merkezleri, eğlence mekanları, kumarhaneler, organizasyon şirketleri, tur şirketleri, düğün ve spor salonları, çocuk oyun alanları ve parklar vs gibi bir çok alanda önemli gelişmeler ve yasalaşmalar oluşabilir.

Tutulma yöneticisi Venüs Balık burcunda Satürn kavuşumu dikkat çekiyor.
Diğer yandan Jüpiter ve Uranüs arasındaki iyimser açı tutulma gündeminizin aniden sürpriz, şanslı ve uzun soluklu kararları beraberinde getireceğini işaret ediyor.Karar noktasında başlangıçta zorlanmalar olsa da sonrası önemli sorumluluklar almak adına fırsatları getiriyor olacak.

Tutulmanın Mars'la açısı beklenmedik gelişmelere işaret ederken Satürn karşıtlığı ise önemli imzalar, sözleşmeler için mücadele gerektiren durumları ortaya çıkarabilir.Bazı engeller,kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz.Tutulmaya olumlu yönde göz kırpan Plüto, değişime yönelik dönüşüm sürecini tetikleyerek cesaret edebilme gücü veriyor olacak.

TUTULMA VE PARA PİYASALARI 

Tutulma zamanı Jüpiter ve Venüs arasında ki olumlu açı döviz, değerli madenler,borsa,spekülatif yatırımlar, dijital paralarda yukarı yönlü büyüme haberleri alabiliriz.Konut ve inşaat sektörüne yönelik yatırımlar,su ürünleri, deniz ürünleri piyasaları,ilaç firmaları, toprak ürünleri, şeker ve tatlı ürünler ile ilgili fiyatlarda artış, yüksek enflasyon, yeni banknotlar piyasaya sürülmesi, parasal değişimler gelişebilir.

AŞK VE İLİŞKİLER 

Aşk ve ilişkilerde yeni bir döneme giriş yapabilirsiniz.İlişkilerde önemli kararlar almak, ilişkilerde ciddi birliktelikler,uzun soluklu evliklik kararları,sevgi şefkat, uyum artışını görebileceğiniz olumlu bir tutulma diyebiliriz.Aşk ve ilişkilerde şanslı, beklenmedik sürpriz teklifler, beklenmedik aşk hikayeleri gelişebilir.

Tutulmanın gölge etkisi ise ilişkide çok fazla fedakarlık yapmak,özveride bulunmak, kendinden ödün vermek, ilişkiyi ayakta tutmak için gereksiz çaba göstermek, yolunda gitmeyen ilişkiyi geride bırakma ve bitirmekte zorlanma,boşanma ve ayrılık kararları ve akabinde hukuksal süreçleri getirebilir.

SAĞLIK KONULARINDA 

Ay tutulması dişil enerjinin yükselişte olduğu zamanı gösterir.Bu dönemde hormonal değişimler, ödem, bağırsak sindirim sistemi, rahim, meme, yumurtalık hastalıkları,regl artışı görülebilir.Tutulma zamanı gerginlik, huzursuzluk, uyku düzensizlikleri oluşabilir.

Tutulma zamanı bel bölgesi hastalıkları, bel ağrısı, fıtıklar,kuyruk sokumu hastalıkları,böbrekler,adale,sinir uçları, siyatik,ayaklar ve bacaklar, gut, Pisikolojik rahatsızlıklar mikrobik ve bakteriyel hastalıklar,enfeksiyonlar akciğer hastalıkları, soğuk algınlığı, nefes darlığı  alerjik hastalıklar, fazlaca görülebilir.

HAVA KOŞULLARI 

Tutulma hava olaylarına neden olabilir.Şiddetli rüzgarlar fırtına, hortum, göksel felaketler, tuhaf hava koşulları nedeniyle mevsim normallerinin dışında gelişen meteorolojik durumlar,şiddetli yağış sonucunda sel baskınları, tusunami, denizler dere yatakları, barajlar ile ilgili sorunlar,deniz kazaları, gemi tekne deniz yolculukları, göçmenler,mülteciler ile ilgili gündemler oluşabilir.

TÜRKİYE HARİTASINA GÖRE TUTULMA

Tutuma ülkemizin Mars'ı üzerinde gerçekleşiyor.Vatan topraklarının güvenliği ilgilendiren askeri hareketlilik, çatışma, gerginlik, terör olayları oluşabilir.Ordu, güvenlik güçleri ile ilgili önemli kararlar,gündemler gelişebilir.

Ev,emlak konut edinme hakları, toplu konutlar, inşaat sektörü inşaat firmaları, inşaat mühendisliği,mimarlar, emlakçılık, konut piyasaları alım satımı, kira geliri, kiracılar, yapı denetim, kentsel dönüşüm, belediyeler,kurumsal denetim alanları yapılaşma şehir planı yasalaşmalar...
Bu alanlarda meclis gündemi ve kanun değişikliği görülebilir.
Tutulma Plüto desteği alıyor değişim ve Köklü dönüşüm sürecini tetiklerken ülkemizin borçlar evinden göz kırparak, konut kredileri ile ilgili gelişmeleri beraberinde getirebilir.

Diğer yandan ikinci liderler,yöneticiler, siyasiler, kurumsal alanlar, kurumlar arası işçiler, belediyeler,Adalet bakanlığı Turizm Müdürlükleri,Sosyal Politikalar Müdürlükleri ile ilgili gündemler ve görev değişiklikleri oluşabilir.

Seçim gündeminde Ankara Belediyeciliği ile ilgili önemli beklenmedik sürpriz gelişmeler.
Muhalefet kanadında önemli isimlerin istifa haberleri.Kadın başkan adayları ve kadın liderler ile ilgili sağlık sorunları dair haberler,seçim sürecinde sürpriz beklenmedik durumlar.

Tutulma yöneticisi Venüs Satürn kavuşumu Jüpiter desteği ile yaşlı otoriteye bağlı kişiler,emekliler kurumlar arası işçiler sağlık ve belediye işçileri ile ilgili maddi destek ve kamulaştırma fırsatları gelebilir.
Satürn bu noktada kısıtlama etkisinde olduğu için bu konularda çok da fazla büyük beklentilere girmemek gerekir.

Tutulma sürecini özetle yorumladım.Tutulmanın burçlara etkilerini bir sonra ki yazımda bulabilirsiniz.

Tutulma herkesin hayrına olması dileğimle.Sevgilerimle 🙏

İlknur KARAKAYA 

#Teraziburcundaaytutulması #Aytutulmasıetkileri  #ilknurlaastrolojiinstagram #Astrologilknurkarakayafacebook

Mart Ayı, Ay Boşlukta Listesi Makale: Mart Ayı, Ay Boşlukta Listesi